Jihu Madagaskaru hrozí hladomor. Lékaři bez hranic vyzývají k posílení krizové potravinové pomoci

25. Květen 2021

Antananarivo/Praha, 25. května 2021

  • Týmy Lékařů bez hranic jsou na jihu Madagaskaru svědky neobvykle vysoké míry podvýživy, která v některých částech ostrova hraničí s hladomorem. Jde o jednu z nejhorších potravinových krizí v oblasti za poslední desetiletí.
  • Podle klasifikace monitorující globální zabezpečení potravin (Integrated Food Security Phase Classification) je Amboasary-Atsimo nejhůře postiženou oblastí: 75 % z téměř 280 tisíc obyvatel čelí akutnímu nedostatku potravin, skoro 14 tisíc lidí pociťuje jejich kritický nedostatek.
  • Klíčové je nyní vynaložit velké úsilí, co se týče financí, logistiky, ale i lidských zdrojů,
    k zajištění pravidelného zásobování potravinami – a to po dobu několika měsíců.

„Setkáváme se s lidmi, kteří jsou ve zbídačením stavu. Nemají, co jíst, a balancují tak na hraně přežití,“ říká Julie Reversé, koordinátorka aktivit Lékařů bez hranic na Madagaskaru. „Někteří museli prodat své nádobí a nemají už ani v čem nosit vodu.“ V některých vesnicích v oblasti Amboasary v regionu Anôsy Lékaři bez hranic diagnostikovali v průměru u 28 % dětí do pěti let věku stav akutní podvýživy. Jedna třetina z nich je ve vážném stavu a hrozí jim smrt.

Až 74 tisíc dětí trpí na jihu ostrova akutní podvýživou, 12 tisíc z nich její vážnou formou. Vychází to z nedávných údajů madagaskarského systému potravinového dohledu, agentur OSN a podobných organizací, které v oblasti působí. Oproti poslednímu čtvrtletí loňského roku se jedná o 80% nárůst. Skoro 14 tisíc lidí v nejpostiženější oblasti Amboasary hladoví. „Alarmujícím faktem je to, že mezi 2 200 lidmi, které Lékaři bez hranic od konce března léčili na akutní podvýživu, byly nejen děti pod 5 let, ale také adolescenti a dospělí,“ vysvětluje Reversé.

Za krizi může sucho i nemoci

Madagaskar do krize uvrhla zvláštní kombinace různých faktorů. Nejhorší sucho za posledních 30 let zničilo zemědělství, písečné bouře způsobené odlesňováním zasypaly velkou část orné půdy, a zničily dokonce i kaktusové fíky, které běžně bývají posledním zdrojem potravy. Šíření covidu-19 mělo negativní dopad na ekonomiku. S úbytkem potravin rostou zprávy o útocích, loupežných přepadeních a krádežích dobytka, osobního majetku i zásob jídla. Rostou také počty pacientů nakažených malárií, lidé mají navíc jen omezený přístup ke zdravotní péči a pitné vodě, což celou situaci zhoršuje.

Kvůli nedostatku zdrojů je potravinová distribuce – zprostředkovaná Světovým potravinovým programem (WFP) a jinými organizacemi – omezena na porce, které vystačí na půl dne. Některé vesnice nedostávají vůbec žádné zásoby. Tato situace je ještě znepokojivější při představě, že přístup k potravinám bude v nadcházejících měsících problematičtější, protože se v červnu očekává jen velmi chudá nebo přímo nulová sklizeň, kterou pak vystřídá neúrodné období na podzim.

Špatná dostupnost vesnic

Dostat se k lidem, kteří potřebují pomoc, je také náročné. Geografie ostrova s sebou nese specifická omezení — částečně vyprahlý jih je posetý spoustou odlehlých vesnic a jen málem silnic. Cesta z metropole Antananarivo do hlavního města oblasti Amboasary trvá minimálně tři dny jízdy. Poté je to ještě několik hodin chůze do vzdálených vesnic.

Jihu Madagaskaru hrozí hladomor. Lékaři bez hranic vyzývají k posílení krizové potravinové pomoci

 

Sonambinina přišla do mobilní kliniky jako většina vesničanů pěšky. Dorazila k ní asi po pěti hodinách chůze. „Přišla jsem se svými čtyřmi dětmi. Tři z nich trpí podvýživou a odteď jsou součástí programu Lékařů bez hranic. Nemáme dobytek, na polích nic neroste. Živíme se jen hlízami,“ dodává.

V polovině března navíc místní úřady zavedly restrikce ohledně vstupu do země a omezily pohyb mezi regiony kvůli šíření covidu-19. „Stovky tisíc lidí na jihu Madagaskaru závisí téměř výhradně na potravinové pomoci,“ upozorňuje Bérengère Guais, vedoucí krizových zásahů Lékařů bez hranic. „Lidské nasazení a výrazné úsilí — nejen finanční, ale také logistické — je klíčové k zajištění pravidelných potravinových zásob v dostatečném objemu na dalších několik měsíců. Humanitárním pracovníkům musí být usnadněno cestování, a to tak, že je potřeba zajistit pravidelné lety do země a obnovit pohyb v rámci ostrova. Celá populace, která je rozptýlená v rozsáhlé a těžko dostupné oblasti bez dostatečné infrastruktury, zoufale potřebuje pomoc. Hrajeme tady o čas.“

Od konce března tohoto roku týmy Lékařů bez hranic provádí screening podvýživy a léčí pacienty v akutním stádiu. Dále v oblasti Amboasary v mobilních klinikách poskytují základní zdravotní péči. Lékaři bez hranic se také snaží zlepšit přístup obyvatel k pitné vodě — distribuují kanystry, spravují pumpy, čistí, filtrují a převážejí vodu čerpanou z řeky. Momentálně se pracovníci připravují na zahájení potravinové distribuce a posílení lůžkové péče pro pacienty s vážnou formou podvýživy, kteří trpí doprovodnými zdravotními komplikacemi.

Protože mnoho obydlených území chybělo na mapách, od března je Lékaři bez hranic se zapojením dobrovolníků v rámci projektu Missing Maps pomáhají mapovat, aby s použitím aktualizovaných dat bylo možné humanitární pomoc efektivně plánovat.

Pomozte nám zajistit základní věci, jako jsou jídlo a voda, tam, kde jsou nejvíce zapotřebí.

DARUJTE