Problematika duševního zdraví v Palestině: „Řešili jsme hlavně následky okupace“
Nisrýn je palestinská žena žijící v sousedství města Hebron na Západním břehu Jordánu, který byl na sklonku roku 2015 prohlášen za uzavřenou vojenskou zónu. Všechny tamní palestinské rodiny se musely zaregistrovat a bylo jim přiděleno číslo. Do oblasti nemají přístup žádní návštěvníci, rodinní příslušníci, vozidla záchranné služby ani řemeslníci, pokud nezískají oficiální povolení od armády. Nisrýn v tom roce přišla o manžela a maluje proto, aby se vyrovnala s utrpením a izolací, kterou zapříčinila okupace.
Nisrýn maluje hlavně v noci a pokouší se překonat smutek ze smrti manžela. „Zaměřila jsem se hlavně na emoční stav našich dětí a na to, jak se zbavit smutku, který cítíme. Na osamělost i na fakt, že děti musejí být zavřené doma a nemohou si hrát venku. Neustále cítíme nebezpečí, které tu panuje.“ Nisrýn využila psychologickou podporu Lékařů bez hranic. Snaží se také motivovat děti, aby začaly pomocí maleb vyjadřovat své pocity a snáz je zpracovaly.
Nisrýn vysvětluje, že od té doby, co byla oblast prohlášena za uzavřenou vojenskou zónou, se celé místo proměnilo v město duchů. „Stali se z nás vězni. Žijeme ve vězení, obklopeni vojenskými kontrolními stanovišti. Sdělení je jasné: Jestli se vám to nelíbí, tak běžte, běžte, běžte!“