Jemenská cesta života a smrti

Městem Abs v provincii Hadža na severu Jemenu prochází silnice, hlavní tepna oblasti. Proudí po ní zásobování, obchodníci i stovky rodin hledající zdravotní péči, které je v této válkou rozvrácené zemi stále méně. Na tom, jestli cestu zvládnou, často závisí jejich životy.

„Museli jsme si půjčit 60 000 rialů (okolo 5 000 Kč) na taxi, abychom se dostali z naší vesnice v horách,“ vysvětluje 20letá Tahani Ali. Dojela přivést na svět své první dítě potom, co měla křeče způsobené eklampsií, nebezpečnou porodní komplikací. Dá se jí snadno předejít, ale může ohrozit životy miminka i matky, pokud se nediagnostikuje včas.

Pár hodin starý chlapec je jedním z více než tisíce dětí narozených každý měsíc v nemocnici, kterou podporujeme už pět let. Většina rodiček u nás nezůstává více než tři nebo čtyři hodiny. I kdyby chtěly zůstat, nemohou. Musí se vrátit domů, aby se postaraly o své početné rodiny.

Počet pacientů nemocnice stále ve velkém stoupá, protože slouží zhruba 1,5 milionu lidí (téměř jako počtu obyvatel Prahy) a vynahrazuje závažný nedostatek zdravotních zařízení v jedné z nejvíce konfliktem zasažených oblastí.

Pomáhejte s námi v Jemenu

darovat

Vysídlení

Jen 25 kilometrů severně odtud se nachází frontová linie, která donutila miliony lidí opustit své domovy. Staly se tak vnitřně vysídlenými – termín, který se dnes používá tak často, že pro většinu světa ztratil význam. V provincii Hadža je okolo 150 000 osob, které uprchly hlavně z oblastí okolo hranic, nejvíce vystavených bojům.

Jemenská cesta života a smrti

 Příbytek vysídlené rodiny v provincii Hadža.

Maryam přišla porodit do nemocnice z tábora pro vnitřně vysídlené. Doprovázela ji její matka. Před čtyřmi lety musely uprchnout z vesnice poté, co viděly umírat své sousedy.

„Měly jsme na výběr mezi tím zůstat a být další na řadě, nebo odejít jen v tom, co jsme měly na sobě,“ popisuje matka Maryam. „Nevlastníme teď v podstatě vůbec nic. Některé dny máme trochu chleba k jídlu, další nemáme ani to,“ dodává Maryam a přiznává, že ztratily veškerou naději, že se budou moct vrátit domů.

Jemenská cesta života a smrti

Vnitřek příbytku, který sdílí jedna vysídlená rodina v provincii Hadža.

Dopravní nehody

Hlavní silnice rozděluje město Abs na dvě části a život tam pokračuje dál navzdory ničivé válce. Doprava na místě je hustá, chaotická a nebezpečná. Stojí za velkou částí zraněných pacientů ošetřovaných v nemocnici.

Jedním z nich je i malý chlapec, kterého přejela motorka a způsobila mu vážné zranění břicha a vnitřní podlitiny. Zdravotníci vysvětlují otci, který je neustále chlapcovi po boku, že jeho syn musí být převezen do nemocnice v hlavním městě provincie Hadža. Nachází se tam další námi podporované zařízení, které má vybavení na diagnózu i léčbu malého pacienta.

A tak se v sanitce vydávají cestou života a smrti na jih. Snad je ta samá cesta brzy přivede v pořádku zpátky.

Jemenská cesta života a smrti

Zdravotníci v námi podporované nemocnici Abs ošetřují oběti dopravní nehody, včetně chlapce, kterého porazila motorka.