Podcast Lékařů bez hranic | Mlčení zabíjí 

Jak zní autentická svědectví a příběhy z misí Lékařů bez hranic? Poslouchejte náš podcast Mlčení zabíjí. O přehlížených tématech vypráví zajímaví hosté a odborníci nejen z lékařských oborů. 

Tomáš Šebek ve studiu Lékařů bez hranic, 2023. Foto: Tereza Wyn Haniaková

Zaposlouchejte se do příběhů z misí Lékařů bez hranic

Když jsme v roce 1999 přebírali Nobelovu cenu za mír, z úst našeho tehdejšího mezinárodního prezidenta Jamese Orbinského zaznělo: „Nevíme jistě, zda slova dovedou pokaždé zachránit život. Je ale nad slunce jasné, že mlčení zabíjí.“ Svědectví z ozbrojených konfliktů, epidemií či z rozbořených míst po přírodních katastrofách se stalo páteří naší práce stejně jako samotná lékařská pomoc. 

22. díl: Tereza Wyn Haniaková – Haiti v kruhu násilí

O Haiti, karibské zemi uvězněné v začarovaném kruhu násilí, která se již před lety ocitla v ekonomické, sociální i politické krizi. Od února se situace ještě zhoršila a hlavní město se začalo zmítat v chaosu. O zdravotnické pomoci Lékařů bez hranic vypráví Tereza Wyn Haniaková. Na místě působila jako manažerka komunikace. 

21. díl: Speciál – Deník z Gazy Jaroslava Volšického

Pásmo Gazy. O tom, jak kritická je na místě situace, jak je na tom zdravotnický systém a co obyvatele v noci nejčastěji budí. Na jihu Pásma Gazy je nyní zhruba 1,5 milionu lidí. Několik týdnů tam působil i logistik Lékařů bez hranic Jaroslav Volšický. Předtím pracoval například v etiopské Tigraji, Súdánu, Jemenu, Sýrii nebo na Ukrajině. Kvůli špatnému spojení a neustále vypadávajícímu internetu nebylo možné udělat klasický rozhovor. Tento speciální díl podcastu Mlčení zabíjí tak přináší audio deník Jaroslava Volšického. 

20. díl: Silvestr Tkáč – 3D tisk pro všechny

O 3D tisku, udržitelném a efektivním řešení pro malé i velké problémy. Silvestr Tkáč je muž mnoha tváří. Jako logistik vyjel na misi Lékařů bez hranic na Ukrajinu či do Běloruska. Týmy Lékařů bez hranic musí na misích často improvizovat. S tím nyní pomáhá právě technologie 3D tisku. Silvestr Tkáč je technickým vedoucím nového projektu organizace, jehož cílem je postupné zavádění 3D tisku v různých zemích, kde působí.

19. díl: Tomáš Šebek – Nejde o hrdinství, zážitky ani o prachy

Chirurg, spisovatel, podnikatel, pilot. To vše a ještě více je Tomáš Šebek, který s Lékaři bez hranic vyjel celkem na 6 misí. V tomto díle podcastu Mlčení zabíjí mluví o svých nejnáročnějších i nejhezčích zážitcích z misí, o tom, proč se nepovažuje za slavného, a co ho podnítilo k psaní knih.

18. díl: Speciál: Debata – Víra, kultura a medicína

Jak se prolínají víra, kultura a medicína? Tento speciální díl vám přináší to nejlepší z debaty onkogynekologa Romana Kociána, zdravotní sestry Miroslavy Musilové, psycholožky Kateřiny Šrahůlkové a novináře Čestmíra Strakatého. Debata o víře, kultuře a medicíně se uskutečnila v prosinci 2022 v pražských Kasárnách Karlín.

17. díl: Tereza Sacha – Nejlidnatější, největší, nejznečištěnější 

O životě v nejznečištěnějším městě i největším uprchlickém táboře Cox's Bazar – nejen o tom mluví v tomto díle podcastu Mlčení zabíjí Tereza Sacha. Rok pracovala jako finanční a personální manažerka na misi Lékařů bez hranic v Bangladéši. 

16. díl: Roman Kocián – Každý lidský život je unikátní 

Výskyt zhoubného nádoru děložního hrdla je v Malawi zhruba desetkrát větší než na území České republiky. Možnosti diagnostiky i léčby jsou tam přitom pro mnoho žen omezené. Jak se jim Lékaři bez hranic snaží pomoct? A proč hraje v prevenci důležitou roli kuchyňský ocet? Roman Kocián působí na Gynekologicko-porodnické klinice 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze. 

15. díl: Tomáš Bendl – Ne každý příběh má šťastný konec 

O utrpení obyvatel Jižního Súdánu, rizicích humanitárních koridorů na Ukrajině, ale i o tom, jak může svědectví odvrátit humanitární krizi. Tomáš Bendl je vedoucím komunikace české kanceláře Lékařů bez hranic. Mimoto zaštiťoval přinášení svědectví na dvou misích. V tomto díle zdůrazňuje, proč je důležité mluvit i o tématech, která mohou v očích některých lidí poškodit obraz nebo jméno organizace. Vypráví také o pacientce, jejíž tvář už nezapomene do konce života.

14. díl: Zdeněk Chaloupka – (Ne)zapomenutá Ukrajina

O Ukrajině roku 2019 vypráví dokumentarista, kameraman a fotograf Zdeněk Chaloupka, který se tehdy do země vydal zdokumentovat životy pacientů a pacientek Lékařů bez hranic. Připomíná opuštěné lidi žijící v zapomenutých vesnicích východní Ukrajiny. Vysvětluje, proč byla pro některé lidi psychologická péče skoro důležitější než ta materiální. Rozhovor se natáčel 21. února, tedy ještě před eskalací válečného konfliktu.

13. díl: Jan Trachta – Superchirurgové? Pořád jsme jen lidi

O egu, hrdinství, pochybnostech i o pacientech a pacientkách, které se podařilo zachránit. Dětský a válečný chirurg Jan Trachta vypráví také o situaci v Libérii, kde byl jediným dětským chirurgem v celé zemi. V díle zdůrazňuje, že není žádným superchirurgem, a popisuje, jak je při práci Lékařů bez hranic důležitá například komunikace v týmu nebo v čem byly některé jeho zážitky traumatizující. Jan Trachta má za sebou 11 misí na třech různých kontinentech. Když nezachraňuje životy na misích, operuje a léčí na Klinice dětské chirurgie v pražské Fakultní nemocnici v Motole.

12. díl: Ondřej Šimetka – Ani jeden porod neprobíhal normálně

S gynekologem a porodníkem Ondřejem Šimetkou se přeneseme do Východního Timoru na sklonku 20. století. Země byla tehdy zdevastovaná krvavým koncem indonéské okupace. Tropické nemoci, mimoděložní těhotenství, prasklé dělohy či školení místních zdravotníků – tomu všemu se Ondřej Šimetka věnoval na svých 6 misích. V díle vypráví nejen o lékařské pomoci, ale také o maratonu či extrémním závodu na horských kolech, které absolvoval mimo jiné proto, aby finančně podpořil Lékaře bez hranic. Ku příležitosti jejich 50. výročí připomíná, v čem je organizace unikátní i proč má humanitární pomoc vůbec smysl.

11. díl: Katarína Madejová – Uprostřed bojů v Afghánistánu

Se sálovou sestrou Katarínou Madejovou se dostaneme do Afghánistánu, do období největších bojů roku 2021. Katarína působila v nemocnici Boost ve městě Laškargáh. V díle přibližuje, jaké bylo starat se až o desítky pacientů a pacientek denně, ukrývání v bunkru nebo jak se naučila usínat za zvuků střelby. Popáleniny, válečná zranění nebo podvýživa – s tím vším Afghánci a Afghánky do nemocnice přicházeli. Katarína Madejová pomáhala s Lékaři bez hranic již na 3 misích, také v Jižním Súdánu či Sýrii. Předtím pracovala ve slovenském Popradu. 

10. díl: Lucie Brázdová – Porody, potraty a péče o přeživší sexuálního násilí 

S porodní asistentkou a manažerkou porodní péče Lucií Brázdovou o pomoci přeživším sexuálního násilí, spolupráci s tradičními porodními bábami nebo o hledání řešení v naprosto bezvýchodné situaci. Pečovala o ženy, které se bály do zdravotnického zařízení jít, i o ty, jež chtěly potratit. Lucie Brázdová s Lékaři bez hranic spolupracuje 10 let a působila na 12 misích. Pečovala o ženy v Jižním Súdánu, Sieře Leone nebo uprchlických táborech v Řecku a Libanonu. Nyní pracuje v Česku. Své znalosti prohlubuje studiem veřejného zdravotnictví, je instruktorkou výuky na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy a zároveň se stará o dlouhodobě nemocné. 

9. díl: Jitka Kosíková – Pomoc uprchlíkům ve Středomoří

S dětskou zdravotní sestrou Jitkou Kosíkovou se přenášíme na palubu lodi Bourbon Argos, která v roce 2016 pomáhala lidem v nouzi ve Středozemním moři. Jitka v díle přibližuje záchranné akce od prvních do posledních momentů. Mluví o motivacích lidí, kteří se rozhodli vydat na nejsmrtelnější uprchlickou trasu; o přepadení, které na lodi zažila; nebo o vyrovnávání se se smrtí. Jitka Kosíková jezdí na mise Lékařů bez hranic už 10 let. V České republice se v současnosti věnuje paliativní péči.

8. díl: Nikola Sklenovská – Boj s epidemií v Brazílii 

S epidemioložkou Nikolou Sklenovskou se vracíme do doby, kdy Brazílii zasáhla druhá vlna covidu-19 a země se ocitla na pokraji humanitární krize. Nikola v díle přibližuje, jak práce epidemioložky vypadá, popisuje chování viru i to, jak se může odhadnout budoucí místo šíření onemocnění. Vypráví také svůj úspěch při budování nového projektu Lékařů bez hranic. Mluví o stigmatizaci lidí i zvládání pandemie obecně. Nikola Sklenovská patří u Lékařů bez hranic mezi nováčky, za sebou má teprve první misi, a to v Brazílii, kde strávila více než dva měsíce.

7. díl: Lenka Pažická – Tigrajci jen nečekají, až jim někdo pomůže 

S administrátorkou Lenkou Pažickou zavítáme do Súdánu, kde byla na začátku roku 2021. Právě tam utekly desítky tisíc obyvatel Tigraje poté, co v sousední Etiopii vypukl konflikt. Lenka vypráví o vzniku nového uprchlického tábora, o zařizování noclehu a jídla pro spolupracovníky na poslední chvíli anebo o tom, jak je obtížné propouštět zaměstnance. Popisuje i to, jak samotní lidé na útěku rozvíjeli súdánský uprchlický tábor. Lenka Pažická byla s Lékaři bez hranic od roku 2016 na 5 misích. 

6. díl: Martina Jurigová – Vzpomínky na Sýrii 

Se zdravotní sestrou Martinou Jurigovou se vracíme do Sýrie, kde byla s Lékaři bez hranic v roce 2018. Vypráví o nastražených výbušninách v dětských hračkách, o neutralitě a ošetřování všech pacientů a pacientek včetně bojovníků skupiny Islámský stát nebo o tom, proč jsou návraty z mise těžší než odjezdy na ně. V díle také vysvětluje, proč jsou důležité špunty do uší nebo barevné ponožky. Martina Jurigová je zdravotní sestra. Mezi lety 2015 a 2019 byla s Lékaři bez hranic na 5 misích. V současnosti pracuje ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady na klinice kardiochirurgie.

5. díl: Stanislav Havlíček – Improvizace je moje prostřední jméno 

S farmaceutem Stanislavem Havlíčkem o tom, jak s Lékaři bez hranic pomáhal v Jižním Súdánu, kde téměř denně docházelo k hadím uštknutím. O improvizaci na misích v Bangladéši a Jemenu nebo o beznaději, kterou okolo sebe viděl. V díle také zmiňuje, co pro něj znamená nosit bílou vestu Lékařů bez hranic a přinášet svědectví z míst, kde pomáhá. V roce 2016 se přidal k Lékařům bez hranic a odjel na svou první misi – do Jižního Súdánu. Tam strávil půl roku. Poté vyjel do Bangladéše, kde pomáhal v největším uprchlickém táboře na světě Cox's Bazar, a dvakrát do Jemenu. 

4. díl: Pavel Gruber – Covid-19: mise Česko

S Pavlem Gruberem o tom, jak Lékaři bez hranic poprvé v historii působili v České republice. O tom, proč organizace, která běžně působí v zemích s rozvráceným zdravotnictvím, byla potřeba u nás doma a s čím zde pomáhala. Pavel Gruber byl přes osm let ředitelem české kanceláře Lékařů bez hranic. Tuto funkci na jaře 2020 opustil. Do organizace se vrátil pár měsíců nato, v listopadu 2020. Jeho úkolem bylo vést misi Česko. Mobilní týmy organizace navštívily za dobu svého působení v Česku 83 pobytových zařízení sociálních služeb. Lékaři bez hranic v rámci pomoci mimo jiné vytvořili web pro profesionály a profesionálky v první linii v boji proti pandemii covidu-19. 

3. díl: Zuzana Ileninová – Neznámá nemoc pod mikroskopem

Ve třetím díle jsme si povídali s mikrobioložkou Zuzanou Ileninovou o tom, jak zařizovala a vybavovala zbrusu novou laboratoř ve Středoafrické republice a jak na místě objevila teprve druhý případ nemoci zvané africká histoplazmóza. Dozvíte se také, jak na misi sháněla ovčí krev nebo jaké problémy jsou spojené s léčbou antibiotiky. 

2. díl: Zdeněk Müller – Logistikem na Blízkém východě

Se Zdeňkem Müllerem o práci logistika v Iráku nebo Palestině, na místech, kde mohou chybět tak základní věci jako elektřina a kde často propukají boje. Zdeněk Müller je stavební inženýr a statik. S Lékaři bez hranic byl od roku 2015 na 8 misích na Blízkém východě. Jako logistik na nich zajišťoval každodenní chod nemocnic či vyjednával mimo jiné možnosti poskytování lékařské péče například v uprchlických táborech.

1. díl: Kateřina Šrahůlková – Psychologická pomoc v uprchlických táborech

V prvním díle jsme mluvili s Kateřinou Šrahůlkovou o tom, jaké to je pomáhat dětem, které zažily válku, trápí je noční můry, mají panické záchvaty nebo mluví o sebevraždě. Kateřina Šrahůlková je psycholožka a psychoterapeutka. V roce 2020 pracovala šest měsíců v uprchlickém táboře Moria na řeckém ostrově Lesbos.