Port-au-Prince/Praha, 20. listopadu 2024
Lékaři bez hranic až do odvolání pozastavují svou činnost v hlavním městě Haiti, Port-au-Prince. Činí tak poté, co policejní složky opakovaně vyhrožovaly zaměstnancům organizace.
Po útoku na sanitku Lékařů bez hranic, který 11. listopadu 2024 vyústil ve vraždu nejméně dvou pacientů a zranění posádky, policisté ještě několikrát zastavili vozidla organizace a přímo vyhrožovali zaměstnancům Lékařů bez hranic smrtí a znásilněním.
Tyto opakující se incidenty přiměly organizaci k tomu, aby od 20. listopadu zastavila příjem a převoz pacientů do svých pěti zdravotnických zařízení v hlavním městě, neboť jasně ukazují, že na Haiti dochází k přímému napadání personálu a pacientů.
„Jako Lékaři bez hranic akceptujeme práci v nejistých podmínkách, ale když nás přímo ohrožují i bezpečnostní složky, nemáme jinou možnost, než pozastavit příjem pacientů v Port-au-Prince, dokud nebudou splněny takové podmínky, abychom naši činnost mohli bezpečně obnovit,“ uvádí Christophe Garnier, vedoucí mise Lékařů bez hranic na Haiti.
„Každý den, kdy nemůžeme pracovat, je tragédií, protože jsme jedním z mála poskytovatelů široké škály zdravotnických služeb. A dokázali jsme nemocnice udržet v provozu i během tohoto mimořádně náročného roku. Nemůžeme však nadále pokračovat v činnosti v prostředí, kde je náš personál vystaven riziku napadení, znásilnění nebo dokonce zabití,“ dodává.
Po incidentu z 11. listopadu čelili Lékaři bez hranic během pouhého týdne čtyřem dalším incidentům, kvůli kterým pozastavili činnost v Port-au-Prince:
Dne 12. listopadu byly dvě sanitky organizace zastaveny příslušníky haitské národní policejní brigády, tzv. Brigade de Recherche et D'Intervention (BRI), kteří vyhrožovali, že brzy zaměstnance Lékařů bez hranic zabijí.
Dne 16. listopadu byl ve čtvrti Delmas 33 jeden z řidičů organizace slovně napaden policisty v civilu, kteří jej varovali před plánovanými útoky na další sanitky v budoucnu.
Krátce před půlnocí dne 17. listopadu byla jiná sanitka Lékařů bez hranic převážející pacienta zastavena poblíž bulváru Toussaint Louverture zásahovou jednotkou, která vyhrožovala, že pacienta na místě zabije. Po intenzivním vyjednávání bylo sanitce umožněno pokračovat v cestě do nemocnice Tabarre.
Dne 18. listopadu v Carrefour Rita zastavil ozbrojený policista v civilu haitské národní policie vozidlo Lékařů bez hranic, které vezlo personál na pracoviště. Vyhrožoval zaměstnancům, že o týden později začnou policejní jednotky zabíjet a upalovat personál Lékařů bez hranic, pacienty i sanitky.
Lékaři bez hranic poskytují péči všem bez rozdílu. V haitské metropoli Port-au-Prince ošetří každý týden v průměru více než 1 100 pacientů, okolo 50 dětí v akutním stavu a více než 80 přeživších sexuálního a genderově podmíněného násilí. Lékaři bez hranic pozastavují veškeré zdravotnické služby s výjimkou péče o již hospitalizované pacienty ve svých pěti zařízeních a mobilních klinikách v Port-au-Prince, ti budou i nadále v péči zdravotníků. Pokračovat budou také aktivity v oblasti péče o matku a dítě na jihozápadě země, v Port-à-Piment.
„Na Haiti působíme již více než 30 let a toto rozhodnutí přijímáme s těžkým srdcem, protože lékařská péče nebyla pro obyvatele Haiti nikdy tak omezená jako nyní. Mnoho lidí ztratí přístup k péči, protože v Port-au-Prince nemůžeme bezpečně pracovat. Zůstáváme lidem na Haiti oddaní, ale nemůžeme obnovit příjem nových pacientů do našich zařízení v Port-au-Prince, dokud nám ozbrojené skupiny, členové domobrany a strážci zákona nezaručí nerušenou bezpečnost a respektování našeho lékařského a humanitárního mandátu,“ uzavírá Garnier.
Lékaři bez hranic jsou mezinárodní zdravotnická a humanitární organizace, která poskytuje lékařskou péči lidem v nouzi bez ohledu na jejich původ, náboženství nebo politickou příslušnost. Organizace působí na Haiti více než 30 let a nabízí všeobecnou zdravotní péči, traumatologickou a porodní péči. Dále se na místě specializuje na pomoc lidem s popáleninami a přeživším sexuálního násilí.