Lékaři bez hranic zveřejňují interní zprávu o útoku na nemocnici v Kundúzu
Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) dnes zpřístupňuje veřejnosti interní dokument o útoku na nemocnici v Kundúzu na severu Afghánistánu, který provedly vojenské síly USA 3. října 2015. Chronologický přehled událostí před útokem, při něm i okamžitě po náletu neukazuje žádný důvod k útoku na nemocnici. Na půdě nemocnice nebyli žádní ozbrojení bojovníci ani se v nemocnici nebojovalo a z nemocnice nestřílelo.
Interní zpráva Lékařů bez hranic popisuje pacienty hořící na lůžkách, mluví o zdravotnících, kteří přišli o části těla, včetně hlavy a končetin, a o dalších lidech zasažených ze vzduchu v okamžiku, kdy prchali z hořících budov. Bylo zabito nejméně 30 lidí, z toho 13 spolupracovníků, 10 pacientů a 7 lidí, jejichž těla se dosud nepodařilo identifikovat.
„Pohled zevnitř nemocnice ukazuje, že útok byl veden s cílem zabíjet a ničit,“ řekl Christopher Stokes, generální ředitel Lékařů bez hranic. „Nevíme ale proč. Nemáme pohled z kabiny letadla, nevíme, co se odehrálo v americkém a afghánském vojenském velení.“
První závěry vyšetřování Lékařů bez hranic zřetelně předkládají fakta zjištěná v nemocnici během dnů před útokem a během něho. Zpráva obsahuje informace o poskytnutí GPS souřadnic a protokol telefonických hovorů Lékařů bez hranic s vojenskými úřady, když se snažili zastavit útok. Lékaři bez hranic dosáhli dohody se všemi stranami konfliktu, že budou na základě mezinárodního humanitárního práva respektovat neutralitu nemocnice.
„Dodrželi jsme naši část dohody – traumacentrum Lékařů bez hranic v Kundúzu bylo po celou dobu bojů plně funkční a v době amerických náletů poskytovalo chirurgickou péči,“ řekla Dr. Joanne Liu, mezinárodní prezidentka Lékařů bez hranic. „Pravidlo zákazu nošení zbraní v zařízeních Lékařů bez hranic bylo respektováno a personál nemocnice měl v době před nálety a během nich zařízení plně pod kontrolou.“
V době útoku bylo v nemocnici 105 pacientů, Lékaři bez hranic ošetřovali bojovníky z obou válčících stran, stejně jako ženy a děti.
„Na veřejnosti kolují zprávy o tom, že útok na nemocnici může být omluven tím, že jsme léčili Tálibánce,“ řekl Stokes. „Zranění bojovníci jsou podle mezinárodního práva pacienty, přestávají být bojovníky a musejí být ošetřeni bez diskriminace. Zdravotnický personál nesmí být nikdy trestán ani napaden za to, že ošetřuje zraněné bojovníky.“
Dokument je součástí probíhajícího vyšetřování prováděného Lékaři bez hranic a je založen na šedesáti rozhovorech s místními i mezinárodními spolupracovníky Lékařů bez hranic, kteří pracovali ve 140ti lůžkové nemocnici, interních a veřejných informacích, fotografiích nemocnice pořízených před útokem a po něm, emailové korespondenci a záznamech telefonních hovorů.
„Útok zničil naši schopnost léčit pacienty v době, kdy to nejvíce potřebují,“ dodala Dr. Joanne Liu. „Funkční nemocnice pečující o pacienty jednoduše nesmí ztratit svůj ochranný status a být napadena.“