Keňa: Podle Lékařů bez hranic by somálští uprchlíci neměli být nuceni k návratu

MSF - Running man

Uprchlíci v Keni potřebují humanitární pomoc a možnost žít na bezpečném místě

Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace varuje před nuceným návratem somálských uprchlíků do Somálska. Reaguje tak na prohlášení oficiálních keňských představitelů, kteří po útoku na univerzitu v Garisse vyzvali k uzavření uprchlického tábora Dadáb ležícího na severu země, a to do tří měsíců. Rozhodnutí by mělo dramatické následky pro stovky tisíc lidí, kteří by se tak ocitli v ohrožení života.

Současná situace v Somálsku nezaručuje somálským uprchlíkům návrat na bezpečné místo, kde by mohli vést důstojný život. Lékaři bez hranic vyzývají keňskou vládu a mezinárodní společenství, aby navýšily pomoc a zlepšily bezpečnostní podmínky somálských uprchlíků žijících na území Keni.

„Nutit lidi k návratu do země zdevastované válkou není řešení.“

„Tak drastické opatření provedené v tak krátké lhůtě by celým generacím uprchlíků znemožnilo zvolit si vlastní budoucnost,“ prohlásil Charles Gaudry, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Keni. „Tohle nařízení potrestá stovky tisíc lidí, přinutí je k návratu do země, která jim nezajistí bezpečí ani přístup ke zdravotní péči. Ta na některých místech vůbec neexistuje.“

Pacienti čekající na jednom ze zdravotnických stanovišť Lékařů bez hranic v keňském Dadábu.

Uprchlický tábor Dadáb, kde nyní žije 350 000 osob, je největší na světě. Už 20 let poskytuje útočiště generacím Somálců prchajícím ze země zdevastované válkou. Lékaři bez hranic vedou v Dagahaley, jedné z pěti částí tábora, nemocnici se stovkou lůžek a čtyři zdravotnická střediska.

Doručování humanitární pomoci se v posledních letech výrazně snížilo vinou zhoršující se bezpečnostní situace v táboře a snížení finančních prostředků poskytovaných přítomným humanitárním organizacím. I přesto tábor Dadáb zůstává bezpečnějším místem než samotné Somálsko.

„Nemůžeme se vrátit do Somálska,“ říká Abdul Hussein, uprchlík, s nímž Lékaři bez hranic mluvili v březnu. „Důvody, kvůli kterým jsme opustili svůj domov, stále trvají. Lidé nemají kam jít. Nemají nic.“

„Nutit lidi k návratu do země zdevastované válkou není řešení,“ pokračuje Gaudry. „Naopak, keňská vláda a mezinárodní společenství by měly společně pracovat na pomoci a ochraně somálských uprchlíků, kteří sem přišli hledat útočiště.“

Uprchlický tábor Dagahaley v keňském Dadábu.

Lékaři bez hranic pracují v táboře Dadáb už 20 let, v současnosti jsou jedinou organizací, která poskytuje zdravotní péči v táboře Dagahaley. V roce 2014 ošetřili Lékaři bez hranic 180 000 pacientů, 12 000 jich hospitalizovali, asistovali u porodu 3 240 dětí a poskytli 12 000 předporodních konzultací. Po útoku na univerzitě v Garisse 2. dubna 2015 podpořil jeden z týmů Lékařů bez hranic z Dadábu nemocnici v Garisse. Ošetřoval raněné a poskytl zdravotnickou podporu stovkám studentů evakuovaných na letiště v Garisse.