Lékaři bez hranic zveřejnili zprávu o „uprchlické krizi“ v Evropě
Nová zpráva podrobně ukazuje, jaký humanitární dopad má reakce EU na migraci
Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières dnes zveřejnila zprávu nazvanou „Překážky na cestě do Evropy“. Analyzuje v ní zdravotnické a humanitární důsledky restriktivní politiky EU během „uprchlické krize“ v roce 2015. Evropskou unii v ní kritizuje za její selhání v reakci na humanitární potřeby uprchlíků, žadatelů o azyl a migrantů v Evropě.
„Nejen, že Evropská unie a evropské vlády selhaly v řešení krize, ale také aktivně zhoršily podmínky tisíců zranitelných mužů, žen a dětí. Tím, že se soustředily na politiku odstrašování a jejich reakce na humanitární potřeby prchajících lidí byla chaotická,“ uvedl Brice de le Vingne, ředitel operací Lékařů bez hranic.
Zpráva nazvaná „Překážky na cestě do Evropy“ vznikla na základě svědectví pracovníků Lékařů bez hranic, pacientů a lékařských dat sesbíraných v průběhu celého roku 2015. Podrobně ukazuje humanitární dopady různých kroků Evropy. Vysvětluje, jak evropské zdi přinutily Lékaře bez hranic a další humanitární organizace radikálně navýšit své aktivity u vstupních míst do Evropy.
Ještě nikdy v historii neměli Lékaři bez hranic v Evropě tolik zdravotnických a humanitárních projektů a pracovníků. Nikdy dříve nemuseli mobilizovat na moři pátrací a záchranné lodě.
„To, že lidé hledají bezpečí a lepší život v Evropě, není nový fenomén,“ dodal de le Vingne. „Naopak, je znám po mnoho let. Ale na počátku roku 2015, kdy se Středozemní moře proměnilo v masový hrob, jsme dospěli k rozhodnutí, že tomu nemůžeme přihlížet ze břehu. V roce 2016 musí evropské země zvážit, jakou cenu platí lidé za jejich rozhodnutí, musí přijmout zodpovědnost a poučit se ze svých chyb.“
Zpráva popisuje překážky, které Evropská unie a evropské vlády postavily do cesty více než jednomu milionu lidí, z nichž většina utíká před válkou a perzekucí. Státy například neposkytují žádné alternativy k nebezpečnému překonávání moře, stavějí ploty s ostnatým drátem a stále mění administrativní a registrační procedury. V Itálii a Řecku jsou navíc neadekvátní podmínky v přijímacích centrech.
Lékaři bez hranic poskytli více než sto tisíc zdravotnických a psychologických konzultací a sestavili reprezentativní a dramatický seznam důsledků těchto překážek na zdraví lidí.
Lékaři bez hranic jsou humanitární a zdravotnickou organizací, nemohou proto vyřešit celosvětovou krizi vysídlených lidí. Coby lékaři, zdravotní sestry a psychologové se snaží zmírnit důsledky restriktivní politiky na zdraví a životy pacientů.
„Rozumíme obavám a emocím, které takzvaná uprchlická krize vyvolává ve společnosti. Lékaři bez hranic jsou humanitární a zdravotnickou organizací a naším posláním je zmírňování lidského utrpení a poskytovaní zdravotní péče. Snažíme se také informovat o krizových situacích a podnítit veřejnou debatu o úctě k lidem a lidskému životu," podotkl k vydání zprávy Pavel Gruber, ředitel české kanceláře Lékařů bez hranic.
Situace ve všech projektech Lékařů bez hranic nasvědčuje tomu, že krize bude pokračovat i letos. Lékaři bez hranic pomáhají lidem na útěku na mnoha místech světa - mimo jiné v Egejském moři, na Balkáně i v zemích jejich původu. Ve světě je více než 60 milionů vysídlených lidí, miliony vyhání z domovů násilí a nestabilita. Pro Evropu proto nadešel čas, aby upustila od svého přístupu stavění překážek a poskytla pomoc a bezpečnou cestu žadatelům o azyl, uprchlíkům a migrantům, kteří prchají před zoufalými podmínkami.
„Může být nový rok, ale víme, že lidé budou dál riskovat své životy a žádná restriktivní politika je neodradí od snahy hledat lepší budoucnost pro sebe i své rodiny. I nadále voláme po bezpečné cestě a naléháme na Evropu, aby si přestala zahrávat s životy lidí a jejich důstojností,“ podotkla Aurelie Ponthieu, humanitární poradkyně Lékařů bez hranic, která se věnuje problematice vysídlení.