Itálie: Lékaři bez hranic pomáhají přeživším lodního neštěstí
Crotone/Praha, 1. března 2023
Přeživší jsou velmi traumatizovaní. Každý z nich ztratil někoho z blízkých. „Je tu jeden šestnáctiletý chlapec z Afghánistánu, který přišel o svou sestru. Zatím neměl odvahu zprávu sdělit rodičům. Sourozenci ze země utekli, aby dívce zajistili lepší život. Věřila, že v rodné zemi nemá budoucnost,“ říká Mara Eliana Tunno, psycholožka Lékařů bez hranic.
V místních nemocnicích bylo hospitalizovaných nejméně 20 lidí. Mezi nimi je i jedna osoba, která vyžaduje intenzivní péči. V přijímacím středisku pro žadatele o azyl ve městě Crotone se nyní nachází asi 60 přeživších, většinou z Afghánistánu.
Týmy organizace poskytly psychologickou podporu přibližně 60 lidem a po dohodě s italskými úřady budou v pomoci pokračovat i v následujících dnech. Mezi zachráněnými jsou i nezletilí, kteří přišli při incidentu o své rodiče a další rodinné příslušníky. Dítěti, kterému je teprve 12 let, například utonula celá rodina. Jiný sedmnáctiletý chlapec, který byl hospitalizován, také přišel o rodiče. Další z nezletilých se pracovníkům Lékařů bez hranic svěřil s tím, že čtyři hodiny po ztroskotání lodi zemřel na podchlazení jeho šestiletý bratr.
Cesta přes centrální Středomoří mezi Libyí a Itálií, kde Lékaři bez hranic provozují záchrannou
a pátrací loď Geo Barents, je považována za nejsmrtelnější uprchlickou trasu. Týmy organizace ale v posledních měsících zaznamenávají nárůst počtu lidí, kteří se vydávají na nebezpečnou plavbu do jižní Itálie z Turecka.
„Tato tragická událost je bolestnou připomínkou toho, že restriktivní migrační politika zoufalé lidi před útěkem nezastaví. Lidé budou i nadále riskovat své životy, protože často nemají jinou možnost,“ říká Sergio Di Dato, vedoucí projektu Lékařů bez hranic. Italská vláda i Evropská unie musí podle Di Data přestat migraci a humanitární pomoc kriminalizovat. „Je potřeba se zaměřit na zajištění bezpečných a legálních migračních tras, stejně tak jako na zlepšení mechanismů na pomoc a ochranu lidí na útěku,“ dodává.
Týmy Lékařů bez hranic pomáhají v Itálii žadatelům o azyl již několik let. Do přístavů či přijímacích středisek dochází personál, včetně psychologů a kulturních mediátorů speciálně vyškolených k poskytování prvotní psychologické pomoci (PFA, psychological first aid). Pomoc je zaměřena především na příbuzné a blízké osoby těch, kteří cestu přes moře nepřežili.
V roce 2022 zahájily týmy Lékařů bez hranic projekt ve městě Roccella Jonica, nedaleko oblasti Crotone, jehož cílem je poskytovat základní lékařskou a psychologickou péči na místech, kde se většinou plavidla vyloďují.
Od roku 2015 se organizace aktivně podílí na pátracích a záchranných operacích. Během uplynulých let její týmy působily na palubách osmi různých záchranných plavidela pomohly tak zachránit více než 85 000 osob. S lodí Geo Barents poprvé pluly v květnu 2021. Od té doby zachránily 6 194 lidí a přímo na palubě asistovaly u jednoho porodu.