Jak řešit hygienu během menstruace v humanitárních krizích?
Hygiena v době menstruace je pro zdraví žen klíčová. Bohužel až příliš často ji nelze uprostřed humanitárních krizí snadno dodržovat. Mohl by inovativní přístup nabídnout kulturně přijatelné řešení tohoto problému? Zdravotní sestra Chiara Domenichini přestavuje nový projekt, který to má zjistit.
Chiara Domenichini, 27. května 2021
S Lékaři bez hranic pracuji od roku 2013. Na počátku jsme pomáhala jako zdravotní sestra, později jako koordinátorka lékařské péče. Jezdím zejména na místa bez dostatečné infrastruktury a zdrojů.
Jednou z věcí, kterou pracovníci Lékařů bez hranic vědí, je, že řešení menstruační hygieny v krizích není vždy jednoduché. V mnoha oblastech, ve kterých pracujeme, jsou menstruační pomůcky k dostání vzácně nebo vůbec. Proto mi při balení zavazadel na mise většinu místa vždy zabíraly vložky. Žádné toalety, špatné hygienické podmínky, nedostatek zásob vody a soukromí komplikuje situaci ještě více, a to obzvlášť při přesunech.
Nedávno jsem objevila něco, co pro mě funguje mnohem lépe: menstruační spodní prádlo. Menstruační kalhotky jsou pratelné, odolné a jsou schopné absorbovat menstruační krev bez nutnosti používat další produkty.
Během mise v provincii Jižní Kivu v Konžské demokratické republice jsem s jednou kolegyní sdílela svou zkušenost s menstruačními kalhotkami. Od té chvíle jsme začaly přemýšlet, zda by toto mohlo být řešením pro ženy vyhnané ze svých domovů, které žijí v rurálních podmínkách a čelí většímu množství výzev než my.
A právě touto konverzací začalo naše zkoumání.
Lidé v Konžské demokratické republice žijí již desetiletí uprostřed konfliktu. Když propukne násilí, nezbývá jim moc jiných možností než uprchnout. Nechávají přitom za sebou své životy a domovy a často skončí v provizorních táborech s omezeným přístupem k základním potřebám, jako je čistá voda, záchody a lékařská péče.
Provizorní tábor v Jižním Kivu.
V zemi je aktuálně pět milionů lidí, kteří museli nuceně opustit své domovy. Jedná se o největší migrační krizi v rámci Afriky. Čtyři sta tisíc vysídlených lidí žije v provincii Jižní Kivu, polovinu z nich tvoří ženy.
Přesto, že se už několik iniciativ snažilo vyřešit menstruační hygienu během humanitárních intervencí, existuje jen velmi malé množství dat o vhodných menstruačních pomůckách pro ženy žijící mimo své domovy.
Menstruační hygiena je součástí reprodukčního zdraví a patří mezi základní potřeby, kterým je potřeba věnovat pozornost. Nedostatek adekvátních menstruačních pomůcek a bezpečného prostoru pro menstruační hygienu může způsobit velké nepohodlí a úzkost vedoucí ke stigmatu, strachu a studu.
Jak tedy vysídlené ženy řeší menstruaci? A mohly by menstruační kalhotky být užitečnou součástí hygienických balíčků, které Lékaři bez hranic distribuují ženám v Konžské demokratické republice?
Každá inovace začíná otázkou a nápadem. Abychom otestovali tu naši, rozhodli jsem se požádat o podporu „Sapling Nursery“, speciální fond Lékařů bez hranic, který pomáhá týmům s pilotními projekty, které by mohly vylepšit naši práci.
Naší konžští kolegové ve městě Bukavu v Jižním Kivu poskytují technickou a administrativní podporu našim projektům v regionu. Pomáhají zajistit, že lékařská péče se dostane k lidem, kteří ji potřebují. Nyní jsme oslovili ženské členky týmu s novou prosbou. Požádali jsme je, zda by mohly být prvními, které vyzkouší menstruační kalhotky a budou se aktivně podílet na tomto projektu. Náš návrh přijaly s nadšením a tím začal náš pilotní projekt.
Jednou z věcí, kterou jsem se naučila při práci s Lékaři bez hranic, je, že každý kontext je jiný. To znamená, že přestože v humanitární krizích vznikají potřeby, na které lze reagovat obdobně, vždy je nezbytné tato řešení přizpůsobit kultuře specifickým komunit.
Proto jsme strávili celé ráno diskusí s našimi kolegyněmi v Bukavu o domněnkách a tabu o menstruaci, o informačních zdrojích, našich vlastních zkušenostech s menstruací a nejčastějších výzvách, kterým ženy čelí.
Naučili jsem se, že jedním z klíčových aspektů menstruace pro ženy v Konžské demokratické republice je soukromí. Ženy zde nechtějí, aby nikdo kolem nich, ani jiné ženy, věděl, že menstruují.
Po této schůzce jsme rozdali menstruační kalhotky mezi konžské kolegyně a po třech měsících jsme se znovu sešly, abychom probrali jejich zkušenost s tímto produktem. Ohlasy byly pozitivní. Kalhotky byly pohodlné a čisté, jednoduše se nosily a praly a zejména se podařilo vyřešit problém soukromí.
Abychom ověřili naše první poznatky, rozhodli jsme se otestovat náš nápad v rurální oblasti v Jižním Kivu, a to s větším množstvím účastnic.
Nejdůležitější je, aby názory konžských žen, které jsou v centru zájmu, byly součástí projektu. Společně se snažíme odhalit, zda menstruační spodní prádlo, které budeme dodávat do komunit, opravdu zlepší jejich kvalitu života.
Abychom toho dosáhli, pracovali jsme s Lékaři bez hranic v Japonsku a jejich „skupinou pro inovace“. Společně jsme navrhli komunitní sezení, která nám pomůžou pochopit domněnky, tabu a výzvy, které menstruace přináší v rurálních podmínkách.
Radili nám také specialisté na zdravotní osvětu a práci v komunitě nebo zdravotníci specializující se na reprodukční medicínu. Společně nám pomohli nastavit získávání a hodnocení zpětné vazby. Brzy jsme si uvědomili, že menstruace je problematické téma, protože jde o citlivou záležitost a souvisí s postavením žen. Právě proto by jej měly společně řešit právě ženy, aby mohly pro sebe učinit ta správná rozhodnutí.
V následujících týdnech očekáváme dodávku menstruačního spodního prádla do Bukavu, které rozdáme v rurálních komunitách. Brzy budeme moci pokračovat v našem projektu, získat více informací o výzvách menstruační hygieny a vymyslet nová řešení a přístupy. Pokud zpětná vazba bude pozitivní, třetí fází případně bude zařazení tohoto produktu do hygienických balíčků, které Lékaři bez hranic distribuují vysídleným lidem v oblastech bez přístupu k základním nezbytnostem.
Zjišťování dalších informací o menstruační hygieně ve zranitelných komunitách nás motivuje v práci a hledání řešení. Plánujeme průběžně dokumentovat náš postup skrze náš blog a doufáme, že nás budete na naší cestě sledovat.