Kvůli nedostatku pohonných hmot hrozí nucené uzavření tří nemocnic. Jedná se o Násirovu nemocnici, nemocnici Aksá a Evropskou nemocnici v Gaze.
Situace na místě je katastrofická. V ohrožení jsou stovky pacientů, včetně novorozenců v inkubátorech, jejichž život závisí na stabilním přívodu elektřiny, a dětí na dýchacích přístrojích.
Lékaři bez hranic se momentálně snaží dopravit palivo pro generátory do dvou ze tří zmíněných nemocnic. To je však jen dočasné řešení na nejbližších 36 až 48 hodin.
Očekává se, že elektřina se bude muset na některých odděleních Násirovy nemocnice úplně vypnout. Na neonatálním oddělení intenzivní péče jsou ale tři děti a čtyři novorozenci, kteří jsou na dýchacích přístrojích. Na porodnickém oddělení je dalších 15 novorozenců v inkubátorech.
„Bez paliva jsou tito novorozenci v ohrožení života. Děti v inkubátorech jsou závislé na ventilátorech, které pohání elektřina. Už nyní jsou v tak zranitelné situaci a jakýkoli přesun do jiné nemocnice může jejich život dále ohrozit,“ říká Pascale Coissard, krizová koordinátorka Lékařů bez hranic. „Ohrožovat životy dětí je nepřijatelné. Tato situace je důsledkem pokračující izraelské blokády a neustálého zločinného rabování životně důležitých zásob.“
100 císařských řezů denně
Palivo je v první řadě nutné kvůli zásobování pacientů kyslíkem – zdravotníci ošetřují měsíčně více než 100 pacientů se zápalem plic a zároveň provádějí více než 100 císařských řezů, které rovněž vyžadují neustálý přísun elektřiny.
Lékaři bez hranic v Násirově nemocnici, s kapacitu 500 lůžek, provozují urgentní příjem a poskytují pediatrickou, porodnickou a traumatologickou péči.
„Je to neřešitelná situace. Protože i když budeme elektřinou zásobovat jen ta nejurgentnější nemocniční oddělení, stejně nám palivo do dvou dnů dojde. Zatímco život některých pacientů visí na vlásku, nedostatek elektřiny ovlivňuje i úroveň péče o pacienty s úrazy a popáleninami,“ vysvětluje Julie Faucon, vedoucí zdravotnického týmu Lékařů bez hranic v Pásmu Gazy.
Blokáda ničí zdravotnický systém
Životně důležité zásoby humanitární pomoci se dramaticky ztenčují. V prosinci 2024 se do Gazy denně dostalo v průměru jen 59 kamionů – před 7. říjnem 2023 jich bylo přibližně 500. Lékaři bez hranic a další organizace již více než rok upozorňují na žalostně malé množství humanitární pomoci proudící do Pásma Gazy.
Nyní hrozí, že se kvůli nedostatku paliva bude muset uzavřít jedna z posledních specializovaných nemocnic na jihu Pásma Gazy. Lékaři bez hranic proto vyzývají všechny strany konfliktu, aby umožnily dovoz paliva a zajistily i jeho bezpečné dodání do zdravotnických zařízení.
*Úvodní fotografie je ilustrační.