Lékaři bez hranic a MPSV zahajují spolupráci v oblasti prevence a kontroly šíření infekce COVID-19
Praha, 2. listopadu – Mezinárodní zdravotnická a humanitární organizace Lékaři bez hranic (Médecins Sans Frontières, MSF) ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí ČR (MPSV) zahajují aktivity zaměřené na prevenci a kontrolu šíření infekce onemocnění COVID-19. Projekt je také realizován po dohodě s příslušnými kraji. Jeho cílem je nyní podpora konkrétních pobytových zařízení sociálních služeb pro seniory v Plzeňském a Jihomoravském kraji.
„Naše týmy hledaly v reakci na zhoršující se pandemickou situaci v České republice způsob, jak co nejefektivněji pomoci nejohroženějším skupinám obyvatel. Udělali jsme proto průzkum aktuálních potřeb. Podpora pobytových zařízení sociálních služeb pro seniory v oblasti kontroly šíření pandemické infekce s ohledem na naši vlastní expertizu vyšla jako nejvíce smysluplná,“ uvedl vedoucí projektu Lékařů bez hranic Pavel Gruber.
„Naším záměrem je poskytnout daným zařízením sociálních služeb znalosti, které pro ně budou skutečně užitečné. Jejich personál krizi zvládá především díky obrovskému nasazení a obětavosti. Expertiza Lékařů bez hranic ze stejně zaměřených projektů ve Španělsku nebo Belgii je něco, co jim v tento moment opravdu může pomoci,“ dodal Gruber.
„Podobně jako v jiných zemích patří i u nás mezi nejvíce vytížené služby ty, které zajišťují péči v domovech pro seniory a v domovech se zvláštním režimem. Ministerstvo práce a sociálních věcí již zavedlo celou řadu cílených opatření na pomoc sociálním službám, ovšem zkušenosti Lékařů bez hranic z první vlny v nejpostiženějších regionech Evropy mohou být velkým přínosem pro další snižování dopadů epidemie koronaviru. Jsem za všechny zaměstnance, klienty i jejich rodiny vděčná za to, že se tuto spolupráci podařilo dohodnout. Je to další užitečný krok“, uvedla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
Ministerstvo vycházelo při výběru krajů z aktuálních dat monitoringu vývoje nákazy v sociálních službách. Jeho role je koordinační, vytváří prostor pro předávání informací a vzájemnou spolupráci Lékařů bez hranic, vedoucích pracovníků sociálních odborů krajských úřadů a jednotlivých poskytovatelů sociálních služeb. „Těm, kdo ji potřebují, nabízí Lékaři bez hranic podporu, která je zdarma a samozřejmě dobrovolná. Výběr zařízení probíhá ve spolupráci s Ministerstvem práce a sociálních věcí a jednotlivými kraji. V tuto chvíli si netroufáme odhadovat, kolik sociálních služeb tuto pomoc využije,“ řekla koordinátorka projektu Jitka Kosíková.
„Postup bude vždy takový, že z krajského úřadu získáme seznam sociálních služeb, které byly již předběžně krajským úřadem osloveny a následně se pak domluvíme na první návštěvě daného zařízení. Společně s jeho vedením zmapujeme nejnaléhavější potřeby a budeme hledat řešení a možnosti jejich implementace. Následnou podporu jsme připraveni provádět jak v rámci fyzických návštěv, tak později i virtuálně“, upřesnila Kosíková.
Členové týmů Lékařů bez hranic budou dle současného nařízení Ministerstva zdravotnictví ČR každých sedm dní testováni na COVID-19. Zároveň budou při návštěvách jednotlivých zařízení sociálních služeb dodržovat přísná pravidla související s používáním nezbytných ochranných pomůcek.
Mezi konkrétní nabízenou podporu pobytovým zařízením sociálních služeb ze strany Lékařů bez hranic také patří: zaškolení vedoucích pracovníků i zaměstnanců v oblasti dodržování hygienicko-epidemiologických opatření k prevenci nákazy nebo zamezení jejího šíření; předání zkušeností při nastavení procesů úklidu, dezinfekce prostor a zacházení s odpadem; pomoc s používáním osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) – tj. kdy a jaké OOPP používat, jak připravit místa určená k oblékání a svlékání OOPP; likvidace OOPP a dezinfikování těch částí, které jsou určené pro opakované použití; podpora v nastavení izolace/karantény osob v případě výskytu příznaků; nastavení péče o klienty v izolaci/karanténě, nebo pomoc při určování pravidel překladu pacientů z/do nemocnice či jiných zařízení. Materiály pro profesionály v první linii při boji s pandemií COVID-19 lze najít na speciálních webových stránkách zde: https://msfcovid19.cz/.
Lékaři bez hranic poskytují od roku 1971 zdravotnickou a humanitární pomoc v konfliktních oblastech, po přírodních katastrofách a při epidemiích ve více než 70 zemích světa. Zároveň prostřednictvím svého principu svědectví upozorňují na často opomíjené krize. Organizace získala v roce 1999 Nobelovu cenu za mír. Její aktivity financují hlavně soukromí dárci, nikoliv státy nebo mezinárodní instituce. V České republice zasahuje organizace za dobu své téměř padesátileté existence poprvé.
Úvodní fotka je ilustrační. Pracovnice MSF školí zaměstnance pečovatelského domova ve Španělsku, duben 2020.