Dramatický příliv Syřanů zraněných barelovými bombami
Praha/Ammán, 10. července 2015 – Více než 65 pacientů s válečnými zraněními přijala v uplynulých dvou týdnech pohotovost v nemocnici Al-Ramtha v severním Jordánsku. Většina lidí byla poraněna barelovými bombami. Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) zaznamenala dramatický nárůst počtu pacientů.
Za poslední červnový týden a první tři červencové dny bylo na pohotovosti přijato 34 zraněných Syřanů. Některé z nich týmy Lékařů bez hranic stabilizovaly a převezly do jiných nemocnic, ostatním byla poskytnuta chirurgická a rehabilitační péče přímo v nemocnici Al-Ramtha. V tomto zařízení Lékaři bez hranic působí v úzké spolupráci s jordánským ministerstvem zdravotnictví. Společně poskytují syrským pacientům kvalitní zdravotní péči necelých pět kilometrů od jordánsko-syrských hranic.
„Víc než 70 % raněných tvoří oběti výbuchů. Mají četná zranění, která mluví za vše,“ řekla Renate Sinke, projektová koordinátorka pohotovostního chirurgického programu Lékařů bez hranic v Al-Ramtha.
Lékaři bez hranic a mnoho dalších organizací opakovaně volají po ukončení bombardování obydlených oblastí v Sýrii. Tato volání však nemají odezvu. Do zařízení Lékařů bez hranic nadále přijíždí velké množství pacientů různého věku. Lidé vypovídají, že byli zraněni barelovými bombami, které helikoptéry shazují v obydlených oblastech a na zdravotnická zařízení na jihu Sýrie.
Jedním z nedávno přijatých pacientů v zařízení Lékařů bez hranic v severním Jordánsku byl 27denní novorozenec Majed. Šrapnel z barelové bomby mu poranil hlavu.
„V devět ráno náš dům v Tafasu zasáhla barelová bomba. Tou dobu jsem nebyl doma, protože musím pracovat, abych se mohl postarat o svoji rodinu a nakrmit ji. Když jsem tu zprávu uslyšel, okamžitě jsem všeho nechal a běžel domů, jak nejrychleji to šlo,“ vypověděl Majedův otec Murad.
„Našel jsem svou ženu a matku, obě byly zraněné. Jejich rány nevypadaly vážně, ale pak jsem uviděl svého chlapečka. Byl potichu a zdálo se mi, že má poraněnou hlavu. Odvezl jsem ho do polní nemocnice v Tafasu. Pokusili se mu pomoct, ale nešlo to, protože v Sýrii není dostupné vhodné vybavení. Musel jsem s ním do Jordánska. Doba od incidentu do chvíle, kdy jsme se dostali do nemocnice Al-Ramtha, byla dlouhá. Trvalo nám více než hodinu a půl dostat se na hranice a pak ještě nějaký čas do Ramthy. Teď jenom chci, aby mému chlapci bylo lépe a abychom se mohli vrátit do Sýrie,“ dodal Murad.
V posledních dvou týdnech bylo zaznamenáno více zpráv o útocích na zdravotnická zařízení v provincii Dará. Narostl tak počet syrských pacientů, kteří se riskují dlouhé cesty, aby překročili jordánskou hranici a dostalo se jim lékařské péče, kterou je velmi obtížné získat v jejich domovské zemi. „Významná část našich pacientů má poranění hlavy a další mnohočetná zranění. Ta není možné ošetřit v jižní Sýrii, protože počet počítačových tomografů (CT) a dalších zařízení je tam velmi omezený,“ řekl Dr. Muhammad Shoaib, zdravotnický koordinátor Lékařů bez hranic v Jordánsku.
V současné době mají syrské nemocnice velmi omezené možnosti pro léčbu komplexních zranění. Mají nedostatek pracovní síly, expertních kapacit i vybavení, protože řada zařízení byla trvale poškozena nebo zničena. Mnoho syrských pacientů tak nemá přístup k léčbě a došlo k celkovému zhoršení zdravotní péče.
Již více než čtyři miliony lidí vyhledaly od počátku konfliktu v Sýrii útočiště v okolních zemích včetně Jordánska. Lékaři bez hranic od srpna 2006 provozují v jordánském program rekonstruktivní chirurgie. Od roku 2013 pomáhají týmy Lékařů bez hranic uprchlíkům v chirurgickém traumacentru v Al-Ramtha, v nemocnici pro matky s dětmi, ale také v rámci dvou projektů zaměřených na nepřenosné nemoci v Irbidu, čímž pomáhají syrským uprchlíkům a zranitelným Jordáncům v hostitelských komunitách.