30 let v Čadu: Lékaři bez hranic překročili další historický milník
Lékaři bez hranic už v Čadu působí třicet let. Před třemi desítkami let dorazily do země zdravotnické týmy, aby poskytly pomoc lidem vysídleným občanskou válkou a podpořily destabilizovaný zdravotní systém. Staří i mladí členové týmu Lékařů bez hranic dnes v metropoli N’Djamena oslavují toto výročí.
Zásobovací manažer Timoleon Mallah Malandjigue už s Lékaři bez hranic pracuje 25 let. „Přidal jsem se v roce 1987 jako řidič,“ říká otec tří dětí. „Po třech měsících se ze mě stal logistik,“ dodává.
V průběhu své kariéry byl Timo svědkem toho, jak mise Lékařů bez hranic v Čadu rostla. „Lékaři bez hranic udělali mnoho věcí v Mayo Kebi a Logone na jihozápadě země. Nemocnice v Doba už měla nějaké budovy, ale potřebovali zdravotnické vybavení a přístroje. Lékařům bez hranic se ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví podařilo situaci zlepšit,“ říká.
Už od prvních dní bylo jedním z důležitých úkolů Lékařů bez hranic v Čadu utvrzování vztahů mezi místní populací a ministerstvem zdravotnictví. „Najímali jsme koordinátory, kteří cestovali do nejvzdálenějších vesnic a vysvětlovali lidem, kdo jsou Lékaři bez hranic,“ říká Timo. „Komunitní spolupráce nám velmi pomohla a dnes místní lidé řídí některá zdravotní centra sami,“ dodává.
Programy Lékařů bez hranic se v posledních letech značně rozrostly. „Lékaři bez hranic se stále více zaměřují na řešení krizových situací,“ popisuje Timo. „Když na východ a jih země dorazili uprchlíci ze Súdánu a Středoafrické republiky, pomáhali jim Lékaři bez hranic. Místní populace však byla do pomoci také zahrnuta,“ vysvětluje.
Loňská rok byl zvláště hektický – Lékaři bez hranic provozovali osm nezávislých projektů ve dvanácti lokalitách. Patřila mezi ně například podpora nemocnice v Am Timan na jihovýchodě Čadu, kde tým pomohl porodit 1700 novorozenců, hospitalizoval téměř 2000 dětí mladších pěti let a dalších 5000 zařadil do výživového programu. Lékaři bez hranic také zřídili program na léčbu tuberkulózy, do kterého bylo zařazeno 88 pacientů.
Když vypukl konflikt v sousední Libyi, krizové kapacity Lékařů bez hranic byly využity pro pomoc tisícům nájemných dělníků z Čadu, kteří utíkali přes hranice. Lékaři bez hranic poskytli krátkodobou zdravotní pomoc ve třech centrech na severu země a ošetřili více než 3000 navrátilců.
Na konci roku 2011 vedli Lékaři bez hranic za použití nové vakcíny MenAfrivac očkovací kampaň proti meningitidě v oblasti Mandelia, asi 50 kilometrů od hlavního města. Masová kampaň vedla k očkování vice než 100.000 lidí, což znamenalo pokrytí 91 procent populace. Přelomová levná vakcína ochrání naočkované po dobu deseti let a také redukuje rychlost šíření bakterií meningitidy.
Od začátku letošního roku se týmy Lékařů bez hranic v Čadu připravují na možné nové krize. Region Sahelu může zasáhnout devastující sucho a proto je potřeba se připravit na rozsáhlou potravinovou krizi doprovázenou epidemii cholery a spalniček.
Po 30 letech má práce Lékařů bez hranic stále vliv na životy mnoha místních obyvatel, včetně samotného personálu. „Lékaři bez hranic velmi pozitivně ovlivnili moje chování, aniž bych si toho všimnul,“ říká Timo. „Dnes už neprojdu okolo zraněného člověka bez toho, abych mu pomohl. Když uvidím nemocného na káře, pomůžu mu do nejbližšího zdravotního centra. Už je to pro mě úplně přirozené, a je to kvůli práci pro Lékaře bez hranic. Cítím v sobě humanitárního ducha.“
O aktivitách Lékařů bez hranic v Čadu si více přečtěte ZDE.