Při navrhování nemocnic bude Lékařům bez hranic pomáhat 3D tisk a virtuální realita
Návrhy nemocnic Lékařů bez hranic obvykle vytvářejí lékařské a logistické týmy nad dvourozměrnými nákresy. Po úspěšném otestování 3D tisku a virtuální reality by se to však mohlo stát minulostí.
Ačkoli patří virtuální realita i 3D tisk už nějakou dobu mezi poměrně dostupné technologie, bylo potřeba je přizpůsobit tomu, jak Lékaři bez hranic pracují v pilotní fázi projektu. „Cílem tohoto projektu bylo zjistit, jak můžeme skutečně využít 3D tisk a virtuální realitu, abychom Lékařům bez hranic pomohli při navrhování jejich nemocnic,” vysvětluje Elvina Motard, vedoucí technického týmu Lékařů bez hranic.
Na ověření a vyzkoušení správnosti konceptu spolupracovala Elvina Motard s odbornými konzultanty. Zdigitalizovali přitom již existující plány na nemocnici, kterou Lékaři bez hranic postavili ve filipínském Cantahay po řádění zkázonosného tajfunu Haiyan v roce 2013. Poté nemocnici vytiskli na 3D tiskárně a prostřednictvím herního systému vytvořili svět ve virtuálním prostoru, kde se uživatel může pohybovat po nemocnici s pomocí brýlí na virtuální realitu a herního ovladače.
„Technologie tohoto typu bezpochyby přispějí k větší efektivitě, živosti a grafické názornosti diskusí,“ říká Jean Pletinckx, ředitel logistiky Lékařů bez hranic. „Umožní lidem, aby se podívali do naší budoucí nemocnice. Také pomohou vylepšit jejich design, ale zlepší i úroveň školení a informačních schůzek. Našim partnerům, jako jsou například ministerstva zdravotnictví, prostřednictvím těchto technologií lépe představíme naše služby a získáme tak i lepší zpětnou vazbu k našim návrhům.”
Od prvního návrhu ke konečnému zpracování projektu 3D tisku a virtuální reality uplynuly pouhé čtyři měsíce. Budoucí projekty bude možné realizovat ještě rychleji, protože všechny 3D modely vytvořené během testování jsou už hotové a připravené k použití. Reálně postavená a fungující nemocnice v Cantahay posloužila jako “zkouška návrhu”. Ale v blízké budoucnosti bude možné 3D modely digitálně rozesílat kamkoli na světě, takže naši spolupracovníci v terénu si je budou moci prohlédnout na jakémkoli webovém prohlížeči a projít si jejich design dopředu. Tak zajistíme, že konečný návrh bude zpracován tím nejefektivnějším možným způsobem.
„V dalších fázích projektu budeme schopni vytvářet také dynamické prostředí simulující pohyb zaměstnanců a pacientů,“ popisuje Jean Pletinckx. „V tuto chvíli jsme dosáhli takové úrovně, kdy naši spolupracovníci uvidí a ucítí, co je čeká v terénu. To vše předtím, než odjedou – dokonce předtím, než samotnou budovu vůbec postavíme. Není pochyb o tom, že tohle je cesta, kterou se budeme v budoucnu ubírat.“