Horečka Lassa: opomíjená nemoc, opomíjení pacienti

Abuja/Praha, 5. dubna 2022

  • Lassa je virová krvácivá horečka, která se na člověka přenáší kontaktem s kontaminovanými hlodavci. Lidé například požijí jídlo, ve kterém jsou stopy krysí moči či výkalů.
  • Ačkoliv je toto onemocnění známé již půlstoletí, stále není dobře prozkoumané, špatně se diagnostikuje a neexistuje na něj vakcína.
  • Lék je pro většinu lidí v západní Africe, kde se nemoc endemicky vyskytuje, příliš drahý. Lidé tak často umírají doma.
  • Lékaři bez hranic od roku 2018 podporují centrum pro léčbu horečky Lassa v Nigérii. Společně s místními úřady také pomáhají s výzkumem efektivnější diagnostiky či osvětou.

„Cítil jsem se divně,“ popisuje čtrnáctiletý Nneoma Okonogha, který prodělal horečku Lassa. „Myslel jsem si, že jsem se ocitl uprostřed noční můry.“

Nemocný člověk může chorobu přenést na ostatní, pokud přijdou do kontaktu s jeho tělesnými tekutinami. Nneoma chytil tuto horečku společně se svou sestrou Ukamakou a matkou Priscillou. Všichni tři podstoupili léčbu v jedné z nemocnic v nigerijském státě Ebonyi.

„Bylo to tak vážné, že když děti křičely bolestí, nemohla jsem jim pomoct. Sama jsem se svíjela,“ říká Priscilla, která v nemocnici pracuje jako státní úřednice.

Malárie nebo Lassa?

„Nakazila jsem se horečkou Lassa v únoru 2021. Když mi vyšel pozitivní test, byla jsem naprosto v šoku,“ svěřuje se Anastasia z Abakaliki. „Myslela jsem si, že je to malárie, tak jsem si v lékárně koupila antimalarika. Po třech dnech užívání léků mi bylo pořád zle. Vlastně ještě hůř.“

Spousta pacientů se mylně domnívá, že jde o malárii. Symptomy jsou velmi podobné, a správná diagnóza je proto komplikovaná. Nemocní tak často dostanou odpovídající léčbu až v pokročilém stádiu nemoci, ze které je náročnější se dostat.

To potvrzuje i Marek Kurák, manažer financí a zásobování Lékařů bez hranic v Abakaliki. „Nezanedbatelný počet pacientů trpí oběma nemocemi najednou. Tím, že symptomy jsou zaměnitelné, nejdříve se zpravidla léčí jen malárie, která je v okolí běžná. Když se stav pacienta do tří dnů nezlepší, následuje test na přítomnost viru Lassa. V pokročilém stadiu nemoci je jediným účinným lékem Ribavirin, který se běžně užívá k léčbě hepatitidy typu C. Když ani to nepomůže, lékaři se soustředí už jen na paliativní péči.“

Boj proti horečce

V projektu v Abakaliki se jen v lednu letošního roku s horečkou Lassa léčilo více než 15 pacientů. Celkově bylo v Nigérii zaznamenáno 115 potvrzených případů a 26 úmrtí napříč 11 státy země.

Od začátku spolupráce Lékařů bez hranic s ministerstvem zdravotnictví ve státě Ebonyi bylo cílem soustředit se na hlavní příčiny vzniku horečky a řešit to, jakým způsobem nemoc dopadá na nakažené pacienty. Jádrem společného výzkumu je teď rychlý diagnostický test. „Načasování je důležité, protože pacient může rychle přejít z mírného do těžkého průběhu nemoci. A to se pak hůře léčí,“ vysvětluje Okereke Michael Uche, lékař pracující pro organizaci.

Týmy Lékařů bez hranic bojují proti horečce Lassa na několika frontách – zajišťují zásoby léků, osobních ochranných pomůcek či vybavení laboratoří. Pracovníky místní univerzitní nemocnice také školí v oblasti prevence kontroly a šíření infekce. Pacientům a jejich rodinám zprostředkovávají i psychologickou péči.

Stigma

Někteří pacienti kvůli onemocnění přišli o práci, ztroskotal jim vztah nebo je vyhnala jejich vlastní komunita. V západní Africe je totiž tato nemoc spojována s lovem krys kvůli obživě, k čemuž se občas uchylují chudí lidé. Stigmatu se nevyhnou ani zdravotníci, kteří se o nakažené starají. Proto je zásadní, aby byli dobře vyškoleni a měli nástroje ke včasné detekci nemoci.

Lékaři bez hranic z tohoto důvodu šíří v komunitách osvětu. Na venkově pořádají různá setkání a vedou informační sezení v sedmi správních oblastech státu Ebonyi. „Záměrem této iniciativy je změnit přístup komunit k této nemoci. Snažíme se, aby každý pochopil, jaké jsou příčiny jejího vzniku a jak se dá léčit,“ říká Benjamin Uzoma, osvětový pracovník Lékařů bez hranic.

Na osvětě se podílí i pětice přeživších horečky, kteří otevřeně mluví o své vlastní zkušenosti. „Ostatním to pomůže pochopit, že horečka Lassa je reálná hrozba, ale také že se jí dá zbavit, pokud se odhalí včas,“ myslí si Anastasia.