Dostupnost léků
Od začátku čelíme dvěma hlavním překážkám v efektivní pomoci v chudých zemích. První z nich je vysoká cena dostupných léků. Druhým problémem je, že na některé nemoci, jež postihují pacienty v oblastech, kde pracujeme, vhodné léky, očkování nebo diagnostické nástroje vůbec neexistují. Dostatečný není ani jejich výzkum a vývoj.
Zasazujeme se o dostupné léky
Bojujeme za snížení cen stávajících léků a usilujeme o výzkum nových, třeba na opomíjené nemoci jako tuberkulóza, kala azar nebo Chagasova choroba. Díky tomu, že se na výzkumu podílíme, můžeme zlepšovat kvalitu zdravotní péče, kterou poskytujeme, a vyvíjet tlak na ostatní aktéry, aby učinili potřebné kroky ke zlepšení dostupnosti léků.
Existence monopolů vede k vysokým cenám léků
Mnohé léky jsou pro pacienty nebo vlády v rozvojových zemích příliš nákladné, a nemohou si je proto dovolit. Příkladem mohou být léky na léčbu HIV/AIDS. Jedním z důvodů je rozšíření patentové ochrany v rozvojových zemích, díky které mohou společnosti vlastnící patent ochranu neustále obnovovat. Nevytváří se proto konkurenční prostředí, díky kterému by mohly vznikat účinnější a méně nákladné léky.
Výzkum a vývoj se nesoustředí na zdravotní potřeby v chudších zemích
Farmaceutické společnosti se při výzkumu a vývoji léků mnohem více soustředí na zisk než na zdravotní potřeby lidí v chudých zemích. Pouze 1 % léků, které se za posledních 30 let dostalo na trh, bylo vyvinuto pro tropická onemocnění nebo tuberkulózu, přestože stávající léky proti těmto chorobám jsou často toxické a kvůli rezistenci se stávají méně efektivními.
Jedním z důvodů, proč lidé umírají na nemoci, jako je HIV/AIDS, tuberkulóza nebo spavá nemoc, je to, že účinné léky jsou buď moc drahé, negenerují zisk, nebo proto, že fakticky neexistuje žádný výzkum a vývoj v oblasti důležitých tropických nemocí. Toto selhání trhu je pro nás výzvou.
Dr. James Orbinski, mezinárodní prezident Lékařů bez hranic, 1999
Jedním z důvodů, proč lidé umírají na nemoci, jako je HIV/AIDS, tuberkulóza nebo spavá nemoc, je to, že účinné léky jsou buď moc drahé, negenerují zisk, nebo proto, že fakticky neexistuje žádný výzkum a vývoj v oblasti důležitých tropických nemocí. Toto selhání trhu je pro nás výzvou.
Dr. James Orbinski, mezinárodní prezident Lékařů bez hranic, 1999
Co Lékaři bez hranic dělají?
Kampaň za lepší dostupnost základních léků (Access Campaign)
Lékaři bez hranic zahájili v roce 1999 Access Campaign jako reakci na rostoucí potřebu kvalitnějších léků, očkování i diagnostických testů.
Konkrétní cíle kampaně jsou:
- vyvíjet tlak na snižování cen léků, očkování i diagnostických testů podporou výroby cenově dostupnějších generických produktů
- usilujeme o to, aby ekonomické zájmy farmaceutických firem nepřevažovaly nad potřebami veřejného zdraví
- ovlivňovat směřování lékařského výzkumu směrem k nutně potřebným novým lékům, vakcínám a testům, které dosud neexistují nebo které neodpovídají potřebám lidí v rozvojových zemích
- vyhledávat, podporovat a monitorovat nové modely financování výzkumu léků, jež by odpovídaly spíše lékařským než ekonomickým zájmům a nespoléhaly se na to, že se vývoj zaplatí z přemrštěných cen koncových produktů
Iniciativa za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi)
V roce 2003 se Lékaři bez hranic spojili s dalšími šesti organizacemi z celého světa a založili Iniciativu za léky proti opomíjeným nemocem (DNDi) s cílem vyvíjet nové léky či nové formy stávajících přípravků pro pacienty trpící opomíjenými nemocemi.
Iniciativa DNDi se ujímá projektů, které ostatní nejsou schopni či ochotni realizovat.
Poslechněte si
Česká spolupracovnice Lékařů bez hranic, lékařka Marcela Hornišová, popisuje problém opomíjených nemocí a své zkušenosti z terénu.