Sýrie: Při útoku na vesnici na severu země byl použit chlór
Paříž/Praha, 18. března 2015 – Útok chlórem na severozápadě Sýrie ze 16. března za sebou nechal 6 mrtvých a dalších 70 otrávených. Vypověděli to tamní lékaři, kteří jsou v kontaktu s mezinárodní humanitární zdravotnickou organizací Lékaři bez hranic. Helikoptéry údajně shodily barely, z nichž se po dopadu na zem uvolnil dusivý plyn.
Útok se odehrál v okolí rebely kontrolovaného města Sarmin v regionu Idlíb. Lékaři bez hranic podporují tamní nemocnici a zprávy o mrtvých a raněných obdrželi od personálu, který ošetřil zasažené osoby. „Útok chlórem na vesnici a její civilní obyvatele znovu ukazuje, že válka v Sýrii nezná žádné limity,“ řekl Dr. Mego Terzian, prezident Lékařů bez hranic.
„Viděli jsme ty, kdo k nám dorazili z nedaleké vesnice,“ uvedl Dr. T., ředitel nemocnice v Sarminu. „Byla mezi nimi jedna rodina: dva dospělí s třemi malými dětmi. Byly ve vážném stavu, umíraly. Jejich rodiče byli sice schopni mluvit, ale měli velké potíže s dýcháním.“ Celá rodina nakonec v nemocnici zemřela. Babička dětí se udusila dříve, než se dostala ke zdravotnické pomoci.
Události a symptomy popsané zdravotnickým personálem nemocnice bez pochyb ukazují na otravu chlórem. Pacienti neměli žádné příznaky ukazující na jiné toxické látky.
„Byla tma, a tak jsme na obloze neviděli žádné zvláštní barvy,“ dodal ředitel nemocnice. „Vzduch byl ale cítit po čisticích prostředcích a šaty pacientů jasně páchly chlórem.“
Oběti útoku utrpěly různě vážná zranění a řada lidí se bohužel udusila. „20 pacientů bylo ve vážném stavu: třásli se, v ústech měli zpěněnou krev a na kůži vyrážku,“ vypověděl jiný lékař z nemocnice. Tamní tým ošetřil 70 obětí: obyvatele nedaleké vesnice, které zasáhla první vlna útoku barelovými bombami, lidi z města Sarmin, jež bylo napadeno později v noci, a dobrovolné zdravotníky ze Syrské civilní obrany (tzv. Bílé helmy), kteří byli při pomoci lidem také zasaženi.
Raněným byl podán kyslík spolu s léky pro rozšíření plicních průdušek a pro léčbu zánětu způsobeného utrpěným poleptáním. Lékaři uvedli, že nejúčinnějším léčebným nástrojem byly dýchací masky.
Nemocnice v Sarminu je jedním z mnoha zdravotnických zařízení v nedostupných oblastech Sýrie zasažených konfliktem, která Lékaři bez hranic podporují darováním léků a zásob zdravotnického materiálu.
Lékaři bez hranic provozují 6 zdravotnických zařízení uvnitř Sýrie a přímo podporují dalších 100 klinik, zdravotnických stanovišť a polních nemocnic. Týmy organizace také pomáhají syrským uprchlíkům v Jordánsku, Libanonu a Iráku.