Haiti: Rostoucí násilí ohrožuje pacienty, zaměstnance i aktivity Lékařů bez hranic

16. červen 2021

Port-au-Prince/Praha, 16. června 2021

  • Martissant, čtvrť metropole Port-au-Prince, od začátku června zažívá nárůst násilných střetů. Mezi 2. a 4. červnem pohotovost Lékařů bez hranic v oblasti přijala 42 postřelených pacientů.
  • Týden na to musela zase traumatologická nemocnice provozovaná organizací ve čtvrti Tabarre kvůli přílivu pacientů, jejichž zranění je ohrožovala na životě, navýšit kapacitu na 68 lůžek. 
  • Cílem útoků a loupeží jsou i zdravotnická zařízení a jejich personál. Lékaři bez hranic proto vyzývají všechny skupiny i jednotlivce, kteří za násilím stojí, aby respektovali neutralitu nemocnic a neútočili na pacienty, lékaře a další pracovníky.

Násilné střety, které se odehrály v prvním červnovém týdnu ve čtvrti Martissant i jiných částech metropole Port-au-Prince, za sebou zanechaly spoustu zraněných. O střechu nad hlavou připravily přes tisíc lidí. Jsou mezi nimi také pacienti a zaměstnanci Lékařů bez hranic. Mezi 2. a 4. červnem pohotovost v této oblasti provozovaná organizací přijala 42 pacientů se střelnými poraněními. Nejvážnější případy byly převezeny do traumatologické nemocnice ve čtvrti Tabarre. Ta ve stejném období přijala také 42 pacientů, přičemž 38 z nich mělo střelné rány. Lékaři bez hranic museli proto navýšit kapacitu lůžek z 50 na 68.

„Jsme svědky závažného zhoršení bezpečnostní situace,“ říká Alessandra Giudiceandrea, vedoucí mise Lékařů bez hranic. „Některé střety se odehrály poblíž naší pohotovosti a kanceláří v Martissant. Naši pracovníci se museli krýt před kulkami. Ozbrojenci okradli, kromě dalších vozidel, která přijížděla z Martissant, i dva řidiče sanitek. Abychom ochránili naše zaměstnance, museli jsme omezit naše aktivity v komunitách. Urgentní případy však dále ošetřujeme.“

V druhé polovině května došlo také ke střetům ve čtvrtích Cité Soleil a Bel Air. Během nich nemocnice v Tabarre přijala 41 pacientů, včetně 32 obětí tohoto násilí, a dostala se tím tak na hranu svých kapacit. V tu dobu na misi sloužila i slovenská anestezioložka Emília Tomaníková: „Během jednoho sobotního dopoledne jsme co 15 minut přijímali postřeleného pacienta. Byl to extrémně náročný víkend.“ Další incident se stal 25. května. Jeden ze zaměstnanců Lékařů bez hranic byl zastřelen, když se vracel z práce domů.

Nemocnice musí být chráněny

Zvýšený stupeň chronického násilí se děje na pozadí širší politické a ekonomické krize, která obyvatele Haiti postihuje mnoha způsoby. Zdravotnictví je zatížené nejen nestabilitou, ale také rostoucím počtem nakažených covidem-19 a ekonomickými výzvami. „Teď bychom se měli soustředit na posilování zdravotnictví kvůli šíření koronaviru a dalším potřebám. Místo toho zápasíme s tím, abychom vůbec udrželi naše zařízení otevřená,“ vysvětluje Giudiceandrea. „Žádáme všechny, aby respektovali nutnost udržet zdravotnické aktivity v chodu.“

Zdravotníci se obávají, že nejistá bezpečnostní situace a vysídlení obyvatel mohou bránit pacientům vyhledat lékařskou pomoc. Lékaři bez hranic se věnují také obětem sexuálního násilí ve městech Port-au-Prince a Gonaïves. Odborníci teď ale poskytují mnohem méně konzultací, lidé se totiž zřejmě bojí vycházet z domu. Rostoucí násilí v zemi tak může negativně ovlivnit schopnost pacientů s tímto traumatem vyhledat tolik potřebnou pomoc.

Lékaři bez hranic na Haiti zachraňují životy už 30 let. Aby ale mohli dál v tamních komunitách pracovat, musí být schopni zajistit bezpečí svým pacientům i zaměstnancům – a to jak při cestě do zdravotnických zařízení, tak uvnitř nich samotných.