Jemen: Pomoc v odlehlých oblastech je pro zastavení úmrtí v důsledku cholery nezbytná

Čtyři měsíce po vypuknutí cholery v Jemenu se počet nových případů onemocnění v zemi za posledních několik dnů snížil. Přesto mnozí lidé v odlehlých oblastech stále umírají zbytečně. Pokud urychleně nedojde k nárůstu pomoci a preventivním opatřením v komunitách, bude i nadále přibývat obětí této nemoci, které lze předcházet.

 

 

 

Od 27. dubna, kdy bylo vyhlášeno propuknutí epidemie, zasáhlo toto onemocnění více než 430 tisíc lidí.

 

 

„Před několika týdny trpěl jeden z mých sousedů silným průjem a zvracením,“ vypráví Zayed Al Goidi z vesnice Beit Al Ghwadi v Osmanském údolí, které patří mezi nejodlehlejší oblasti amranského guvernorátu. „Ten samý den zemřel, ale nikdo nevěděl, proč. Nemáme televizi ani telefony a rádio mají jen někteří z nás. Proto jsme se o tom, že šlo o choleru, dozvěděli až po delší době.“

 

 

Ovšem schopnost rozpoznat nemoc ještě nestačí na záchranu vesničanů, z nichž většina ani nemá prostředky na lékařskou péči. „Nejbližší zdravotnické středisko je několik kilometrů daleko a jenom cesta tam stojí 60 dolarů,“ říká Al Goidi. „Jsme chudí a není tu skoro žádná práce, tak jak bychom mohli zaplatit takovou částku? Abychom zachránili naše životy, museli bychom zastavit náš majetek – naši půdu a šperky našich žen.“

 

 

„Naše epidemiologické údaje ukazují, že Osmanské údolí paří mezi oblasti nejvíce zasažené cholerou,“ říká Ghassan Abou Chaar, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Jemenu. „Jeho vzdálená poloha, špatné životní podmínky lidí a nedostatek informací o choleře přispěly k rozšíření nemoci a mnoha úmrtím. Nemůžeme jenom čekat a ošetřovat pacienty, kterým se podaří dostat do našich zdravotnických center. Pokud se nedostaneme přímo do oblastí, jako je Osmanské údolí, lidí budou i nadále umírat.“

 

 

Doktor Mohamed Musoke, pohotovostní koordinátor Lékařů bez hranic pro choleru, se vydal do Beit Al Ghwadi vzdáleného 2,5 hodiny cesty z nemocnice v Khamiru. „Cesta je velmi obtížná. Tato vesnice je téměř úplně odříznutá od okolního světa,“ říká doktor Musoke. „Na cestě tam jsme jeli přes řeku, která je hlavním zdrojem vody pro tamní komunitu. Viděli jsme zvířata, která k ní chodí pít, ale také lidi, jak si v ní perou oblečení, i matky, které vodu z ní dávají pít dětem.“

 

 

Tým Lékařů bez hranic distribuoval v polovině července hygienické potřeby do stovek domácností v Osmanském údolí a uskutečnil osvětová setkání o choleře.

 

 

Od propuknutí onemocnění poskytli Lékaři bez hranic péči více než 82 tisícům pacientů, což činí pětinu všech případů zaznamenaných v zemi. Lékaři bez hranic vyzývají další organizace, aby se podílely na koordinaci pomoci prostřednictvím ochrany vodních zdrojů, sanitačních činností a osvětových aktivit, a tím napomohli získání kontroly nad nemocí.

 

 

„Je potřeba zajistit studny a zdroje vody a dát lidem informace, jak se mohou před cholerou chránit. To je důležité zvláště před blížícím se obdobím dešťů,“ vysvětluje Abou Chaar.

Zobrazit větší mapu