Libérie: V regionu Lofa je epidemie eboly pod kontrolou, Lékaři bez hranic předávají štafetu dalším aktérům
Vzhledem k výraznému zlepšení situace v regionu Lofa se Lékaři bez hranic rozhodli z oblasti stáhnout. V oblasti nyní působí další aktéři pomoci a centrum na léčbu eboly ve Foye od 30. října 2014 nepřijalo žádného nového pacienta. Úspěšná intervence Lékařů bez hranic na severu Libérie, která spočívala hlavně v komplexním přístupu a pečlivé práci s místními komunitami, může být považována za modelovou krizovou reakci.
Když v srpnu 2014 převzali Lékaři bez hranic řízení ebolového centra ve Foye, čelili nejen masivnímu náporu pacientů, kterých přicházelo až 130 denně, ale také strachu, odmítání a neporozumění ze strany místních lidí, jež se s ebolou dosud nikdy nesetkali.
Velmi rychle bylo zřejmé, že pouhým izolováním pacientů se situace nevyřeší a že týmy budou muset přijmout komplexnější a transparentnější přístup, aby bylo možné epidemii zastavit. Týmy tedy postavily svou práci na šesti základních pilířích nutných pro zvládnutí epidemie: izolace nemocných, zvyšování obecné informovanosti o nemoci, bezpečné pohřby, zdravotnická osvěta v komunitách, psychosociální podpora a sledování lidí, kteří přišli do styku s nemocnými. Virus hluboce zasahuje do rodinných a komunitních vztahů a nutí lidi upustit od přirozeného chování a zvyků, jako je péče o nemocné a vzdání úcty zemřelému.
„Jsme přesvědčeni, že náš komplexní přístup, který zahrnuje také transparentní spolupráci založenou na důvěře s komunitami, místními autoritami a partnery, umožnil výrazné snížení počtu případů v regionu Lofa,“ potvrzuje Ettore Mazzanti, terénní vedoucí Lékařů bez hranic ve Foye. „Důvěra a porozumění ze strany komunit byla pro přijetí našich zdravotnických aktivit a pro zastavení viru mimořádně důležitá. Bez porozumění a změny postojů bychom k takovému výsledku nedošli.“
Protože od 30. října nebyl do ebolového centra přijat žádný nový pacient a další organizace jsou nyní schopné převzít aktivity až dosud provozované Lékaři bez hranic i zajistit epidemiologický dohled, rozhodli se Lékaři bez hranic odejít z regionu Lofa a soustředit se na práci v oblastech, kde potřeby jsou stále markantní. V průběhu posledních týdnů začali Lékaři bez hranic vzhledem k možnému stažení reorganizovat ebolové centrum. Snížili počet lůžek z 85 na 10 i počet mezinárodních i místních zaměstnanců.
Lékaři bez hranic podpořili místní zdravotnická střediska dodávkou ochranných sad proti ebole a zaměřili se na školení jejich personálu v okresech Foya, Kalahun a Vahun. Školení se soustředilo na péči o pacienta, od diagnostiky po izolaci, přes léčbu symptomů, ochranná opatření a kontrolu infekce. V regionu Lofa, stejně jako v celé Libérii zdevastovala epidemie zdravotnický systém. Zdravotnický personál zaplatil nemoci vysokou daň a většina nemocnic a klinik je stále zavřená. Znovuotevření zdravotnických zařízení je v tuto chvíli jednou z nejzásadnějších věcí. „Zdravotnický personál byl epidemií zdecimován a měli bychom zajistit, aby ti, kdo zůstali, se mohli vrátit s důvěrou do práce,“ vysvětluje Ettore Mazzanti.
Aktivity zaměřené na propagaci zdraví a duševního zdraví byly rovněž postupně redukovány s ohledem na to, jak mezinárodní i místní nevládní organizace zvyšovaly svou aktivitu. 10. prosince byly veškeré aktivity Lékařů bez hranic v oblasti ukončeny a předány ministerstvu zdravotnictví a jeho partnerům.
„S potěšením sledujeme, že život se téměř vrátil do normálních kolejí, ale pocity lidí v regionu Lofa jsou pořád smíšené,“ poznamenal terénní vedoucí. „Na jednu stranu je odchod Lékařů bez hranic vnímán jako znamení, že situace se zlepšila. Ale na druhou stranu jsou lidé znepokojeni situací v Guineji a Sieře Leone, kde epidemie stále řádí nezmenšenou silou. S blížícími se Vánocemi budou navíc lidé více cestovat, setkávat se a tím pádem se riziko nákazy znovu zvýší. Musíme každopádně zůstat opatrní a nepolevit v pozornosti.“
V hlavním městě Libérie Monrovii vedou Lékaři bez hranic ebolové centrum s kapacitou 240 lůžek známé pod názvem ELWA 3. Kromě toho zprovoznili Lékaři bez hranic tranzitní jednotku s 10 lůžky umístěnou vedle Obecné nemocnice Redemption. Organizace rozšířila krizové mobilní týmy v regionu River Cess a Grand Bassa. Týmy Lékařů bez hranic vedou ve stejných oblastech osvětové aktivity a distribuují léčbu proti malárii.
Lékaři bez hranic zahájili intervenci proti ebole v západní Africe v březnu 2014 a v tuto chvíli pracují v guinejském Konakry, v Libérii, v Sieře Leone a v Mali. Organizace zprovoznila 6 center na léčbu eboly s celkovou kapacitou 600 lůžek. Od března přijali Lékaři bez hranic více než 6500 lidí, z nichž 4134 mělo pozitivní výsledek na ebolu a 1796 se uzdravilo. Lékaři bez hranic mají v tuto chvíli v oblasti 300 mezinárodních spolupracovníků a zaměstnávají okolo 3125 místních.