Jak Lékaři bez hranic zachraňují ty nejmenší pacienty v Jemenu

18. září 2020

Pracujeme v krizích, kde často nejsou dostupné špičkové technologie zdravotní péče. Dětská sestra Alison Moebus vysvětluje, jak se s tím vypořádává jeden nadšený tým v Jemenu.

Ve vzduchu bylo cítit nepopiratelné vzrušení.

Skupinka zdravotních sester v modrých uniformách se prohnala okolo, aby vše připravila. Dva nadšení lékaři, kteří dělali, co mohli, aby vypadali v klidu, stáli vzadu a snažili se skrývat své zářící úsměvy. Vedoucí lékař všechny povzbuzoval zpovzdálí.

Tohle nebyl jen tak ledajaký den na novorozeneckém oddělení Lékařů bez hranic v Jemenu.

Po měsících plánování, objednávání léků, zajišťování potřebných drobností, psaní směrnic a zaškolování to konečně nastalo!

U našich nejmenších a nejzranitelnějších pacientů jsme použili nový způsob léčby, který bezpochyby mohl zachránit životy.

Před 24 hodinami

Před pouhými 24 hodinami jsme přijali dvoutýdenní holčičku se zápalem plic. Jmenovala se Chadedža.

Chadedža kašlala, prskala a bojovala s každým nádechem. Po záchvatech kašle celá strašidelně zmodrala.

Její příběh není výjimečný, ani v Jemenu ani v mnoha jiných částech světa. Zápal plic je hlavní příčinou úmrtí dětí mladších pěti let a každý rok má na svědomí 1,3 milionů životů, protože kyslík a antibiotika zůstávají v mnoha zemích nedostupným luxusem.

Jak Lékaři bez hranic zachraňují ty nejmenší pacienty v Jemenu

 

Průlom

V nemocnici podporované Lékaři bez hranic v okrese Khamer v Jemenu jsme ale začali dělat něco, co mělo potenciál změnit životy pacientů jako Chadedža.

Zvlhčovaná vysokotlaká kyslíková terapie (nebo také „high-flow terapie”) více podporuje dýchání než tradiční kyslíková terapie prostřednictvím masky nebo nosní kanyly.

Jde o průlom v léčbě nemocných dětí po celém světě. Běžně ji používají na mnoha novorozeneckých a dětských odděleních, ale nikdy předtím v Jemenu a u Lékařů bez hranic jen výjimečně.

Vyplatilo se to

Zatímco pediatr mluvil s velice nervózními rodiči v jednom rohu místnosti, v tom dalším zdravotní sestry připravovali naši dvoutýdenní pacientku. Nemohla jsem být na tenhle tým pyšnější. Přidala jsem se k němu na své šesté misi s Lékaři bez hranic.

Ještě před měsícem zdravotní sestry nikdy neslyšely o „zvlhčované vysokotlaké kyslíkové terapii nosní kanylou”, natož aby ji viděly v praxi. Přesto teď a tady sebevědomě zahajovaly léčbu, která zcela určitě zvýší tomuto krásnému miminku šanci na přežití.

Hodiny příprav, opakování základních principů a seznamování se s novými postupy — to všechno se nakonec vyplatilo.

Jak Lékaři bez hranic zachraňují ty nejmenší pacienty v Jemenu

 

Lepší barva

Po odpoledním rozruchu se naše první pacientka léčená high-flow terapií stabilizovala a její stav se začal zlepšovat.

Naše malá pacientka už nemusela bojovat tak moc, že jí po každém nádechu hrudník zkolaboval. Už nebyla tak modrá.

Během následujících 10 dní se holčička pomalu zotavovala. Pomohla jí nejenom high-flow kyslíková terapie, ale taky péče i pozornost sestřiček, lékařů a její rodiny.

Pomáhejte s námi v Jemenu

DARUJTE

Opomíjení hrdinové

Zavádění nových standardů zdravotní péče jde jen díky odhodlání a ochotě personálu zkoušet nové věci.

Nová léčba vyžaduje vytrvalost a hodiny práce mnoha opomíjených hrdinů. Mohou to být zdravotní sestry, lékaři, farmaceuti, logistici a překladatelé pracující v terénu, stejně jako vedoucí lékaři a specialisté, kteří poskytují podporu ze vzdálených míst po celém světě.

High-flow terapie snad nejenom uleví našim nejmenším pacientům, ale i nakonec pomůže místnímu týmu zachránit více životů.

O úspěch tohoto projektu a jeho zásadní dopad na pacienty, jako je Chadedža, se zasloužili lékaři a zdravotní sestry, kteří s velkým nasazením spojili své síly, aby se to vše mohlo uskutečnit.