Jižní Súdán: Silné záplavy ohrožují životy tisíců lidí
Džuba, 25. září 2020 – Lékaře bez hranic hluboce znepokojují dopady záplav v jihosúdánské oblasti Pibor. Vysídlených lidí jsou už tisíce a situace se nadále zhoršuje. Humanitární organizace v regionu by měly co nejrychleji navýšit své kapacity, aby tak předešly ještě větší katastrofě.
„Když letos v červnu znovu propukly boje, vzali jsme dobytek a utekli do buše,” říká Marta. „Čtyřicet krav nám ukradli, pořád nám jich ale šedesát zůstalo. Pak přišly záplavy. Zbývající dobytek onemocněl nebo zemřel. Všechno je teď pryč.”
Její šestiměsíční vnuk Kony se na klinice Lékařů bez hranic ve městě Pibor zotavuje z mozkové malárie. Marta ho tam společně se svojí snachou nesla dva dny z osady Neemach.
Rozvodněné řeky pustoší komunity v regionu Většího horního Nilu už druhý rok za sebou. Jen od letošního července záplavy vyhnaly z domovů stovky tisíc obyvatel. Mnoho dalších zanechaly bez spolehlivého přístupu k jídlu a čisté vodě. Lidé teď čelí i zvýšenému riziku šíření malárie a dalších onemocnění.
Situace je obzvlášť krizová přímo ve městě Pibor, kde voda minulý rok zaplavila mimo jiné také celou nemocnici Lékařů bez hranic. Týmy organizace na místě tehdy musely omezit aktivity a propustit pacienty. Letos na jaře navíc ve městě došlo k obnovení bojů, což vedlo k útěku velké části populace.
„Pro místní to bylo těžkých 12 měsíců,” říká zástupce vedoucího mise Lékařů bez hranic Josh Rosenstein. „Mnohokrát jsme museli reagovat na změnu okolností. Nyní upouštíme od zásahu na podporu lidem vysídleným v důsledku konfliktu a opět se zaměřujeme na pomoc při povodních.”
„K pacientům se dostáváme prostřednictvím mobilních klinik,” vysvětluje Rosenstein. „Léčíme nejzávažnější nemoci jako malárie nebo spalničky a implementujeme nouzový plán. Ten zahrnuje například budování nových protipovodňových zábran tak, abychom mohli v poskytování krizové pomoci nadále pokračovat. Voda totiž stoupá alarmující rychlostí.”
Některé části města Pibor jsou zcela zaplavené. Spousta čtvrtí je nedostupných. Hladina vody stoupla příliš vysoko a přívozy jsou pro místní obyvatele moc drahé. Náš mobilní tým složený z lékaře, zdravotní sestry a osvětového pracovníka proto v těchto těžce přístupných místech poskytuje krizovou péči.
„Nemůžu uvěřit, jak poničenou infrastrukturu jsem v Piboru viděl,” říká koordinátor Lékařů bez hranic pro vodu a sanitaci Simon Peter Olweny. „Ve městě je nedostatek veřejných toalet, dokonce i na naší klinice jsou toalety jen dvě. Nemáme žádný prostor, kde bychom mohli vybudovat další a zajistili tím alespoň minimální standard stovkám našich pacientů. Vzniká tak ideální podhoubí pro šíření nemocí.”
Lékaři bez hranic jsou aktuálním vývojem v zemi hluboce znepokojeni. Vše ještě k tomu komplikuje globální pandemie COVID-19. Ta společně se zvyšujícím se nedostatkem jídla vyvolává další obavy z blízké budoucnosti.
„Současná krize je jen dalším z řady problémů,” upozorňuje Rosenstein. „Nejhorší povodně teprve přijdou. Přitom už teď mají lidé strach z nedostatku jídla. Omezení přístupu ke zdravotní péči se během následujících týdnů a měsíců nejspíš rovněž zhorší a nejistota místních se bude zvyšovat.”
Lékaři bez hranic na místě zajišťují od července čistou vodu, rozdali 7 252 moskytiér, ošetřili 1 493 dětí mladších pěti let s malárií a 79 pacientů se spalničkami. V Jižním Súdánu organizace působí od roku 1983.