28. března 2025 zasáhlo jihovýchodní Asii zemětřesení. Nejsilnější otřesy o síle 7,7 stupně Richterovy škály postihly centrální Myanmar. Vyžádaly si přes 3 600 mrtvých a více než 5 000 zraněných. Škody utrpěla také důležitá infrastruktura, včetně nemocnic, silnic a vodovodních systémů. Někteří lidé se stále bojí vrátit do svých zničených domovů a přebývají například v klášterech. Naše týmy na místě spolupracují s místními komunitami. Díky jejich obětavosti a solidaritě jsou kapacity a rozsah pomoci o něco větší.
Zdravotní péče
Mnoho nemocnic ve městech Mandalaj a Neipyijto je buď poničených nebo přetížených. Naše mobilní lékařské týmy jim proto poskytují krizovou pomoc a zároveň zajišťují konzultace v provizorních přístřešcích a klášterech. Kromě traumatologické péče léčíme i řadu běžných chorob či chronických onemocnění, jako je cukrovka nebo hypertenze. Velké obavy máme o přeživší v odlehlejších a hůře dostupných oblastech, protože bude trvat déle, než se k nim pomoc dostane.
Voda a hygiena
Lidem chybí kromě elektřiny a hygienických zařízení také pitná voda, což může během stávajícího období dešťů zvyšovat riziko přenosu nemocí jako je cholera, malárie nebo horečka dengue. V poškozených nemocnicích ve městě Mandalaji i v jižním Šánu kvůli tomu instalujeme nádrže s čistou vodou a distribuujeme základní nepotravinové zásoby.
Psychologický dopad
Týmy složené z vyškolených pracovníků a dobrovolníků z řad studentů navštěvují v Mandalaji pacienty a pacientky na chirurgických, ortopedických a traumatologických odděleních místních nemocnic, aby jim mohly poskytnout potřebnou psychologickou pomoc.
Přístup ke zdravotní péči je však nutné nadále rozšiřovat, aby se humanitární pomoc dostala do všech postižených oblastí, včetně těžko dostupných míst.
Ohledně dalšího vývoje situace budeme informovat.
V Myanmaru pracujeme už od roku 1992. Ročně tam poskytujeme kolem 180 000 konzultací v oblasti primární zdravotní péče. Aktivně se věnujeme také léčbě HIV nebo tuberkulózy.