Jak funguje nafukovací nemocnice

MSF inflatable hospital in Chad for Sudanese refugees

Když propukne přírodní katastrofa nebo začne válka, je potřeba ošetřit velké množství pacientů a pacientek. V takových situacích někdy postavíme nafukovací nemocnici.

Je to moderní řešení, které nám umožňuje zajistit plně funkční zdravotnické zařízení tam, kde je o něj právě největší nouze. 

Nemocnici běžně tvoří několik stanů, které se napnou pomocí nafukovací výztuže. Po vztyčení základní konstrukce přijdou na řadu logistici, ti se postarají třeba o osvětlení a klimatizaci. Pak zajistí přívod vody. Nakonec prostor vybaví lůžky, zdravotnickými přístroji a materiálem. 

Nafukovací nemocnice. Ilustrace: Zuzana Votrubcová / Lékaři bez hranic

Tento typ nemocnice jsme použili třeba po zemětřesení na Haiti, tajfunu na Filipínách nebo ve válečných zónách v Jemenu a v Sýrii. Nejnovější zdravotnické zařízení tohoto typu je v čadském Adré, kam přichází velké množství uprchlíků ze sousedního válkou zmítaného Súdánu. Nafukovací nemocnice je praktická, lehká, snadno se transportuje a především díky ní můžeme ve velmi krátkém časovém úseku začít pomáhat lidem, kteří naléhavě potřebují zdravotní péči.

Například v Čadu se pod plachtami nachází: 

  • 170 lůžek 
  • porodnice s dalšími 36 lůžky 
  • 2 operační sály 
  • oddělení sterilizace nástrojů 
  • laboratoř 
  • RTG pracoviště
     

Připravili jsme pro vás nový časopis Bez hranic, tentokrát zaměřený na naše nemocnice. Dočtete se v něm třeba o tom, jak na mnoha místech po celém světě přináší nemocnice pacientům v těžkých chvílích naději. Katarína Madejová se s vámi v časopise také podělí o zkušenost z mise v Sieře Leone, kde bylo jejím úkolem sestavit vzdělávací program pro zdravotní sestry pracující na operačním sále. Celé vydání si můžete přečíst zde.