Palestinská teritoria: Lékaři bez hranic znovu otevírají kliniku, aby ošetřili zraněné v Gaza City

Tým Lékařů bez hranic znovu otevřel kliniku v Gaza City, aby ošetřil zraněné a podpořil nemocnice přetížené náporem pacientů v důsledku izraelského vpádu na severu pásma Gazy. Lékaři bez hranic rovněž některým místním nemocnicím darovali základní léky a nezbytné zdravotnické vybavení.

V neděli 2. března byl tým Lékařů bez hranic, složený ze 2 lékařů a 4 zdravotních sester, konečně schopen znovu otevřít svou kliniku v Gaza City, aby zraněným poskytoval ošetření, včetně drobných chirurgických zákroků. V pátek a v sobotu nebylo možné se kvůli všudypřítomnému násilí na kliniku dostat. Od neděle je však náš tým opět připraven postarat se o zraněné a podporovat nemocnice na severu pásma Gazy a v Gaza City, které jsou kvůli velkému náporu zraněných přetížené.


„Situace je kritická,“ říká Duncan McLean, vedoucí zdejší mise Lékařů bez hranic. „Během bojů bylo zraněno více než 200 lidí. Většina z nich byla ošetřena v nemocnicích Beit Hanoun a Kamal Edwan na severu pásma Gazy, kde se odehrály hlavní boje, a také v nemocnici Shifa zde v Gaza City. Panuje tu také velký nedostatek pohonných hmot pro sanitky. Včera sanitky nemohly jezdit vůbec, teď mají dost paliva jen do zítřka.“


Intenzita bojů činí jakékoli cestování obtížným. Zdá se, že někteří zranění, kteří žijí daleko od nemocnic, nebyli schopni nyní vyhledat ošetření. „Jakmile se boje začnou uklidňovat, do nemocnic a zdravotních středisek se patrně dostaví další zranění. Jsme připraveni postarat se o významnou část z nich.“


V oblasti není dostatek léků, ani zdravotnického materiálu. Od pátku Lékaři bez hranic podporují nemocnice Beit Hanoun a Kamal Edwan, aby se ujistili, že pacientům se dostane náležitého ošetření. Poskytují jim obvazové materiály, nitrožilní infúze, anestetika, antibiotika a léky proti bolesti. Lékaři bez hranic mají v Gaza City pohotovostní zásoby a připravují se na to, aby mohli tento materiál poskytnout dalším nemocnicím (především nemocnici Shifa) a jiným zdravotnickým střediskům podle jejich potřeb.

Izraelský vpád na severu a letecké údery po celém pásmu Gazy reagující na raketové útoky proti Izraeli si podle zpráv vyžádaly přes 90 mrtvých, včetně civilistů. „Civilní obyvatelstvo trpí na obou stranách,“ říká McLean. „Izraelci kvůli palestinským raketám, Palestinci zase v důsledku reakce izraelské armády. Naší hlavní starostí dnes je dostupnost zdravotní péče pro všechny zraněné v pásu Gazy.“