Statisíce lidí v Iráku nedostávají potřebnou humanitární pomoc
Ženeva/Praha, 9. června 2015 – Mezinárodní humanitární a zdravotnická organizace Lékaři bez hranic / Médecins Sans Frontières (MSF) upozorňuje na zcela nedostatečnou humanitární reakci na krizi v Iráku. Násilí v zemi dramaticky narůstá a vyhání z domovů další a další vlny civilistů. Mnoho z nich uvízlo v šedých zónách, kde nemají přístup ani k té nejzákladnější humanitární pomoci.
„Irák zažívá nejhorší humanitární krizi za několik posledních desetiletí,“ řekl Fabio Forgione, vedoucí mise Lékařů bez hranic v zemi. „Tisíce lidí, obzvlášť ve středu země, nedostávají humanitární pomoc, jakou nutně potřebují.“
Intenzivní boje přinutily za poslední rok téměř tři miliony lidí k útěku z válkou zmítaných centrálních a severních oblastí Iráku. Tisíce rodin s malými dětmi přišly při opakovaných útěcích před všeobecným násilím a měnící se frontou zcela o vše. Utečenci často přebývají v nevyhovujících, přelidněných přístřeších: ve stanech, rozestavěných budovách, náboženských stavbách nebo školách, kde jsou zoufale špatné životní podmínky.
Týmy Lékařů bez hranic pracující v šedých zónách (na sever od Mosulu a v oblasti mezi Bagdádem a Anbárem) jsou svědky toho, že spousta vysídlených obyvatel žije bez sanitace a pitné vody. Zdravotnická zařízení i infrastruktura jsou poškozená a nefungují. Stále častěji se také nedostává zdravotnického personálu. Mnozí lidé nemají přístup ani k základní zdravotní péči, protože se kvůli nebezpečí na cestách nemohou dostat se do nemocnic.
>> klikněte zde pro větší rozlišení <<
„Přes obrovské potřeby lidí se humanitární pomoc soustředí zejména v bezpečnějších oblastech, např. v iráckém Kurdistánu,“ uvedl Fabio Forgione. „Lékaři bez hranic jsou jednou z velmi mála mezinárodních organizací pracujících v severním a středním Iráku, kam lidé uprchli před konfliktem. Navzdory zjevným bezpečnostním omezením je možné tu poskytovat pomoc. Přesto tyto oblasti zůstávají opomíjené.“
Potřeby lidí stále narůstají, Lékaři bez hranic proto ve středním a severním Iráku rozšiřují své aktivity. Týmy zdravotníků provozují mobilní kliniky, v nichž poskytují zdravotní péči lidem na útěku i místní populaci, zejména všeobecnou péči s důrazem na nepřenosné choroby, reprodukční zdraví a psychologickou pomoc.
„Silně nás znepokojuje možnost, že by se násilí rozšířilo do dalších hustě obydlených měst. Vyvolalo by to ještě větší vlnu vysídlení,“ dodal Fabio Forgione. „Všechny zainteresované strany v Iráku by měly vyvinout veškerou možnou snahu, aby zajistily, že se Iráčané prchající před násilím dostanou k humanitární pomoci. Naše týmy dělají, co mohou. Není ale v jejich silách adekvátně pokrýt potřeby všech lidí.“
Lékaři bez hranic v roce 2014 zahájili několik krizových zásahů, aby přinesli základní zdravotní péči a pomoc vysídleným rodinám na řadě míst v Iráku. Týmy poskytly celkem 219 800 ambulantních vyšetření a 17 700 individuálních i skupinových psychologických sezení. Lékaři bez hranic jsou i nadále hlavním poskytovatelem zdravotní péče v táboře Domíz v provincii Dohúk, kde přebývá kolem 60 000 uprchlíků ze Sýrie. Tamní služby obnášejí péči o sexuální a reprodukční zdraví, léčbu chronických onemocnění a psychologickou podporu. Lékaři bez hranic v srpnu 2014 otevřeli v táboře porodnici, kde do konce roku asistovali u 571 porodů.