Co když dojde palivo?
Paříž/Praha, 23. června 2015 – Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic prohlásila, že dramatický nedostatek paliva začal zásadním způsobem narušovat každodenní život civilistů na severu Sýrie, obzvlášť pak omezuje poskytování zdravotní péče.
Mnoho zdravotnických zařízení v Hamá a Idlíbu muselo zastavit nebo výrazně redukovat svoje aktivity, kvůli nedostatku paliva totiž nemohou udržet v provozu generátory na výrobu elektřiny ani dopravní prostředky. Boje mezi ozbrojenými skupinami na severu země přerušily v posledních dnech zásobovací trasy. Od 14. června je čím dál těžší sehnat naftu, jejíž cena stoupla o 500 %. Spolu s tím narostly i ceny dalších produktů a nedostatek paliva ovlivňuje i výrobu základních potravin, např. chleba.
Zdravotnické úřady v Hamá a Idlíbu od 15. června vysílají naléhavá tísňová volání, v nichž oznamují, že zdravotnická zařízení v oblasti omezila kvůli nedostatku paliva činnost. Pokud ho nezískají, budou muset do několika dní úplně zavřít. O pomoc žádají také zdravotnická zařízení v jiných oblastech. Syrská civilní obrana dokonce upozornila, že se její aktivity kvůli nedostatku paliva mohou zastavit v Aleppu, Hamě, Idlíbu a Lattákiji.
„Zdravotnická situace byla pro lidi na severu Sýrie náročná už dříve,“ řekla Dounia Dekhili, vedoucí programů Lékařů bez hranic v Sýrii. „Teď hrozí, že spousta nemocnic bude muset zavřít a životy Syřanů tak budou ještě ohroženější. Bez paliva není možné udržet v chodu pumpy na pitnou vodu nebo inkubátory pro novorozené děti ani vysílat sanitky.“
Nemocnice Lékařů bez hranic v Atmehu v provincii Idlíb má dostatek paliva na několik týdnů, tamní týmy ale přesto musely přijmout úsporná opatření, aby omezily spotřebu. Lékaři bez hranic dostali několik žádostí o palivo od dalších nemocnic, které v oblasti podporují, a hned začali s dodávkami. 15 zařízení v provinciích Aleppo, Idlíb a Hamá již dostalo 6 200 litrů nafty a 880 litrů benzínu pro provoz sanitek.
Lékaři bez hranic vyhodnocují potřeby dalších nemocnic, které na severu Sýrie podporují, a sledují situaci. Komunikace s některými nemocnicemi už ovšem není kvůli zastaveným generátorům možná.
„Podpora, kterou poskytujeme, může mít jen krátkodobý efekt,“ vysvětluje Dounia Dkhili. „Vyzýváme k větší pomoci v dodávkách paliva, která by reagovala na naléhavé a obrovské potřeby syrské populace. Jen tak budou moci základní služby jako nemocnice, ambulance a pekárny začít znovu fungovat.“
Lékaři bez hranic vedou v Sýrii 6 zdravotnických zařízení a přímo podporují stovku klinik, zdravotnických zařízení a polních nemocnic. Pečují také o pacienty, kteří ze země uprchli do Jordánska, Libanonu a Iráku.