Rok války v Pásmu Gazy: přes nebezpečí i nedostatek zásob dál ošetřujeme pacienty

Zaměstnankyně lékařů bez hranic mluví s pacientkou. Pásmo Gazy, 2024. Foto: Mariam Abu Dagga / Lékaři bez hranic

Rok války v Pásmu Gazy za sebou zanechal desítky tisíc mrtvých. Lidé přišli o celé rodiny, domovy, živobytí i smysl pro budoucnost. Od začátku války jsme museli opustit 14 zdravotnických zařízení kvůli extrémnímu násilí a jejich zničení.

I přes obrovský nedostatek zásob, logistické problémy a hlavně nebezpečí, kterému jsou každý den vystaveni, pomáhají naši kolegové dál obrovskému množství pacientů. Jsou mezi nimi i popálené nebo jinak vážně zraněné děti nebo ženy, které hledají naléhavou péči v těhotenství či mateřství. Pomáháme léčit také nemoci a infekce spojené s nehygienickými podmínkami, ve kterých musí žít lidé, kteří byli vysídleni. Značná část pacientů jsou samozřejmě i zranění ve válce.

zkouška

Naše týmy poskytují například chirurgickou podporu, ošetření ran, fyzioterapii, porodní a dětskou péči, očkování a služby v oblasti duševního zdraví. Zajišťují také distribuci vody. Obléhání a příkazy k evakuaci různých nemocnic ale omezují naše aktivity a vytláčejí je na čím dál tím menší území. ⁣

Dostat do Pásmy Gazy humanitární zásoby je velmi složité. Přesto jsme za rok války na místo dopravili 5 200 m³ a 636 tun materiálu. Takový přísun by pro adekvátní pomoc bylo potřeba zajistit každý měsíc.

zkouška

Už přes rok vyzýváme k ukončení útoků na zdravotnictví a civilisty a neomezený přístup k humanitární pomoci. Bez okamžitého a trvalého příměří se lidé nemůžou dostat k péči, která zachraňuje životy.⁣