Ebola v západní Africe: operační update 17.9.2014
Od propuknutí eboly v březnu tohoto roku v Guineji se nemoc rozšířila do Libérie, Nigérie, Sierra Leone a Senegalu. Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) bylo k 13. září 2014 zaznamenáno 4.985 laboratorně potvrzených či podezřelých případů onemocnění ebolou a 2.461 úmrtí.
Ačkoli WHO prohlásila tuto epidemii, která je největší v historii, za mezinárodní zdravotnickou hrozbu, je mezinárodní úsilí na její potlačení stále nedostatečné. Týmy Lékařů bez hranic v terénu jsou svědky rozsáhlých mezer ve všech oblastech reakce včetně zdravotní péče, kontroly šíření nákazy, vyhledávání kontaktů nakažených, epidemiologického dohledu či osvěty. Všechny postižené země potřebují okamžitou a masivní mobilizaci dostupných zdrojů.
Lékaři bez hranic na epidemii reagují od března tohoto roku a v současnosti mají ve všech pěti zemích 229 mezinárodních a zhruba 2.000 místních spolupracovníků, kteří pečují o rostoucí počty pacientů, vyhledávají nakažené a provádějí osvětu v postižených komunitách.
Do svých léčebných center přijali Lékaři bez hranic až do současnosti 2.932 pacientů s podezřením na ebolu, nemoc byla potvrzena v 1.747 případech. Úspěšně se až dosud vyléčilo 520 pacientů.
Celkem: 2.209 (229 mezinárodních a přibližně 1.980 místních)
Naše ebolové centrum v hlavním městě je stále přetíženo a tým Lékařů bez hranic musí pacienty i nadále odmítat. Tým Lékařů bez hranic mezitím pracuje na zvýšení kapacity ebolového centra a tento týden zprovoznil nový stan pro pacienty s potvrzenou nákazou. Tým bude i nadále pokračovat ve zvyšování kapacity tohoto stanu, který je schopen pojmout až 45 pacientů.
Osvětový tým, ve kterém pracuje 400 lidí, začal s distribucí 50.000 sad pro domácí hygienu, obsahujících chlór, mýdlo, rukavice, masky a ochranné pláště, aby o pacienty, kteří nemohou najít místo v léčebných centrech, mohli doma pečovat jejich příbuzní s menším rizikem nákazy. Sady mimo jiné obsahují také zdravotnické instrukce. Finální distribuce těchto sad se uskuteční 18. září v areálu ebolového centra Lékařů bez hranic.
Počet pacientů se v Guineji za posledních sedm dní nezvýšil. V současné době je v našem ebolovém centru v Konakry kolem 25 pacientů a přibližně 50 pacientů v ebolovém centru v Guéckédou. Tranzitní centrum v Macentě stále přijímá nové pacienty a 5-10 pacientů s potvrzenou nákazou je každý den převezeno do Guéckédou.
Ministerstvo zdravotnictví plánuje otevřít tranzitní centra ve všech postižených oblastech, aby mohli být pacienti s podezřením na nákazu izolováni, než budou převezeni do Konakry, kde podstoupí léčbu. Lékaři bez hranic také v Konakry a Guéckédou školí personál Ministerstva zdravotnictví v řízení tranzitních center.
Ebola se i nadále šíří v Sierra Leone, každý den je potvrzeno průměrně 25 nových případů nákazy. Místa, kde se vyskytla nákaza, jsou hlavní město Freetown a města Port Loko a Bombali v severní provincii. V Sierra Leone je kritický nedostatek izolačních a léčebných center. Ve dnech 19. až 21. září se uskuteční třídenní akce pořádaná vládou Sierra Leone, při které lidé zůstanou doma a vládní zdravotnický personál je bude navštěvovat a podávat zprávy ohledně prevence.
Lékaři bez hranic také vyškolili okolo 700 osvětových pracovníků, kteří budou šířit informace o ebole ve svých komunitách a zajistí, že budou lidé vědět, co dělat v případě, že se u někoho objeví příznaky eboly.