Covid-19 v Indii: Odpovídáme na čtyři základní otázky

3. Květen 2021

 

Druhá vlna covidu-19 způsobila v Indii nevídanou krizi. Nárůst počtu nakažených i jeho následky jsou katastrofální. V současnosti proto pomáháme v Bombaji (Mumbai) na západě země. Připravili jsme pro vás odpovědi na čtyři nejčastější otázky o dění v zemi.

  1. 1. Jaká je v Indii situace?

V posledních týdnech se zemí šíří druhá vlna covidu-19. Počty nakažených i mrtvých raketově stoupají. V zemi se průměrně nakazí 350 000 lidí denně. Celkem v Indii onemocnělo více než 19 milionů lidí a více než 218 000 jich zemřelo (k 3. 5. 2021).

Zdravotnická zařízení i jejich personál bojují s náporem nových pacientů, kritickým nedostatkem lůžek pro vážně nemocné, kyslíku i léků. Pacienti, kteří mají jiné potíže, mají problém dostat se ke zdravotní péči.

  1. 2. Co způsobilo současnou krizi v Indii?

Za prudkým nárůstem nakažených v Indii může být několik faktorů. Od října 2020 do února 2021 počty klesaly, a to podle některých odborníků mohlo vést k falešnému pocitu bezpečí mezi obyvateli. Přestaly se nosit roušky nebo dodržovat rozestupy.

Akce s velkým potenciálem k šíření nákazy, jako demonstrace a společenská shromáždění, pravděpodobně také hrály roli. Navíc má Indie vysokou hustotu obyvatel a na veřejnosti je těžké dodržovat potřebná opatření, obzvlášť v obrovských městech jako Bombaj (Mumbai).

V tuto chvíli neexistuje dostatek důkazů o tom, že by mutace viru SARS-CoV-2 přispěly k náhlému, exponenciálnímu šíření nákazy.

  1. 3. Jak v Indii pomáháte?

V současnosti pomáháme v Bombaji (Mumbai) na jihozápadě země. Naši lékaři a sestry tam pracují ve specializovaných centrech pro léčbu covidu-19. Rozšiřujeme také péči o naše pacienty s rezistentní tuberkulózou – od diagnózy po zajištění jejich převozu do nemocnic. Věnujeme se také zdravotní osvětě mezi obyvateli městské části M-East Ward a zajišťujeme vodu či sanitaci.

Pomozte nám v boji s covidem-19 po celém světě

DARUJTE

  1. 4. Čeho se v Indii nejvíce obáváte?

Největší starosti nám dělají tři záležitosti:

  • Zdraví zranitelných lidí, kteří trpí nějakou další chorobou, jako je diabetes, HIV/AIDS či tuberkulóza. Vysvětlujeme jim, jak se mohou před nákazou chránit, a dodáváme jim k tomu potřebné pomůcky.
  • Šíření nákazy mezi zdravotníky, ke kterému může při současném náporu pacientů snadno dojít. Mohlo by vést k nedostatku personálu i jeho nesmírnému vyčerpání.
  • Přístup k včasné a kvalitní zdravotní péči, včetně kyslíkové terapie. Nárůst vážně nemocných covidem-19 vedl k větším nárokům na lůžka intenzivní péče a kyslíkovou terapii. I proto jsme nemocnici léčící pacienty s covidem-19 v Bombaji (Mumbai) darovali potřebné vybavení.