Jižní Súdán: Záplavová voda v táboře v Bentiu opadá, ale napětí zůstává
Desetitisíce utečenců našly úkryt nedaleko jihosúdánského Bentiu, kde je jeden z táborů „Ochrany civilistů“ řízený silami Mise OSN v Jižním Súdánu (UNMISS). Tábor vznikl spontánně po vlně násilí, která zasáhla zemi v prosinci 2013. Nachází se v jedné z největších bažin na světě, a proto zde lidé od srpna žijí po kolena zaplavení vodou znečištěnou splašky. Mnozí musí spát vestoje s dětmi v náručí. Ty, kdo se odváží za hranice tábora do oblasti konfliktu, ohrožuje násilí a riziko znásilnění, jichž se dopouštějí ozbrojenci. Krizová manažerka Lékařů bez hranic Vanessa Garmond popisuje současnou situaci v táboře, kde začíná voda opadávat.
„Vevnitř tábora jsme zaznamenali viditelný pokles záplavových vod poté, co byl dokončen 2 km dlouhý kanál a zlepšil se systém odvodňování. Jsou tu stále zaplavená místa, ale většina přístřešků lidí už je suchá. I stav cest v táboře se výrazně zlepšil, což zdejší obyvatele potěšilo.
Denní život na ploše obehnané ostnatým drátem pokračuje. Vysídlení obyvatelé mají plné ruce práce ve snaze zajistit svá přístřeší budováním hrází z hlíny a malých struh. Kolečko hlíny se tu pro ty, kdo chtěli navýšit podlahu svých obydlí, dříve prodávalo za pět jihosúdánských liber (zhruba 1 $), teď ji už síly UNMISS poskytují zdarma coby vedlejší produkt výkopových prací.
Zdá se, že celkově klesá počet obtěžovaných žen a dětí, které se vydávají mimo chráněnou oblast, aby sehnaly dřevěné palivo nebo dříví. Na nich si pak vaří denní příděly čočky nebo čiroku (místní obilniny, jinak též sorghumu). Kromě střežení samotného tábora teď vojáci UNMISS začali třikrát denně provozovat „hlídky pro sběrače dřeva“. Doprovázejí je na hlavní cestě z tábora do 5 km vzdáleného města. Některé ženy si v táboře zřídily malé krámky, v nichž prodávají jídlo nad příděl těm, kdo se ve strachu neodvažují tábor opustit. Díky tomu si vydělají nějaké peníze. Lékaři bez hranic se ale nadále obávají o bezpečí žen a dětí za hranicemi chráněného území a bedlivě monitorují situaci.
Nedávno začali do tábora přicházet lidé s čerstvým ovocem: přinesli guave, papáju, citrony a okru, které posbírali na zahradách opuštěných chýší v Benitu. Občas jsou dokonce dostupné nějaké ryby nachytané mimo tábor. V jeho okolí je ale stále velké množství ozbrojenců a situace je napjatá. V samotném Bentiu obsadily opuštěné kanceláře neziskových organizací ozbrojenci. Většina obchodů a trhů je zavřená a ze škol se staly nevěstince nebo pivnice. Často tu potkáte chlapce v příliš velkých uniformách se zbrusu novými samopaly.
Máme starost o ty civilisty, kteří žijí mimo tábor a nemohou se dostat k našim zdravotnickým službám. Proto jsme nedávno zřídili odloučenou kliniku přímo v Bentiu. Tým Lékařů bez hranic začal pravidelně působit ve vyrabované budově bývalé nemocnice, aby se dostal k ženám a dětem, které zbyly ve vesnicích kolem města, a poskytoval jim primární zdravotní péči.
Zůstáváme ostražití kvůli možným propuknutím nemocí v táboře. Tak přelidněné prostředí zvyšuje u malých dětí riziko přenosných nemocí, jako jsou např. spalničky. Několik dětí v posledních měsících zemřelo právě kvůli komplikacím spojeným se spalničkami. Lékaři bez hranic proto v minulém týdnu za podpory dalších aktérů provedli očkovací kampaň a poskytli ochranu více než 14.200 dětí v táboře i mimo něj. Kontrolovali jsme je také z hlediska podvýživy – v této oblasti jsme mezi vyšetřenými dětmi zaznamenali zlepšení. Ještě před šesti týdny bylo podle měření páskem MUAC (Mid-upper Arm Circumference vážně podvyživených celých 7 % dětí. Jejich počet se teď omezil na 1,3 %. Domníváme se, že ke zlepšení došlo díky pravidelné distribuci jídla spolu s poskytováním pitné vody i zdravotní a výživové péče. Je povzbudivé, že v nemocnici Lékařů bez hranic za poslední tři týdny nezemřel nikdo z důvodu podvýživy.
I přes všechny zlepšení ale zůstáváme obezřetní. Pořád ještě probíhá období dešťů a s dalším velkým lijákem se může záplavová voda vrátit. Nízko položená oblast opravdu není vhodná k tomu, aby ji lidé obývali. Po skončení období dešťů zase může vyvstat problém a poskytováním pitné vody. Politické řešení krize je v nedohlednu a zdejší lidé čelí nejisté budoucnosti.“
Týmy Lékařů bez hranic poskytují zdravotní péči 40.000 utečencům v táboře, který chrání OSN coby místo „Ochrany civilistů“. Nachází se nedaleko města Bentiu ve státě Jednota, což je jedna z oblastí, které konflikt v Jižním Súdánu zasáhl nejvíce. Lékaři bez hranic v současnosti provozují v táboře nemocnici, která má porodnické a pediatrické oddělení a jednotku pro pacienty s tuberkulózou. Disponuje také pohotovostí a poskytuje chirurgickou péči.