Uprchlíci a vysídlení

V současnosti je na světě asi 117 milionů* lidí na útěku před konfliktem, pronásledováním, násilím nebo porušováním lidských práv. Z etnických, náboženských či národnostních důvodů nejsou ve svých domovech v bezpečí a nemají dostatečnou ochranu své vlády. 

Rodina s malým dítětem na útěku. Kolumbie, 2023. Lékaři bez hranic / Juan Carlos Tomasi

Lékaři bez hranic poskytují humanitární a zdravotnickou pomoc lidem, kteří museli opustit svou zemi, i těm vnitřně vysídleným po celém světě. Snažíme se zajistit vše, co tyto skupiny lidí v tíživé situaci potřebují – od zdravotní péče a psychologické pomoci přes hygienu a sanitaci až po životně důležitou výživu. V uprchlických táborech budujeme nemocnice, pomáháme ženám zajistit bezpečný porod, očkujeme děti i dospělé, abychom předešli vypuknutí epidemií, a zabezpečujeme přístup ke zdrojům pitné vody. 

Uprchlíci a žadatelé o azyl

Uprchlíci a uprchlice jsou chráněni mezinárodním právem. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) má za úkol zabezpečit, aby mohli uplatnit právo požádat o azyl. Zároveň mají právo obdržet pomoc (stravu, bezpečné útočiště, zdravotní péči) a právo na poskytnutí ochrany před násilím a na dlouhodobé řešení své situace.  

  • Mezi lidmi na útěku je asi 40 % dětí. 
  • Většinu uprchlíků a uprchlic hostí sousední země a zároveň nízko- a středněpříjmové země.  
  • Nejvíce uprchlíků a uprchlic v současnosti hostí Turecko a Írán. 

Poslechněte si, jak pomáháme 

Jitka Kosíková, dětská zdravotní sestra, popisuje v našem podcastu zkušenosti ze záchrany lidí v nouzi ve Středozemním moři. 

Vnitřně vysídlení lidé 

Vnitřně vysídlení obyvatelé utíkají ze svých domovů, ale nepřekračují hranice vlastní země. Mají stejné důvody migrace jako uprchlíci a uprchlice, ale nejsou za ně formálně považováni. Asi 62,5 milionu lidí na útěku jsou právě lidé vysídlení v rámci své země. 

Z hlediska mezinárodního práva nese odpovědnost za dodržování práv vnitřně vysídlených osob stát, jehož jsou občany. Ten však často není kvůli konfliktům, násilí, nefungující či nedostatečné infrastruktuře schopen je ochránit. V některých případech jsou navíc právě státní orgány příčinou útěku. 

Přestože mezinárodní humanitární právo apeluje na ochranu civilistů během konfliktů, útoky na ženy a děti jsou často součástí strategie bojovníků. I když existují humanitární programy poskytující chirurgickou a další péči těmto lidem přeživším, mnoho z nich se k ní nedostane, protože žijí v oblastech, kde se systém lékařské péče zhroutil a kde je i pro nezávislé humanitární organizace příliš nebezpečné působit. 

Pomáhejte s námi 

Zajistěte nezbytné vybavení uprchlíkům. Kupte stan, přikrývku, nebo přispějte na psychologickou péči v Nemocnici bez hranic. 

Vstupte do Nemocnice bez hranic

 

*údaj z roku 2023

Zdroj číselných údajů: UNHCR, Refugee Data Finder