Čad: Epidemii spalniček vyhlášenou v květnu 2018 se stále nedaří dostat pod kontrolu
Některé části země včetně hlavního města N’Djamena stále zápasí s epidemií spalniček, která nejenže trvá už rok, ale nyní navíc narůstá na intenzitě. Aby dostal nemoc pod kontrolu, mezinárodní tým Lékařů bez hranic provedl rozsáhlou očkovací kampaň v oblasti Am Timan. Celkem před potenciálně smrtelnou chorobou naočkoval 107 000 dětí.
Podle krizové koordinátorky Lékařů bez hranic Theresy Berthold se v Čadu spalničky obvykle objevují na jaře a ustávají, jakmile v červnu začínají deště. Dodává ale, že v roce 2018 se spalničky šířily dál.
Epidemie, která byla oficiálně v Čadu vyhlášena v květnu 2018, zasáhla 69 ze 126 oblastí státu. Během ledna 2019 epidemie ještě nabyla na síle a jen za první tři měsíce roku 2019 je evidováno 9 000 případů a 68 obětí. To znamená velký nárůst oproti předchozímu roku, kdy se podle tamního ministerstva zdravotnictví od května do prosince objevilo 5 336 případů a 96 lidí zemřelo.
Právě v reakci na intenzitu situace dorazila do Am Timanu v lednu Čadská jednotka krizového nasazení Lékařů bez hranic (CERU). Během čtyř týdnů tam 150 pracovníků Lékařů bez hranic naočkovalo 107 000 dětí. Krizový tým také pomáhá s léčbou pacientů v nemocnici v Am Timanu a třech dalších zdravotních centrech, která poskytují bezplatnou péči. Za první tři měsíce roku ošetřili Lékaři bez hranic v Am Timanu 1 677 dětí s komplikovaným průběhem nemoci.
Ve dnech, které předcházely očkovací kampani, navštívil zdravotnický tým také místní komunity včetně oblasti, kde žije nomádské obyvatelstvo, aby informoval o ochraně proti spalničkám. „Mnoho nomádských otců z oblastí vzdálených několik kilometrů přivedlo své děti k očkování, když se o něm od našeho týmu dozvěděli,“ uvedla krizová koordinátorka. „Jeden z nich nás poté vzal do své komunity, abychom tam mohli naočkovat všechny děti.“
Ještě v hlavním městě N´Djamena proměnili Lékaři bez hranic své výživové centrum zřízené v červenci 2018 na lůžkovou jednotku pro děti postižené spalničkami. Posílili rovněž podporu zdravotnických zařízení při léčbě spalniček – ve 21 centrech podporovaných Lékaři bez hranic se dosud léčilo přibližně 1 500 pacientů. Pomocí sítě 270 komunitních zdravotníků podporují Lékaři bez hranic také aktivní vyhledávání nemocných, aby děti nemocné spalničkami dostaly lékařskou péči včas.
Očkovací kampaň Lékařů bez hranic není jediná, která se v Čadu za poslední rok konala. Nicméně dosavadní postup pro zabránění šíření nemoci ze strany státu se zdá být nedostačující.
Pro dosažení kolektivní imunity je potřeba naočkovat 95 % dětí. Toho Čad zdaleka nedosáhl, podle tamních úřadů prodělalo očkování proti spalničkám 37 % dětí mladších pěti let, jen přibližně čtvrtina z nich je přitom plně imunizovaná proti běžným dětským onemocněním.
„Pro zastavení epidemie je důležitý společný postup ministerstva zdravotnictví a mezinárodních organizací,“ říká Martin Braaksma, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Čadu. „Bez celostátní očkovací kampaně zaměřené na všechny děti mladší pěti let bude ohroženo zdraví stovek tisíc nezletilých, u nichž se očekává sezónní podvýživa v „období hladu“ přicházejícím v červnu nebo červenci. V zemi by se měla zavést také bezplatná léčba spalniček.“
Podvýživa a spalničky jsou smrtelná kombinace, neboť spalničky zhoršují podvýživu a imunita oslabená podvýživou může zhoršit průběh spalniček, což zvyšuje riziko úmrtí.
Podle Braaksmy se dá budoucím epidemiím spalniček předcházet pouze dosažením momentu plné imunizace. Jen tak lze vystoupit z bludného kruhu, kvůli kterému se v ohrožení ocitají životy tisíců dětí.
Lékaři bez hranic působí v Čadu již 37 let. Jejich Čadská jednotka krizového nasazení bezprostředně reaguje na krizové situace, jako jsou epidemie, poskytuje bezplatnou kvalitní léčbu a provádí krizové očkovací kampaně. Lékaři bez hranic vedou zdravotnické projekty také v Moissale v regionu Mandoul.