11:45 Vezeme pacientku na sál
Porodní asistentka Lucie Brázdová na své sedmé misi od loňského října pomáhá ženám v Sieře Leone bezpečně rodit.
Budí mě protivný zvuk budíku. Už teď je venku příšerné horko. Dneska je pátek. Doma bych se radovala z blížícího se víkendu, tady se ale slaví úplně něco jiného. V Sieře Leone se každý pátek honosí označením „Africký pátek“. Místní si oblečou šaty z pestrobarevných látek s africkými vzory – takzvané „lapy“. Je to tradice. Jsem tady již čtvrtým měsícem, takže samozřejmě i já mám ve svém šatníku nejedny takové páteční africké šaty.
Vyrážíme se zdravotnickým týmem do města Magburaka. Lékaři bez hranic tu podporují vládní nemocnici, která je spádovou oblastí celého okresu pro všechny komplikované, porodnické i pediatrické případy. Jsme tam za pět minut.
Mířím rovnou do porodnice, kde je čas předání služby. Noční směna hlásí čtyři příjmy: jedna žena v kritickém stavu kvůli silnému krvácení po domácím porodu, jeden spontánní porod bez komplikací, jeden císařský řez z důvodu předčasného odlučování placenty, jedna žena v aktivní fázi porodu – dvojčata. Byla to rušná noc.
S lékařem, staniční sestrou a týmem zdravotních sester odcházíme na vizitu. Na oddělení šestinedělí si okamžitě všimnu ženy, která se na mě usmívá a hrdě mi ukazuje, jak jí jde kojení. Včera jsem asistovala u jejího porodu. Prvorodička, 17 let. Nebyl to snadný porod, ale vše dobře dopadlo. Mám radost, chválím, jak hezky kojí.
Vizita je za námi. Odcházím na porodní sál. Stav ženy v kritickém stavu se výrazně zlepšil, po dvou jednotkách krevní transfuze jsou životní funkce stabilní. Porodní asistentka mi hrdě a s radostí oznamuje: „Kluk a holka, všichni tři jsou v pořádku.“ Oddechnu si, žena s dvojčaty porodila, situace na porodním sále je pod kontrolou. Omyl. Staniční sestra porodního sálu se ke mně řítí rychlostí blesku, sotva popadá dech: „Lucy, Lucy, máme urgentní příjem, nejspíš prasklá děloha, stav ženy je kritický, potřebujeme pomoc.“ Ihned volám lékaře a běžím na příjem. Celý tým porodního sálu je uvnitř, lékař právě dorazil. Potvrzuje diagnózu: ruptura dělohy. Okamžitě indikuje akutní císařský řez. Podle ultrazvuku bohužel srdce dítěte nebije. Nemůžeme mu pomoci. Prioritou je záchrana ženy. Staniční sestra se rychle ujímá administrativních záležitostí – informuje rodinu, operační tým a získává informovaný souhlas. Pacientka potřebuje krevní transfuzi. Příbuzní souhlasí s darováním krve.
Vezeme pacientku na operační sál…
Po císařském řezu převážíme pacientku na pooperační oddělení. Životní funkce jsou stabilní.
Já, zdravotní sestra a lékárnice se vracíme do našeho zázemí na oběd. Lékařka asistuje u urgentního příjmu na pediatrii. Zůstává v nemocnici.
Jdu do kanceláře, kontroluji e-maily a na urgentní ihned odpovídám. Díky bohu jich není hodně.
Zpět v nemocnici. Stav ženy po císařském řezu je stabilní. Krevní transfuze pokračuje. Na porodním sále máme další dva příjmy – dvě ženy v aktivní fázi porodu, vše probíhá bez komplikací. Hádám, že obě do večera porodí.
Začátek školení. Téma: Malárie v těhotenství.
Konec školení. Spolu s kolegyněmi odjíždíme zpět do našeho zázemí. Pracovní den je u konce. I když ne tak docela… Pro každý případ musím být stále na telefonu. Doufám, že tentokrát bude noční služba klidná.