Súdán: Nemocnice Lékařů bez hranic v Jižním Kordofánu bombardována
Praha / Paříž, 23. ledna 2015 – Nemocnice mezinárodní humanitární organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) byla zasažena při cíleném vzdušném bombardování v Súdánu 20. ledna 2015. Zdravotnické aktivity v nemocnici musely být zastaveny, uvedli Lékaři bez hranic.
Nemocnici ležící v Núbijských horách ve vesnici Frandala v súdánském státě Jižní Kordofán bombardovala letadla Súdánských vzdušných sil (SAF). Opakované a cílené bombardování v regionu brání bezpečnému poskytování zdravotní péče a místní populaci tak připravuje o přístup k život zachraňující zdravotnické pomoci.
V nemocnici bylo kolem 150 pacientů a zaměstnanců. Bombardér SAF na nemocnici shodil 13 bomb, dvě dopadly přímo do areálu nemocnice a další těsně vedle. Při útoku byl zraněn jeden zaměstnanec Lékařů bez hranic a jeden pacient, bombardování rovněž způsobilo hmotné škody v nemocnici.
„Co nejrozhodněji odsuzujeme bombardování nemocnice ve Frandale,“ řekl Marc Van der Mullen, vedoucí mise Lékařů bez hranic. „S více než 100 pacienty přítomnými v nemocnici jsme měli obrovské štěstí, že jsme neměli více zraněných, protože lidé neměli žádný čas na to se schovat. Všichni jsou v šoku a vyděšení z možných dalších útoků.“
Tento útok na nemocnici je součástí pravidelného nerozlišujícího bombardování v Jižním Kordofánu, kde probíhá válka mezi centrální vládou v Chartúmu a ozbrojenými skupinami rebelů z Núbijských hor. Místní obyvatelé se stávají pravidelným terčem náletů, které se dotýkají i zdravotnických zařízení.
Nemocnice ve Frandale byla bombardována již v červnu 2014. K útoku došlo navzdory tomu, že již tehdy byly chartúmské úřady informovány o přítomnosti Lékařů bez hranic a jejich aktivitách v nemocnici. Při útoku byl tehdy jeden pacient zabit a jeden zraněn a nemocnice sama byla těžce poškozena. Lékaři bez hranic útok odsoudili a požadovali respektování zdravotnických aktivit a zařízení.
„Nejsou žádné pochyby o tom, že se jednalo o vědomé a cílené bombardování civilního nemocničního zařízení jako součást strategie teroru proti místní komunitě,“ uvedl dále Van der Mullen. „Lékaři bez hranic vyzývají vládu v Chartúmu, aby respektovala pomoc, kterou přinášíme místním obyvatelům. Navzdory tomu, co se dnes stalo, se budeme snažit hledat cesty, jak i nadále poskytovat pomoc místním obyvatelům zajatým uprostřed této do značné míry nedokumentované války.“
Lékaři bez hranic jsou jedním z mála poskytovatelů zdravotní péče v Jižním Kordofánu. Zařízení organizace ve Frandale s ambulantní i hospitalizační péčí zahájilo provoz v roce 2012. Zdravotníci zde až dosud poskytli téměř 80.00 konzultací a hospitalizovali na 4.000 pacientů.