Na hraně mezi životem a smrtí: dramatický porod v D. R. Kongo

13. Prosinec 2019

Aby zachránila život miminka, musí se porodní asistentka Claire se svým týmem v nemocnici ve Walikale v Demokratické republice (D. R.) Kongo velmi rychle rozhodnout.

Jak já miluji porody s dobrým koncem. Jinak by to ani nešlo, jsem přece porodní asistentka.

Po celé té dřině a adrenalinu v tu chvíli na svět přichází nový život.

Je to ten nejlepší zážitek, který můžeme prožívat s rodinami.

Důvěra a překlad

Jazyková bariéra představuje v takových momentech velkou propast, proto u Lékařů bez hranic o pacienty pečují primárně místní zaměstnanci.

Mým rodným jazykem je angličtina, ale tady v Severním Kivu v D. R. Kongo je oficiálně používaným jazykem francouzština, zatímco doma většina lidí mluví svahilsky. Takže když prohlížím pacientky, musím požádat některou z kolegyň, aby moji francouzštinu s americkým přízvukem překládala do svahilštiny, a doufat, že pacientka bude rozumět.

Musím svým kolegům a kolegyním důvěřovat, že za mě srozumitelně komunikují s pacientkami tak, aby pochopily, jaký je jejich stav, co plánujeme provést a že souhlasí s každým krokem, který podnikneme. To je obzvlášť důležité u naléhavých porodů.

Minulé pondělí to u jednoho takového případu naštěstí všechno dobře dopadlo.

Porod koncem pánevním

Na naše porodnické oddělení jsem dorazila ráno jako obvykle.

Národní zdravotnická agentura neboli Bureau Central du Zone k nám nedávno přijala několik nových porodních asistentek, které jsme nutně potřebovaly. Když přicházím, dvě nové kolegyně, které se v nemocnici ještě nestihly zcela zorientovat, pracují spolu se třetí porodní asistentkou, která dnes za další nahrazuje službu.

Ptám se na dnešní pacientky. Rychle mi sdělují, že právě přijímají ženu s otevřeným děložním hrdlem uprostřed porodu koncem pánevním. To znamená, že miminko je v poloze nohama napřed, což představuje spoustu rizik.

V USA bychom pacientku připravovali na operační sál. Nicméně porod koncem pánevním nutně neznamená, že musíme udělat císařský řez. Zvlášť když tato žena má za sebou několik bezproblémových vaginálních porodů.

První dítě?

Vzhledem k tomu kolik a jakých zaměstnanců je na oddělení, rozhoduji, že bych ráda porod řídila. Všichni včetně matky okamžitě souhlasí.

Probíráme postup porodu koncem pánevním a ujišťujeme se, že máme po ruce všechno, co potřebujeme pro resuscitaci novorozence.

Dáváme vědět lékaři, co se děje. Přichází do porodní místnosti, aby se představil pacientce a zkontroloval tým.

Zkoumám břicho matky a hlavou mi běží, že by tam mohly být dvě děti… ale nemám čas se tím zabývat, protože na svět se dere první miminko!

Na hraně mezi životem a smrtí: dramatický porod v D. R. Kongo

První kontakt miminka a maminky během císařského řezu v naší nemocnici v D. R. Kongo. Ilustrační fotografie. 

„Můj žaludek se zhoupne…“

Koncem pánevním lehce vyklouzne holčička bez jakýchkoli komplikací. Ale teď už je jisté, že za ní na své narození čeká ještě dvojče.

Vyšetřuji maminku, abych ověřila stav druhého miminka, a můj žaludek se zhoupne… Pupeční šňůra se dostala před hlavičku.

Sakra.

Když hlavička klesne do pánve, stlačí pupeční šňůru a přeruší přívod krve k dítěti. Tento naléhavý stav se označuje jako výhřez pupečníku a znamená, že by se měl co nejrychleji provést císařský řez.

Nechávám svou ruku na místě a přidržuji přitom hlavičku, aby netlačila na pupeční šňůru. Vysvětluji mamince a sestrám, co cítím. A že potřebuje císařský řez.

Nechávám poslat pro lékaře. Hned.

Pak si vzpomenu, že porodní postel nemá kolečka. To bude problém.

Na škole mě učili, že když začne vyhřezávat pupečník, máte zůstat u lůžka matky a bez přestání odtlačovat hlavičku od pupeční šňůry, zatímco pacientka jede na sál.

Opakuji, JEDE na sál. To nepůjde, když bude na sál muset dojít po svých.

Je to jen kousek, ale i tak to může znamenat, že dítě přijde o přísun krve. Bohužel jinou možnost nemáme.

Teď když dorazil lékař a všichni jsme připraveni, vysvětluji mamince za pomoci mých ÚŽASNÝCH porodních asistentek-překladatelek, že jakmile dám ruku pryč, musí co nejrychleji jít na operační sál.

Ona i zdravotní sestry odvádí skvělou práci a vmžiku je na sále. Znovu vkládám ruku na místo a přes pupeční šňůru stále cítím tep.

Zítra je taky den

Mezitím ženě čistí břicho a o pár minut později, díky bohu, slyším pláč.

Nádherný maličký chlapec se připojuje ke své sestře v novorozenecké postýlce a lékař mezitím dokončuje operaci. Jsem plná nadšení a energie.

Následující dny bude s maminkou ještě spousta práce, ale právě teď jsou ona i její děti v pořádku.

Zítra je taky den.