Tři měsíce po dvou zemětřeseních
Káthmándú/Praha, 4. srpna 2015 - Tři měsíce po dvou zemětřeseních v Nepálu, která si vyžádala přibližně 8.500 mrtvých a 20.000 raněných, Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) omezují své aktivity. Náklady na krizový zásah Lékařů bez hranic v Nepálu zatím přesáhly 275 milionů Kč. Dárci z České republiky na něj přispěli částkou 1.041.071,10 Kč.
Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace bude i nadále monitorovat možné propuknutí nemocí v několika táborech, kam se uchýlili vysídlení lidé. Týmy také asistují při chirurgické a pooperační péči v několika nemocnicích, které potřebují podporu.
První týmy Lékařů bez hranic dorazily do Káthmándú už 25. dubna, 48 hodin po prvním zemětřesení, a začaly situaci vyhodnocovat z helikoptéry. Další spolupracovníci přijeli po cestě ze severní Indie do Gorkhy, epicentra zemětřesení v severozápadním Káthmándú. Protože zjistili, že na místě probíhá rozsáhlá lokální pomoc, rozhodli se věnovat své úsilí obtížně dostupným horským oblastem. Pomoc Lékařů bez hranic se znovu zintenzivnila po druhém zemětřesení, jehož epicentrum leželo na východ od Káthmándú mezi okresy Dolakha a Sindhupalchowk.
Lékaři bez hranic celkem provedli 2.500 lékařských konzultací a poskytli psychologickou podporu více než 7.000 lidí, a to především na místech, kam se dostávali pomocí vrtulníku. Také ošetřili 240 urgentních případů a vedli přes 1.200 fyzioterapeutických cvičení v ortopedické nemocnici v Káthmándú. Humanitární organizace dále zajistila stravu, přístřeší a hygienické potřeby více než 15.000 domácností.
Katastrofa zcela srovnala se zemí mnoho odlehlých vesnic, které navíc brzy zasáhne blížící se monzunové období. Hlavní prioritou se proto stala distribuce přístřešků a práce na zajištění sanitace. Lékaři bez hranic na místo dopravili téměř 6.000 stanů, které pojmou celou rodinu, kolem 13.000 železných plechů na střechy a 3.000 rekonstrukčních sad pro zpevnění obydlí. Skoro 10.000 domácností napříč okresy Dhading, Nuwakot, Dolakha, Gorkha a jinde v údolí Budhy Gandaki získalo přístřeší pro období monzunů.
Bezprostředně po zemětřesení byla potřeba zdravotnické pomoci kritická. Vojenské helikoptéry sice v obdivuhodné míře evakuovaly z hor nejvážněji zraněné, ale lidé mimo ohrožení života zůstali uvězněni ve vesnicích bez přístupu k pomoci. Některé místní nemocnice byly navíc tak poničené, že nemohly ošetřit ani ty, kteří se do nich dostali.
Lékaři bez hranic provozovali mobilní kliniky v helikoptérách, v nichž poskytovali lékařskou péči a v případě nutnosti převáželi pacienty do nemocnic. Permanentní kliniky byly rozmístěné ve vesnicích v okresech Gorkha, Dhading, Nuwakot, Rasuwa, Sindhupalchowk a Dolakha. V návaznosti na potřeby komunit se týmy Lékařů bez hranic zaměřovaly na péči o děti, těhotné ženy a psychologickou péči.
Po prvním zemětřesení pracovaly chirurgické týmy Lékařů bez hranic v nemocnici v Bhaktapuru, aby zde snížily počet raněných čekajících na ošetření.
3. května postavili Lékaři bez hranic stanovou kliniku v oblasti Chhapchet v okrese Dhading, který těžce zasáhlo první zemětřesení. Klinika poskytovala základní zdravotní péči a prováděly se zde menší chirurgické zákroky včetně ošetřování pacientů se zanícenými zraněními.
V Arughatu v okrese Gorkha otevřeli Lékaři bez hranic 8. května 20lůžkovou nafukovací nemocnici s operačním sálem, pohotovostí, porodním a resuscitačním sálem. Nemocnice nahrazovala místní zdravotnické centrum do konce června, kdy se ministerstvu zdravotnictví podařilo otevřít dočasné náhradní zařízení.
Lékaři bez hranic také poskytli technickou podporu polní nemocnici provozované nepálským ministerstvem zdravotnictví v Biduru v oblasti Nuwakot.
V květnu začali Lékaři bez hranic podporovat ortopedickou nemocnici v Káthmándú, protože do ní byl evakuován velký počet raněných. Do konce července budou Lékaři bez hranic zajišťovat pooperační péči zahrnující lékařskou pomoc, fyzioterapii a psychosociální podporu.
Další tři měsíce bude také pokračovat podpora chirurgického oddělení nemocnice Charikot v okrese Dolakha, epicentru druhého zemětřesení. Po stejnou dobu budou Lékaři bez hranic také podporovat rehabilitační zařízení pro poranění míchy v Dhulikhelu na východě Káthmándú. Tým bude poskytovat mimořádné kapacity pro pooperační péči o pacienty raněné při zemětřesení, což zahrnuje fyzioterapii, převazy, psychologickou a následnou péči.
Přestože se Lékaři bez hranic zaměřují zejména na pomoc lidem uvězněným ve špatně dostupných oblastech, zajišťují také zásobování vodou pro vysídlené obyvatele v táboře Cheechipathi v Káthmándú. V mnoha dalších táborech v okolí hlavního města vybudovali sanitační zařízení.
Lékaři bez hranic zůstanou v hlavním městě do konce monzunového období, aby společně s ministerstvem zdravotnictví monitorovali možnost propuknutí nemocí v táborech, kde tisíce lidí stále žijí v nejistých podmínkách.
Tři kolegové zemřeli při zřícení vrtulníku2. června přišli o život tři naši kolegové při zřícení vrtulníku. Spolupracovníci Lékařů bez hranic Jessica Wilford, Sandeep Mahat, Sher Bahadur Karki (Raj) a jejich pilot Subek Shrestha se vraceli do Káthmándú poté, co pomáhali ve vesnicích v oblasti Sindhupalchowk. S velikým zármutkem jsme se s nimi rozloučili. Nechť odpočívají v pokoji. |
Náklady na krizový zásah Lékařů bez hranic v Nepálu zatím dosáhly výše 10.189.484 Euro (více než 275 milionů Kč). Pomoc lidem zasaženým zemětřeseními podpořili také dárci z České republiky, kteří na pomoc přispěli částkou 1.041.071,10 Kč. Dary zaslané na krizový účet 222 666 / 2700 po 31. 7. 2015 budou využity na příští krizové zásahy.
Lékaři bez hranic nevyhlásili na pomoc obětem zemětřesení v Nepálu speciální sbírku. První vlnu operací obvykle pokrývají finance z příspěvků pravidelných dárců, jejichž setrvalá podpora nám umožňuje zasahovat v případě krizí okamžitě a bez nutnosti nejprve shromáždit peníze.
Podpora pravidelných dárců je pro Lékaře bez hranic nezbytná – umožňuje nám zasahovat rychle a zachránit více životů. Stát se naším pravidelným dárcem můžete na www.lekari-bez-hranic.cz/pravidelne.