Jemen: Do oblastí zasažených konfliktem není možné dopravit zdravotnické zásoby a personál
San‘á/Praha, 31. března 2015 – V Jemenu jsou naléhavě potřeba další zdravotnické zásoby a školený personál. Násilí v zemi eskaluje a tato nezbytná podpora je podle Lékařů bez hranic v současnosti nemožná.
Boje napříč zemí spolu s nálety, které začaly 26. března, vyvolaly velkou potřebu zdravotní péče na mnoha místech, ať už ji potřebují ranění, nebo vysídlení obyvatelé. Uzavření mezinárodních letišť ve městech San‘á, Aden a Hodeida a silná omezení v přístavu v Adenu ohrožují doručování humanitární pomoci.
„Lékaři bez hranic momentálně nemohou dopravit další krizový zdravotnický personál na ta místa v Jemenu, kde je zoufale potřeba,“ řekl Dr. Greg Elder, operační ředitel Lékařů bez hranic. „Urychleně potřebujeme najít možnost, jak do země dostat humanitární zásoby a pracovníky.“
Lékaři bez hranic již ošetřili stovky lidí zraněných během současného násilí. Situace ale spěje do kritického bodu, protože není možné dopravit zdravotnické zásoby a školený personál.
„Musíme podpořit naše týmy v terénu, které jsou vyčerpané a přetížené. Jenom dostat se na místa, kde jsou potřeby lidí největší, je těžké, protože byly zrušeny vnitrostátní lety a pozemní přesuny jsou riskantní,“ dodal Dr. Elder.
Pozemní boje zasahují stále větší území, zejména na jihu Jemenu, kde už Lékaři bez hranic ošetřili velký počet raněných. Pohotovostní chirurgická jednotka v Adenu přijala od 19. března více než 550 pacientů. Jednalo se o oběti bojů ve městech Aden, Lahj a v dalších oblastech na jihu země. 26. března do nemocnice během jediného dne dorazilo 111 pacientů.
„Museli jsme využít i naše kancelářské prostory, kde jsme na zem položili matrace pro pacienty,“ vypověděl tamní lékař Dr. Hani Isleem.
Péči o obrovské množství raněných komplikuje nejen nedostatek specializovaného personálu, ale i nebezpečí, kterému musí čelit dostupní zdravotníci. „Stále je to tady pro nás velice nebezpečné – už jen cesta do nemocnice představuje velké riziko,“ uvedl Dr. Isleem.
V governorátu Ad-Dhale, kde Lékaři bez hranic podporují pohotovostní oddělení nemocnic ve městech Al-Nasser a Qataba, přijaly naše týmy od 24. března 67 raněných.
Na severozápadě Jemenu podporuje tým Lékařů bez hranic pohotovostní oddělení nemocnice v Haradhu. Po leteckém útoku na uprchlický tábor Al Mazraq tam dorazilo 34 raněných a dalších 29 osob, které zemřely do příjezdu. Do tábora se před bombardováním na západě governorátu Sa’dah uchýlilo 500 nově příchozích rodin.
„V zemi zůstalo jen velmi málo humanitárních aktérů. Potřeby lidí jsou ale čím dál větší a v terénu je potřeba stále více zásob a pracovníků,“ řekla Dounia Dekhili, programová manažerka Lékařů bez hranic pro Jemen. „Konflikt pokračuje, a proto vyvstává reálné riziko, že začne docházet k nedostatku léků a zdravotnických zásob. Potřebujeme, aby nám bylo umožněno dopravit do země další humanitární pomoc, ať už po zemi, po moři nebo vzduchem.“
Lékaři bez hranic také vyzývají všechny strany, aby respektovaly neutralitu zdravotnických zařízení a personálu a umožnily raněným bezpečný přístup ke zdravotní péči.
Lékaři bez hranic začali pracovat v Jemenu v roce 1986, nepřetržitě v zemi působí od roku 2007. V současnosti vedou zdravotnické projekty v San‘á, Amranu a v governorátech Aden a Ad-Dhale. Dále poskytují zdravotnickou pomoc v období krizí v různých oblastech země.