Vytváření map je pro krizový zásah po cyklonu Idai klíčové
Hned poté, co cyklon Idai způsobil sesuvy půdy v jihovýchodní Africe, vyslala organizace Lékaři bez hranic (MSF) do regionu čtyři odborníky na Geografické informační systémy (GIS) a mobilizovala tisíce dobrovolníků po celém světě. Záměrem je vytvořit kvalitní mapy nejvíce zasažených oblastí, které mohou zefektivnit zásah krizových týmů.
Cyklon Idai zasáhl Mosambik a Zimbabwe v polovině března. Stovky tisíc lidí jsou bez střechy nad hlavou a záplavy poničily budovy, půdu i infrastrukturu.
Lékaři bez hranic v návaznosti na přírodní katastrofu vyslali do jihovýchodní Afriky krizové týmy a zdravotnické zásoby. Zároveň povolali čtyři GIS specialisty, kteří pomáhají krizovým týmům vytvářením detailních několikavrstevných map regionu. Jedná se o nejrozsáhlejší akci GIS expertů od epidemie eboly v západní Africe v roce 2014.
Odborníci na GIS vytvářejí mapy, které kombinují více druhů informací. Pomáhají tak záchranným složkám v terénu porozumět mimořádné situaci, naplánovat logistiku, zlepšit dohled nad šířením nemocí a lépe se zkoordinovat s ostatními organizacemi, které na místě pomáhají.
„V případě přírodní katastrofy takového rozměru, jsou potřeby nejvíce akutní ze začátku krize,“ vysvětlila vedoucí GIS jednotky Lékařů bez hranic Audrey Lessard-Fontaine. „Na začátku se situace neustále mění, ať už se jedná o přístupnost cest, hladinu vody nebo odhady škod. Tyto informace potřebujeme, abychom mohli naplánovat, jak se dostaneme k lidem, které katastrofa zasáhla,“ dodala.
Lékaři bez hranic si stále více uvědomují nepostradatelnost GIS podpory. Ta jim pomáhá jak naplánovat zásah, tak spolurozhodovat o poskytování pomoci v krizových situacích. Týmy organizace takovou pomoc vyžadují více než kdy dřív.
„Pro týmy v krizové situaci reagující na epidemie je v současnosti téměř už reflex požádat o podporu někoho z GIS týmu. Ten může například zmapovat, odkud pacienti přicházejí,“ řekla Lessard-Fontaine. „Podpora odborníků na GIS je také potřeba pro vyhodnocení situace z hlediska dostupnosti vody a sanitace. Do map zanášejí, kde se vodní zdroje a latríny vyskytují.“
Klíčovým elementem práce jednotky GIS jsou podkladové mapy, ve kterých jsou zaneseny budovy, vodní toky a síť silnic dané oblasti. Na základě těchto map mohou GIS experti poskytnout odborné analýzy postižených oblastí pro logistiky a epidemiology.
V mnoha oblastech, kde Lékaři bez hranic působí, překvapivě podkladové mapy stále neexistují. Takové regiony jsou často odlehlé, náchylné ke katastrofám a obývá je nejzranitelnější populace. Nedostatek map představoval velkou výzvu, dokud iniciativa Missing Maps nepřišla s jednoduchým řešením. Tisíce dobrovolníků po celém světě s pomocí aplikace OpenStreetMap vytvářejí mapy těch nejvíce ohrožených oblastí na světě podle satelitních snímků. Tyto mapy pak dále využívají humanitární organizace.
Projekt Missing Maps založilo v roce 2014 několik humanitárních organizací včetně Lékařů bez hranic. Když cyklon Idai zasáhl, jejich dobrovolníci se rychle zmobilizovali. Doteď zmapovali v zasažené oblasti více než 200 tisíc budov a téměř 17 tisíc kilometrů cest.
Zimbabwe je jednou ze zemí, kde mapy chyběly. Last Prosper Mufoya, GIS specialista Lékařů bez hranic, působí právě v této zemi dlouhodobě. Když udeřil cyklon, Mufoya okamžitě zaktivoval komunitu dobrovolníků Missing Maps, aby vytvořila mapy té nejvíce zasažené oblasti – Chimanimani. „Oblast Chimanimani byla absolutně odříznutá od zbytku světa. Všechny cesty, které do ní vedly, byly zničené a většinu mostů poničila voda,“ popisuje Mufoya.
Na OpenStreetMap nebylo pro oblast dostatečné množství dat. Dobrovolníci proto využili satelitní snímky a mapovali cesty, budovy a vodní toky. „Dobrovolníci ze všech koutů komunity pracující na projektu Missing Maps, včetně té v Zimbabwe, neúnavně pracovali na shromáždění dat,“ řekl Mufoya.
Dobrovolníky vytvořené podkladové mapy Mosambiku, Zimbabwe a také Malawi - které zasáhly katastrofální záplavy spjaté s cyklonem - se dostaly ke všem organizacím, které v postiženém regionu působí. Díky těmto mapám mají všichni přesnější představu o situaci v oblasti, a mohou tak naplánovat rychlejší a efektivnější zásah.