Etiopie: Lékaři bez hranic kvůli smrti zaměstnanců omezují aktivity v Tigraji
Barcelona/Praha, 8. července 2021
„Dva týdny po vraždě našich kolegů se k útoku nikdo nepřihlásil a okolnosti jejich smrti zůstávají nejasné,“ uvedla ředitelka operací Lékařů bez hranic Teresa Sancristoval. „Požadujeme okamžité prošetření celého incidentu relevantními stranami, abychom zjistili, co se přesně stalo a kdo je za to zodpovědný. Naše týmy do té doby s těžkým srdcem přerušují aktivity v několika oblastech Tigraje.“
Všichni tři zabití pracovníci na sobě měli oblečení, které je jasně identifikovalo jako zaměstnance Lékařů bez hranic. Navíc cestovali ve vozidle označeném logem a názvem organizace. Na místě pracovali od února letošního roku. Věnovali se výhradně aktivitám souvisejícím s poskytováním zdravotnické pomoci — a to v souladu s mezinárodním humanitárním právem a po souhlasu všech zainteresovaných stran.
„Vražda našich kolegů — Maríi, Tedrose a Yohannese — je tragickou ukázkou absolutní neúcty k lidskému životu, které jsou naše týmy během konfliktu v Tigraji svědky,“ říká Sancristoval. „Míra násilí a hrůz páchaných na civilním obyvatelstvu v Tigraji je naprosto šokující.“
Zdravotní a humanitární pracovníci jsou oběťmi násilných útoků už od začátku bojů v listopadu 2020. Sanitky, nemocnice i kliniky byly v řadě případů terčem rabování nebo ničení. Někdy je válčící strany dokonce zneužívaly pro vojenské účely. Samotní pracovníci Lékařů bez hranic byli mnohokrát násilně napadáni nebo čelili vyhrožování. Někteří z nich na vlastní oči viděli násilná přepadení zdravotnických zařízení. Řada humanitárních organizací, včetně Lékařů bez hranic, čelily i veřejným pomluvám, které podkopávaly jejich důvěryhodnost a ještě více tak ohrožovaly bezpečnost jejich týmů.
Pokud mají Lékaři bez hranic a další organizace v Tigraji a zbytku Etiopie nadále pracovat, všechny strany konfliktu musí garantovat, že lze zdravotnickou a humanitární pomoc poskytovat v bezpečí.
„Strany konfliktu musí převzít zodpovědnost za to, že se incident, jako vražda našich třech kolegů, nebude nikdy opakovat,“ pokračuje Sancristoval. Je zcela klíčové, aby humanitární pracovníci a zdravotnický personál mohli dělat svoji práci v prostředí důvěry a podpory. Zdravotnické a humanitární organizace musí mít možnost pomáhat nezávisle, nestraně a neutrálně a přihlížet především k potřebám pacientů.“
Přerušení aktivit Lékařů bez hranic ve městech Abiy Addi, Adigrat a Aksúm bude mít zásadní dopady na zdraví místních obyvatel. Během posledních šesti měsíců tam týmy organizace poskytly krizovou zdravotnickou pomoc 9 440 lidem, provedly 763 chirurgických zákroků, přijaly více než 3 000 lidi do lůžkové péče, pomohly porodit více než 3 300 ženám, provedly 365 císařských řezů, zajistily lékařskou péči 335 obětem sexuálního násilí a 1 444 lidem poskytly psychologickou pomoc. Před přerušením svých aktivit Lékaři bez hranic darovali zdravotnické zásoby regionálním nemocnicím, které zůstávají kvůli vysokým počtům pacientů extrémně přetížené.
„Rozhodnutí přerušit naše aktivity za sebou nechá značnou mezeru v poskytování zdravotní péče,“ říká Sancristoval. „Víme, že k velkému množství pacientů se žádná pomoc nedostane a víme, že někteří z nich zemřou. Víme, že tlak na už tak přetížené zdravotnictví bude ještě větší. Našim týmům ale musí být umožněno poskytovat lékařskou péči v bezpečí.“