Guinea: Lékaři bez hranic mobilizují síly v boji s nevídanou epidemií eboly
Conakry/Praha, 31. března 2014 – Lékaři bez hranic čelí dosud bezpříkladné epidemii eboly v Guineji, kde bylo nově potvrzeno 8 případů v hlavním městě země Conakry. Ebola se nyní vyskytuje v několika lokalitách najednou.
„Stojíme tváří v tvář epidemii eboly dosud nevídaného rozsahu, pokud jde o počet míst, kde se se najednou vyskytuje. Nemoc už byla zaznamenána v Guéckédou, Macenta, Kissidougou, Nzerekore a nyní i v hlavním městě Conakry,“ uvedl Mariano Lugli, koordinátor Lékařů bez hranic v Conakry.
Lékaři bez hranic nadále posilují své týmy, které proti ebole v zemi zasahují. Do konce týdne se týmy Lékařů bez hranic v Guineji rozšíří na zhruba 60 mezinárodních spolupracovníků, kteří mají zkušenosti se zásahem proti krvácivým horečkám a budou působit jak na jihovýchodě země, tak v Conakry.
Terénní týmy Lékařů bez hranic tvoří lékaři, zdravotní sestry, epidemiologové, odborníci na vodu a sanitaci i antropologové. Kromě zdravotnických týmů vyslali Lékaři bez hranic do země již více než 40 tun zdravotnického materiálu a vybavení, s jehož pomocí se pokusí zastavit šíření nemoci.
„Lékaři bez hranic zasahovali při téměř všech ohlášených výskytech eboly v posledních letech. Ty ale byly geograficky omezené a odehrávaly se na odlehlejších místech. Současné geografické rozšíření nemoci je znepokojující, protože výrazně zkomplikuje práci organizací, které se podílí na zvládnutí epidemie,“ dodal Mariano Lugli.
Lékaři bez hranic zesílili podporu při izolaci pacientů v oblastní nemocnici Donka v Conakry, kde spolupracují s guinejskými zdravotnickými úřady a Světovou zdravotnickou organizací. Další pacienti v ostatních zdravotnických zařízeních jsou nadále hospitalizováni v neoptimálních podmínkách a snahy o jejich izolaci musí být v příštích dnech výrazně posíleny.
Týmy Lékařů bez hranic zároveň hledají vhodné místo pro vybudování nového zařízení. Současně s tím již začaly identifikovat lidi, kteří mohli být v kontaktu s nakaženými. Vyhledání nových potenciálních pacientů je spolu s jejich izolací jedinou cestou, jak zastavit šíření viru, protože proti ebole v současnosti neexistuje možnost očkování ani léčba.
V posledních dvou týdnech Lékaři bez hranic vyslali rychle své týmy na jihovýchod země do měst Guéckedou a Macenta, kde se nemoc vyskytla nejdříve. Vybudovali zde dvě zařízení pro izolaci pacientů. Spolu s tím a ve spolupráci s místními komunitami pokračují v osvětových aktivitách a vyhledávání nových potenciálních pacientů, jejichž izolace umožní kontrolovat šíření nemoci.
„V Guinei se nyní šíří ebola typu Zair, což je vůbec ta nejagresivnější a nejsmrtelnější forma nemoci zabíjející 9 z 10 pacientů,“ řekl Michel Van Herp, epidemiolog Lékařů bez hranic, který momentálně působí v Guéckedou.
„Abychom šíření nemoci zastavili, je zásadní vystopovat řetězec přenosu viru, monitorovat všechny, kteří mohli přijít do kontaktu s nakaženými, a při prvních známkách nemoci je izolovat.”
Do dnešního dne evidují guinejské zdravotnické úřady 122 pacientů s podezřením na ebolu a 78 úmrtí. Další podezřelé a diagnostikované případy se vyskytly rovněž v Sierra Leone a Libérii.
„Nyní je důležité, aby guinejské úřady a Světová zdravotnická organizace pomohly zdravotnickým zařízením zavést nezbytná hygienická opatření,“ uvedl dále Van Herp.
Lékaři bez hranic působí v Guinei od roku 2001 s projekty na léčbu HIV/AIDS a malárie. V roce 2013 financovali z darů získaných v ČR projekt zaměřený na léčbu malárie v Guéckedou částkou 5 mil. Kč.