Nigérie: Lékaři bez hranic pomáhají přeživším útoku Boko Haram
Dvacet raněných léčí v nemocnici Maiduguri týmy nigerijského ministerstva zdravotnictví. Kolem 5.000 přeživších útoku na Bagu zůstává v táboře Maiduguri známém jako „Učitelská vesnice“. Další se usadili na březích Čadského jezera.
Poté, co Lékaři bez hranic zjistili nejnaléhavější potřeby utečenců, darovali jídlo, léky a zdravotnický materiál zdravotnímu středisku v „Učitelské vesnici“, kde začaly docházet zásoby. Tým Lékařů bez hranic bude také podporovat zdravotní středisko v táboře, zejména v rámci péče o ty nejzranitelnější: těhotné ženy a děti.
„Kromě základní zdravotní péče budeme poskytovat podporu v oblasti dětské podvýživy, předporodních vyšetření a asistence u porodů. Těhotných žen je v táboře velké množství,“ řekla Isabelle Mouniaman-Nara, vedoucí programů Lékařů bez hranic v Nigérii. „Zároveň budeme bedlivě sledovat situaci v táboře a počty vysídlených obyvatel. Podle jejich potřeb přizpůsobíme naše aktivity.“
Předpokládá se, že řada přeživších se stále v okolí Bagy skrývá v buši. Úřady do oblasti vyslaly autobus, aby tyto lidi přepravil do Maiduguri vzdáleného několik hodin cesty po silnici.
„Týmy Lékařů bez hranic se kvůli nestabilní situaci nemohou do Bagy vypravit a zjistit, jaké jsou zdravotní a humanitární potřeby lidí na místě,“ dodala Isabelle Mouniaman-Nara. „Prozatím budeme pokračovat v reakci na potřeby vysídlených obyvatel v Maiduguri.“
V tomto městě ale také panuje napětí kvůli sebevražednému bombovému útoku na tržnici z 10. ledna, při němž zahynulo 20 lidí.
Lékaři bez hranic pracují v Nigérii od roku 2004. V Maiduguri, které je hlavním městě státu Borno, mají svou stálou základnu od srpna 2014. Čtyři měsíce před tím pracoval tým Lékařů bez hranic čtyři týdny v nemocnici v Baze poté, co město zasáhly násilnosti. Tým daroval nemocnici léky a zdravotnické vybavení, nakonec se ale musel z oblasti evakuovat kvůli špatné bezpečnostní situaci.