Jordánsko: Nová špičková nemocnice pro válečné oběti
Lékaři bez hranic otevřeli novou vylepšenou nemocnici rekonstruktivní chirurgie v jordánském Ammánu. Zařízení slouží lidem ze širokého okolí, kteří mají válečná zranění a nemají přístup ke specializované chirurgické péči.
Projekt v Ammánu byl spuštěn v roce 2006 kvůli tomu, že v oblasti nebyla k dispozici podobná péče pro válečné oběti z války v Iráku. Od té doby se rozšířil, aby přijímal pacienty z Iráku, Gazy, Jemenu a Sýrie.
Nyní, devět let poté, navýšili Lékaři bez hranic kapacity projektu tím, že nemocnici přesunuli do jiné budovy a renovovali ji.
Nemocnice od roku 2006 přijala více než 3 700 pacientů, kteří prodělali celkem přes 8 238 operací. Od svého založení poskytla také 134 620 fyzioterapeutických cvičení a 45 660 psychosociálních sezení.
Ahmad Chalífa (15) z Iráku
Ahmad ke svému zranění přišel, když v roce 2010 pár metrů od jeho školy vybuchlo přepadené auto. Nerad o tomto dni mluví, snaží se ho vymazat z paměti. Pamatuje si jen na plameny všude kolem a zvuk přijíždějících sanitek.
Do chirurgického projektu Lékařů bez hranic se dostal v roce 2011. Od té doby prodělal celkem 22 operací, další ho čeká v září. Měl vážné popáleniny na obličeji, krku, rukou a dalších částech těla.
„Tahle nemocnice se pro mě stala druhým domovem. Našel jsem si tu mezi pacienty víc přátel, než kolik jich mám v Iráku. Nová nemocnice je pohodlné místo, kde můžeme v televizi sledovat fotbal. Fandím Realu Madrid a vždycky budu,“ vypovídá Ahmad.
Nemocnice poskytuje pacientům komplexní péči, kromě chirurgických zákroků také fyzioterapii a psychosociální podporu.
V novém místě je také ubytování pro pacienty. Pokud je léčba naplánovaná na delší čas, dostane se jim navíc finanční podpory pro cestování mezi nemocnicí a domovem v době mezi zákroky.
Na rozšířeném pracovišti působí dobře vyškolené a specializované místní lékařské týmy, které pomáhají zlepšit kvalitu péče o pacienty.
„Nejvíc pacientů v současnosti pochází ze Sýrie, následuje Jemen a Irák. Lidé z těchto zemí jsou svědky strašného utrpení, které se na nich tragicky podepisuje,“ uvádí Marc Schakal, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Ammánu.
Mustafa Abdullah (4) ze Sýrie
Na dům Mustafovy rodiny dopadla v srpnu 2014 barelová bomba. Chlapec utrpěl vážná zranění na hlavě, boku a noze.
Při bombardování zahynuli jeho rodiče, jedna z jeho sester a bratranec. Do Jordánska ho dostala jeho babička poté, co Mustafa prodělal 17denní léčbu v polní nemocnici ve vesnici.
O čtyři měsíce později ho v táboře pro syrské uprchlíky v Zátarí potkal lékař z týmu Lékařů bez hranic a chlapce nechal přijmout do projektu rekonstruktivní chirurgie v Ammánu. Mustafa prodělal jednu ortopedickou operaci nohy a teď bude docházet na fyzioterapii, dokud se nenaplánuje jeho příští zákrok.
Jednotlivé případy vybírá síť úzce spolupracujících lékařských referentů v zemích, odkud pacienti pocházejí. Počet léčených lidí je ale jen kapkou oceánu v součtu válečných obětí, které zasáhl chaos v celé oblasti.
„Naši pacienti mívají základně ošetřené rány, obvykle ale nemají přístup ke specializované chirurgické péči ve svých domovských zemích, které jsou většinou ve válce.“
„Mezi tyto těžce dostupné služby patří ortopedická, maxilofaciální a plastická rekonstruktivní chirurgie. My je pacientům poskytujeme zdarma a při nižších provozních nákladech než soukromý sektor,“ říká hlavní chirurg nemocnice Dr. Ashraf Al Bostanji.
Mustafa Irshaid (14) ze Sýrie
Když Mustafa 29. září 2013 pomáhal po škole svému otci v restauraci, místo zasáhla raketa. Lékaři mu museli amputovat jednu ruku a také jednu nohu pod kolenem.
Do nemocnice v Ammánu se poprvé dostal v roce 2014. Při operaci dostal kostní štěp a poté docházel na fyzioterapii, která mu pomohla vrátit sílu a pohyblivost, postavit se na nohy a odložit vozík. Během pár týdnů dostane protézy.
„Nová nemocnice Lékařů bez hranic se mi líbí, protože je to dost místa a mezi operacemi můžu s ostatními pacienty dělat víc věcí,“ vypráví Mustafa. „Je tu se mnou můj otec a říká mi, že musím být trpělivý, protože jednou moje léčba přeci jen skončí.“
„S kamarády v Sýrii jsem hrával fotbal. Doufám, že až moje léčba v Ammánu skončí, budu ho hrát zase. Nezáleží, jestli do míče kopete zdravou nohou, nebo protézou. Chci si prostě zase užít hru.“
„Chirurgické techniky používané v této nemocnici jsou světová špička. Náš tým například provádí mikroooperace: zašívá chlopně, spojuje přerušené nervy a provádí jemné operace ruky. Tenhle projekt je výjimečný, protože zavádí taky vysoké standardy technické expertízy do péče o válečné oběti v humanitární oblasti,“ vysvětluje Dr. Ashraf.
Lékaři bez hranic v Jordánsku působí od roku 2006. V roce 2013 v Irbídu zahájili projekt péče o děti, který nabízí také psychologickou podporu. V provozu je také pohotovostní projekt ve městě Ramtha nedaleko hranic se Sýrií.