Pomalá smrt v Gaze: Pacienty ošetřujeme bez analgetik, na příděl jsou i základní léky

Matka ukazuje stav kůže svého dítěte. Palestina, 2025. Foto: Nour Alsaqqa / Lékaři bez hranic
  • Do Gazy nevjely žádné kamiony s humanitární pomocí již více než měsíc. Jedná se o nejdelší období od začátku války.

  • Nedostatek zásob nutí týmy Lékařů bez hranic ošetřovat rány pacientů bez analgetik a šetřit i s běžnými léky. 

  • Pokračující bombardování Pásma Gazy, kde lidé nemají přístup k základním potřebám – včetně potravin, vody a léků, může vést k vysokému počtu zdravotních komplikací i úmrtí. Před více než třemi týdny navíc Izrael přerušil dodávku elektřiny nutnou k napájení odsolovacích zařízení. 

„Izraelské úřady odsoudily obyvatele Gazy k nesnesitelnému utrpení. Pro Palestince je to jako pomalá smrt,“ říká Myriam Laaroussi, koordinátorka Lékařů bez hranic v Gaze.

Blokáda donutila týmy organizace léky vydávat na příděl, poskytovat méně účinnou léčbu nebo pacienty odmítat. Zdravotníkům také dochází chirurgický materiál, anestetika, antibiotika pro děti a medikace na chronická onemocnění, jako je epilepsie, hypertenze nebo cukrovka. Lékaři bez hranic mohli po začátku blokády pokrýt potřeby pacientů s chronickými potížemi jen na 7 až 10 dní. Zanedbání péče u těchto diagnóz však může vést k trvalým následkům a v některých případech i ke smrti.

„Nemám už žádné léky na krevní tlak. Můj syn se je pro mě snažil najít dva dny a nic. Co mohu dělat? Zůstat bez léčby? Když si nevezmu lék na ředění krve, začne mi téct krev z nosu a začnu ji i vykašlávat,“ vysvětluje Sobheya Al-Beshiti, pacientka kliniky Lékařů bez hranic v Chán Júnisu.

Kvůli nedostatku zásob nejde ani darovat krev do Násirovy nemocnice v Chán Júnisu, přestože příliv pacientů s válečnými zraněními tam pokračuje.

Špatná hygiena způsobuje nemoci

Chybí také mýdlo a čistá voda. Zdravotníci kvůli tomu na klinikách v celém Pásmu Gazy zaznamenávají nárůst počtu lidí s kožními chorobami. V únoru Lékaři bez hranic ošetřili na dvou ze svých klinik přes 1700 případů. Kvůli blokádě však nemohou poskytovat přípravky na léčbu kožních onemocnění, pouze malé množství krému na zmírnění bolesti. Nicméně u nemocí, jako je svrab, je třeba léčit celou rodinu, aby se zabránilo šíření a opětovné nákaze, což však bez léků a čisté vody není možné.

Pacienti na klinikách hlásí také úbytek hmotnosti. „Rostoucí ceny jsou ve městě obrovským problémem. Lidé si prostě nemohou dovolit koupit základní věci, protože je všechno drahé,“ vysvětluje těhotná žena, která má komplikace kvůli nízké váze, na klinice Lékařů bez hranic v Mawasi.

Kolektivní trest civilistů ze strany izraelských úřadů musí okamžitě skončit. Lékaři bez hranic opakovaně apelují na dodržování mezinárodního humanitárního práva, dle kterého musí být lidem během konfliktu zaručen přístup ke zdravotní péči.