5 důvodů, proč se zajímat o Súdán

28. listopad 2024

Súdánská rodina v uprchlickém táboře. Čad, 2024. Foto: Lékaři bez hranic

V Súdánu se odehrává válka, která způsobuje katastrofu obrovských rozměrů.  Přesto se stále Súdánu nedostává takové pozornosti. Přinášíme vám 5 důvodů, proč je zapotřebí před touto válkou nezavírat oči.

Dívka přichází se svou matkou a řidičem oslího povozu do uprchlického tábora. Čad, 2024. Foto: Finbarr O’Reilly / VII Photo

 

Nejhorší krize nuceného vysídlení současnosti

Celkem 11 milionů lidí muselo opustit své domovy. To je více, než má Česká republika obyvatel. Přes 8 milionů lidí hledá útočiště v samotném Súdánu, další utekli za hranice, především do Jižního Súdánu, Čadu a Egypta. Často žijí v uprchlických táborech v provizorních přístřešcích a bez dostatku jídla.

Matka s podvyživeným dítětem. Súdán, 2024. Foto: Mohammed Jamal

Extrémní míra podvýživy

Obrovské množství lidí kvůli tomuto konfliktu trpí hladem. Tragická je situace v táboře Zamzam, kde byl v srpnu tohoto roku dokonce potvrzen hladomor. Je navíc složité do tábora dostat dodávky jídla. Kvůli blokádě a nedostatku zásob jsme museli dočasně přerušit péči i o děti s těžkou formou podvýživy. Později se nakonec podařilo do tábora další zásoby dostat, ty ale vystačí opět jen na pár týdnů a bude jich potřeba do budoucna zajistit mnohem více.

Ruka napojená na infuzi. Súdán, 2024. Foto: Mohammed Elhassan

Zdravotní problémy, kterým by se dalo předejít

Takové podmínky, v jakých lidé musí žít, se snadno stávají živnou půdou pro šíření některých nemocí. V různých oblastech Súdánu lidé bojují s cholerou, malárií nebo s horečkou dengue. Hlavně pro děti mohou být také nebezpečné třeba spalničky. Těm se dá snadno předejít očkováním, mnoho dětí však vakcínu kvůli probíhající válce nedostalo. 

Lidé v uprchlickém táboře. Čad, 2024. Foto: Finbarr O’Reilly / VII Photo

Zničený zdravotnický systém 

Boje silně poznamenaly i zdravotnický systém. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) až 80 % zdravotnických zařízení nefunguje buď vůbec, nebo jen omezeně. I my jsme kvůli násilí a výhružkám vůči našim kolegům museli několik zdravotnických zařízení opustit. 

Zaměstnankyně Lékařů bez hranic pracuje v uprchlikcém táboře. Čad, 2024. Foto: Ante Bussmann / Lékaři bez hranic

Nedostatek humanitární pomoci

Strany konfliktu dál blokují dodávky zdravotnického a humanitárního materiálu do míst, kde je lidé zoufale potřebují. Je akutně potřeba navýšit množství humanitární pomoci, která k obyvatelům proudí. 

Súdán se může zdát na první pohled daleko, ale každodenní utrpení lidí je tam obrovské. Děkujeme, že vám jejich osudy nejsou lhostejné.

Dozvědět se více