Východní Ghúta: Za dva týdny zemřelo přes tisíc lidí, každý den umírá nejméně 71 lidí
Brusel/Praha, 09. března 2018 - Za pouhé dva týdny vojenské ofenzivy zemřelo ve východní Ghútě přinejmenším 1005 lidí a 4829 jich bylo zraněno. Každý den tak v průměru přišlo o život nejméně 71 lidí a 344 jich bylo zraněno. Tyto údaje pocházejí ze dvaceti nemocnic a klinik z východní Ghúty, které plně nebo částečně podporují Lékaři bez hranic (data jsou z období od 18. února do 3. března). Celkové počty mrtvých a zraněných budou výrazně vyšší. Dvě ze zdravotnických zařízení podporovaných Lékaři bez hranic totiž ještě nedodaly údaje za 3. březen a nadto – v oblasti působí další zdravotnická zařízení, která Lékaři bez hranic nepodporují a jejich daty proto nedisponují.
„Čísla hovoří sama za sebe. Ještě výmluvnější jsou však výpovědi zdravotníků, které na místě podporujeme. Naši zdravotničtí kolegové se dostali na hranici toho, co lze ještě od člověka očekávat a my denně slýcháme, jak u nich narůstá pocit beznaděje a zoufalství. Jsou vyčerpaní a na pokraji zhroucení, spí jen chvílemi, kdy je to možné, a neustále se bojí, že bombardování a ostřelování zasáhne místo, kde se nacházejí. Dělají vše proto, aby zajistili fungující lékařskou péči, ale vše je proti nim. Současná situace a neustálé pošlapání pravidel války bojujícími stranami je nutí dělat nemožné,” uvedla Meinie Nicolai, generální ředitelka Lékařů bez hranic.
Rezervní zásoby Lékařů bez hranic ve východní Ghútě jsou distribuovány během nepřetržitého bombardování a ostřelování. Zásoby se však rychle tenčí a některý materiál, zejména věci nezbytné pro operace, už zcela došel. Z humanitárního konvoje, který dostal v pondělí povolení vjet do severní části enklávy, syrská vláda podle OSN nechala odstranit zdravotnický materiál. S každou další hodinou je přitom urgentnější potřeba masivního doplnění zdravotnických zásob, a to včetně materiálu k život zachraňující lékařské péči.
Patnáct z dvaceti nemocnic a klinik, které Lékaři bez hranic podporují, zasáhlo bombardování nebo ostřelování, přičemž škody jsou různého rozsahu. To dále oslabuje schopnost poskytovat zdravotní péči. Čtyři zdravotníci podporovaní Lékaři bez hranic zemřeli a dvacet jich bylo zraněno.
Ve východní Ghútě přitom není zapotřebí pouze ošetřování válečných zranění. Obyvatelé většiny částí východní Ghúty žijí často ve sklepech a v provizorních podzemních přístřešcích. Přežívají v nezdravých podmínkách s omezeným přístupem k pitné vodě a bez hygienických zařízení. Lékaři bez hranic navýšili pomoc polní nemocnici v části Harasta už před tím, než započala 18. února vojenská ofenziva. K intenzivnímu bombardování a ostřelování tam totiž docházelo od listopadu 2017 a zhruba sedmdesát procent obyvatelstva už tehdy žilo v podzemí. Tamní zdravotnická data ukazovala na výrazný nárůst infekcí dýchacích cest, průjmových onemocnění a kožních infekcí. Mezi pacienty byla řada dětí.
V souladu se základními pravidly mezinárodního humanitárního práva Lékaři bez hranic znovu naléhavě vyzývají všechny válčící strany a jejich podporovatele, aby:
Na začátku posledního vyostření bojů Lékaři bez hranic poskytovali plnou podporu a pravidelné zásoby deseti zdravotnickým zařízením ve východní Ghútě. Od 18. února navýšili krizové zásobování dalších klinik a nemocnic. O pomoc začala žádat i zdravotnická zařízení, která původně asistenci nevyžadovala, ale krizový stav je donutil situaci přehodnotit. Lékaři bez hranic tak zajišťují krizové zásobování dalších deseti nemocnic a klinik ze svých skladů v oblasti, jejichž zásoby však rychle docházejí a některý materiál nezbytný pro operace už nemají k dispozici vůbec (ten není ve východní Ghútě dostupný už vůbec). Pracovníci Lékařů bez hranic v podporovaných zařízeních nejsou přítomni.
Lékaři bez hranic provozují pět zdravotnických zařízení a tři mobilní kliniky v severní Sýrii. Zároveň spolupracují s pěti zdravotnickými zařízeními a dalších pět desítek jich podporují na dálku. A to v oblastech, kde nemohou být týmy Lékařů bez hranic přítomny osobně. To je i případ východní Ghúty.
Lékaři bez hranic nepůsobí v Sýrii v oblastech kontrolovaných takzvaným Islámským státem, protože se od jeho vedení nepodařilo získat záruky bezpečnosti. Rovněž nemohou pracovat na územích kontrolovaných syrskou vládou, jelikož stále k tomu nedostali povolení. Aby si Lékaři bez hranic zachovali naprostou nezávislost, nepřijímají pro financování svých projektů v Sýrii peníze od žádné vlády.