Súdán: Boje mají zničující dopad na děti, tvoří značnou část pacientů s válečnými zraněními

Lékařka vyšetřuje dítě, Čad, 2024. Foto: Finbarr O’Reilly / VII Photo

Chartúm/Praha, 19. listopadu 2024

  • Přibližně každý šestý pacient s válečnými zraněními ošetřený ve fakultní nemocnici Bašajr v Chartúmu od ledna 2024 byl mladší 15 let. 

  • Mnohé děti utrpěly poranění způsobená výbuchy či střepinami. Lékaře rovněž znepokojuje nárůst počtu akutně podvyživených dětí.

  • Od vypuknutí konfliktu vyhledalo lékařskou péči v zařízeních podporovaných Lékaři bez hranic po celé zemi přes 500 000 lidí. Súdán, s více než 11 miliony vysídlených osob, zaznamenává největší migrační krizi současnosti.

Koncem října bylo po výbuchu na tržišti, které je necelý kilometr od nemocnice Lékařů bez hranic, během jediného dne převezeno více než 30 zraněných. Dvanáct z nich byly děti mladší 15 let. Mezi nimi byla i dvacetiměsíční dívka se střepinou hluboko v hlavě. Zatímco ji tým opatrně pokládal na rentgenový stůl, část její křehké lebky spadla na stůl. „Podobné případy jsou běžné. Ta holčička naštěstí přežila. Jiní takové štěstí nemají,“ popisuje doktor Moeen*, vedoucí zdravotnického týmu Lékařů bez hranic.

Hromadná neštěstí, kdy se v krátkém čase sejde velké množství pacientů, jsou stále častější kvůli intenzivnějším bojům ve městě. Několik málo nemocnic, které nadále fungují, je pod obrovským tlakem.

I děti jsou oběťmi války

„Osmnáctiměsíční Rijád byl přivezen na pohotovost poté, co ho zbloudilá kulka zasáhla do pravého boku, když doma podřimoval,“ uvedl Moeen. „Zdravotníci čtyři hodiny dělali, co mohli, aby ho stabilizovali. Vzhledem k velké ztrátě krve byla šance, že operaci přežije, padesát na padesát.“

Týmu se podařilo krvácení zastavit, ale kulka zůstala zaklíněná v jeho hrudi. Není jasné, jak dlouho bude trvat, než se s ní bude moci něco udělat. Nemocnice nemá kapacitu pokrývat takto komplikované chirurgické zákroky, částečně kvůli systematickému blokování dodávek chirurgického materiálu od října 2023. Evakuace pacientů je také velmi obtížná, protože silnice jsou buď zničené, nebo příliš nebezpečné. Rijád je jedním z 314 dětí, které byly v roce 2024 ošetřeny kvůli poraněním způsobeným výbuchy a střelbou.  

Záměrné blokování dovozu zdravotnického materiálu a léků také znamená, že některé zákroky, jako například ošetření těžkých popálenin, nejsou možné. Ve městě však nezůstalo žádné plně funkční popáleninové centrum a civilisté se stále častěji stávají oběťmi bombových útoků.

Zároveň v nemocnici začal narůstat počet akutně podvyživených dětí a těhotných žen. Ze 4 186 žen a dětí vyšetřených mezi 19. říjnem a 8. listopadem 2024 trpělo více než 1 500 z nich těžkou akutní podvýživou a 400 bylo středně podvyživených.

Od vypuknutí konfliktu v dubnu 2023 vyhledalo lékařskou péči ve zdravotnických zařízeních a mobilních klinikách podporovaných Lékaři bez hranic po celém Súdánu přes 500 000 lidí. Lékaři bez hranic podporují a pracují ve více než 12 zdravotnických zařízeních v konfliktních oblastech, včetně Chartúmu. Od ledna do září 2024 ošetřili Lékaři bez hranic ve všech svých zařízeních celkem 6 557 pacientů.

*Z důvodu ochrany dotyčné osoby bylo jméno lékaře anonymizováno.