Giving Tuesday: Darujte zdraví lidem v Jižním Súdánu
Nekončící boje, teď i vracející se povodně. A s nimi nemoci jako spalničky, cholera nebo malárie. To vše navíc doprovází hrozba nákazy nemocí COVID-19. To je realita Jižního Súdánu. Čeští dárci již v minulosti pomohli v zemi zajišťovat urgentní chirurgii, porodní a poporodní péči nebo třeba léčbu pacientů s podvýživou. Tamní obyvatelé podporu ale stále potřebují. Možná víc než kdy jindy.
Třeba v podobě pitné vody. Studně v oblasti Pibor na východě země znečistily záplavy. Organizace Lékaři bez hranic tam lidem v nouzi zajišťuje až 60 tisíc litrů pitné vody denně. Přispět může každý. Ve virtuální Nemocnici bez hranic je třeba možné za cenu dvou obědů v Česku pořídit vodu na celý týden pro 50 rodin.
Od letošního července povodně postupně pohltily celé vesnice. Na životě ohrozily přes 800 tisíc lidí. Chybí jídlo i zdravotní péče. Tu se Lékaři bez hranic snaží zajistit. Bojují mimo jiné s vysoce nakažlivými spalničkami. Jejich práci jim komplikuje šíření dalších nemocí jako je malárie, zápal plic nebo těžká podvýživa. Od poloviny srpna pracovníci Lékařů bez hranic léčili se spalničkami přes 250 dětí ve městě Pibor, které se nachází v těžce zatopené oblasti. V listopadu spustili očkovací kampaň. Balík dvaceti vakcín je také možné pořídit v Nemocnici bez hranic.
Živly ale nejsou to jediné, co ničí životy lidí v Jižním Súdánu. Je to také téměř celé desetiletí bojů a násilí, které v současnosti eskalují. Terčem útoků bývají i samotné kliniky. To poznala i Jitka Kosíková, zdravotní sestra a jedna z dvacítky českých spolupracovníků, kteří v Jižním Súdánu byli na misi. „V místě, kde jsme měli základnu a velkou lékárnu, proběhly boje. Naše nemocnice byla napadená, vyrabovaná a personál se musel evakuovat. Právě tato nemocnice zásobovala dvě kliniky a ty v tu chvíli ztratily zázemí,“ vzpomíná na svou první misi v Jižním Súdánu, kam se loni vydala znovu.
Více než polovina ohrožených obyvatel navíc nežije poblíž funkčního zdravotnického zařízení. „Letos žijeme opravdu mizerný život. Začalo to v únoru a nikdy bych neřekla, že to potrvá tak dlouho. Tyto boje nejsou jako ty předtím. Tyhle mají skutečný dopad na naši komunitu,“ říká devatenáctiletá Marta, která byla jednou z prvních ošetřených pacientek po spuštění krizového zásahu Lékařů bez hranic v Piboru. „Utekla jsem před boji se svou tehdy tříměsíční dcerou. Byla vážně nemocná. V červenci zemřela.“
Zkušenost s realitou Jižního Súdánu má i farmaceut Stanislav Havlíček. Před čtyřmi roky byl v zemi na své vůbec první misi. „Situace v zemi nutí lidi hledat alespoň iluzi bezpečí. Na cestě za ním navíc ztrácejí možnost sklízet svou úrodu tam, kde ji zaseli. Své rodiny nemůžou zaopatřit,“ dodává.
Lékaři bez hranic dělají vše pro to, aby těmto lidem pomohli. Připojte se 1. 12. na Giving Tuesday i vy a pomozte nám zachraňovat životy.
Nemocnice bez hranic
Projekt, ve kterém lidé mohou na www.nemocnice-bez-hranic.cz přispět na vybavení zdravotnických zařízení na misích, vznikl před víc než čtyřmi roky. Za věnované peníze se vybavení a materiál dostává na misi ze skladů Lékařů bez hranic. Ten největší je ve francouzském Bordeaux. Příspěvek si lze odečíst od základu daně. Je také možné získat potvrzení o daru.
Lékaři bez hranic a Jižní Súdán
Jižní Súdán je nejmladší stát světa, patří také k těm nejméně rozvinutým. Lékaři bez hranic pracují v nemocnicích a klinikách po celé zemi. Programy v této zemi patří k těm největším v rámci celé organizace. Organizace poskytuje primární a sekundární zdravotní péči, provozuje mobilní kliniky, zajišťuje očkování, reaguje na krize a epidemie postihující izolované komunity, vnitřně vysídlené osoby i uprchlíky ze sousedního Súdánu. Lékaři bez hranic v zemi působí od roku 1983.