Lékaři bez hranic zvyšují povědomí o opičích neštovicích. Konžská demokratická republika, 2024. Foto: Augustin Mudiayi / Lékaři bez hranic

Epidemie opičích neštovic vzbuzuje v posledních týdnech pozornost. Z ohniska nákazy, Konžské demokratické republiky, se začala nemoc více šířit i do okolních států: Středoafrické republiky, Burundi, Rwandy, Ugandy nebo Keni. První případ se objevil už i ve Švédsku.⁣ Dříve se nemoc přenášela zejména kontaktem s nakaženými zvířaty. U nového kmene se virus může přenášet i mezi lidmi při těsném fyzickém kontaktu. V současné době zasahujeme v několika postižených oblastech.

Připravili jsme pro vás odpovědi na několik základních otázek o tomto onemocnění.

Co by vás o mpox mohlo zajímat?

1. Co je mpox (opičí neštovice)?

Virové onemocnění přenášené těsným kontaktem mezi lidmi nebo s nakaženými zvířaty. Aktuální epidemie se šíří v Konžské demokratické republice a dalších afrických zemích.

2. Jaké jsou příznaky?

Vyrážky, léze a bolest. Podpůrná léčba je pomáhá překonat a předcházet komplikacím. Většina pacientů se do měsíce uzdraví. Někteří, hlavně ti bez léčby, ale mohou zemřít.

3. Jaká je právě teď situace v ohnisku nemoci?

V Konžské demokratické republice za poslední dva roky vzrostl počet nakažených opičími neštovicemi. Situace se letos ještě zhoršila: od začátku roku bylo nahlášeno přes 14 000 podezřelých případů. Vzhledem k hustotě obyvatel je situace kritická třeba v uprchlických táborech. 

4. Jak pomáhají Lékaři bez hranic?

Mobilizujeme naše pohotovostní týmy. Od poloviny června jsme se starali asi o 1 200 pacientů. Podílíme se také na zvyšování povědomí mezi komunitami.

5. A co očkování?

Konžská demokratická republika schválila dvě vakcíny a snaží se získat zásoby. Zatím ale ještě nejsou k dispozici. Probíhají jednání s některými zeměmi a určují se prioritní oblasti. 

Zobrazit další dotazy

Podívejte se, co o mpox řekla naše spolupracovnice a epidemioložka Nikola Sklenovská pro Českou televizi.